„Дунав 8806“ вече официално е първи за редовния сезон три кръга преди неговия край

Публикация   19:32     11 Март, 2012 /     akcent.bg   /     583

Баскетболистките на „Дунав 8806“ си осигуриха първото място за редовния сезон в НБЛ при жените и на теория. В мач от 25-ия кръг на първенството те победиха очаквано тима на „Славия“ със 78:45 в Русе и така три кръга преди края няма как да бъдат изместени от лидерската позиция, която им осигурява и домакинско предимство в плейофите за титлата.

Георги Божков бе избрал да започне със Зорница Костова, Виолина Кочева, Ейдриен Джонсън, Шарел Алън и Христина Минкова. В редиците на гостите пък въпреки, че са последни в класирането и без нито една победа, личаха имената на Зорница Найденова, Стефка Николова, Нели Пашева, Антония Загорова и шампионката със „сините феи“ от 2008 година Светла Асенова, посрещната със заслужени аплодисменти от публиката. Серия неуспешни атаки белязаха началото на срещата, а първата точка бе отбелязана след малко повече от минута игра, като точна от линията за наказателни удари веднъж бе Джонсън. Все пак близо 2:30 минути по-късно таблото вече показваше 8:0 за домакините, преди Пашева да върне две точки. Освен на американката все по-точна стана стрелбата и на Минкова, Костова и сънародничката й Алън, за сметка на неуспешните опити на Асенова да поведе своя тим. Опитната баскетболистка натрупа и 3 лични нарушения набързо, след което логично бе заменена. След 10 минути игра таблото показваше 19:11 за русенки, а постоянната ротация на Божков поддържаше необходимата свежест в редиците на „Дунав 8806“. „Сините феи“ се защитаваха много умело и позволиха на столичанки да отбележат само 2 точки в следващите минути, отговаряйки с 11 в техния кош. До почивката разликата мина 20 точки за 41:19. След почивката в игра се появиха и младите надежди на русенския баскетбол Инес Расимова и Калина Пенева, заменили в този мач контузената Александра Кънчева и болната от пневмония Теодора Ангелова. Те обаче демонстрираха нужното спокойствие и въпреки, че не успяха да отбележат кош, помогнаха в отбрана с по 3 борби. Авансът на „дунавки“ се увеличи до края с нови 11 точки за 78:45 след 40 минути игра. Ейдриен Джонсън и Зорница Костова отбелязаха по 14 точки, като американката добави и 9 борби. Шарел Алън и Диана Войнова записаха по 12 точки, като овладяха съответно 8 и 7 борби. С 11 точки и 9 борби се отчете Цветомира Шаренкапова, а опитната Христина Минкова завърши с 9 точки и 8 борби.

Така три кръга преди края на редовния сезон „Дунав 8806“ вече е с актив от 41 точки след 20 победи и само едно поражение, а втория „Нефтохимик 2010“ с 39 точки след 17 успеха и 5 загуби. В следващия кръг на 14 март русенският тим гостува на отбора на „Монтана 2003“, който почти 100% си осигури третото място след победа със 104:101 в София срещу „Левски“.

Георги Божков: Играем само за победи до края

Наставникът на „Дунав 8806“ Георги Божков отбеляза, че с тази победа неговия отбор е затвърдил първото място за редовния сезон и е в най-добра изходна позиция преди плейофите. „Вече и на практика, и на теория сме първи. Това обаче не означава, че няма да играем за победа до края“, започна Божков. Той отново засвидетелства уважението си към тима на „Славия“. „Славия“ е добър отбор и аз много уважавам този клуб и опитите на неговото ръководство да го направи още по-силен. Пожелавам им успех“, заяви треньорът на русенки. Георги Божков отбеляза още и доброто включване в мача на 16-годишната Инес Расимова. „Държа да поздравя и младата ни баскетболистка Расимова, която се включи много хладнокръвно и амбицирана да се докаже. Бъдещето е пред нея“, каза наставникът на „сините феи“.

Инес Расимова: Благодаря за получената възможност

Инес Расимова заяви след мача, че е благодарна на треньора Георги Божков и клубното ръководство, че има шанс да играе в първия отбор. „Благодаря на Георги Божков и на ръководството, че ми дават този шанс. Разбира се имах притеснения в началото, но с времето мисля, че ще успея да докажа, че го заслужавам. Мисля, че мога да дам още много от себе си за отбора“, сподели 16-годишната баскетболистка.