Събота, 20 Април 2024

Русенският университет бе удостоен с награда "Русе" 2020

Русенският университет бе удостоен с награда
Публикация   07:37     25 Май, 2020 /     akcent.bg   /     852

   На 12 ноември 2020 г. Русенски университет „Ангел Кънчев“ навършва 75 години от своето създаване. В своето развитие университетът е претърпял множество промени и трансформации, но винаги е бил силно свързан с просперитета на град Русе и региона, съпреживявал е вълненията и очакванията на русенци, давал е продължава да дава многобройни поводи за гордост на най-европейския град в България и неговите жители.
Възникнал през 1945 г. като първото извънстолично висше техническо училище, днес Русенският университет изправя ръст като един от най-авторитетните многопрофилни университети в България, университет с лидерски позиции в трансграничния регион и Дунавското пространство и с изграден престиж в Европа и света.
В годината на своя 75-годишен юбилей Русенският университет представя впечатляваща хроника на своите успехи и постижения, постигнати благодарение на силен и сплотен преподавателски и научен екип, талантливи и мотивирани студенти, ръководство, следващо приемствеността и добрите традиции и вдъхновяващо академичната общност с визия за бъдещето.
   Русенският университет е достоен да бъде носител на Награда Русе за 2020 г. и основанията за това са следните:

1. Образователна дейност, ориентирана към потребностите от професионалисти на град Русе и региона

Русенският университет предлага широк спектър от акредитирани 50 бакалавърски, над 100 магистърски и 52 докторски програми по 23 професионални направления в 8 от 9-те области на висше образование в България. Той предлага и 4 специалности /2 бакалавърски и 2 магистърски/ изцяло на английски език, предназначени за български и чуждестранни студенти. Всички специалности са изцяло съобразени с потребностите на пазара на труда и интересите на кандидат-студентите в Русе, Русенска област и останалите региони, в които е позициониран университетът – Разград, Силистра и Видин. През 2018 г. Русенският университет получи своята четвърта институционална акредитация с изключително високата оценка 9,44 от максималното възможните 10. Освен това университетът е сертифицирал по ISO своя Център за продължаващо обучение, а неговият Българо-румънски интеруниверситетски Европа център /БРИЕ/ получи акредитация от германска акредитационна агенция.
   За да отговори на обществените очаквания, университетът поддържа непрекъсната връзка и сътрудничество с работодателите-потребители на кадри и с училищата в регионите, които обслужва. От няколко години по инициатива на университета функционира Форум за регионално развитие и сътрудничество /ФОРС/, подкрепен от местните власти на българските крайдунавски градове. През 2017 г., отново по инициатива на университета, беше създаден Университетско-училищен алианс, в който се включиха всички средни училища от Русе и региона. Основна цел на тези активно действащи обединения е да се поддържа жива и непрекъсната връзка с бенефициентите на образователните услуги, предлагани от университета, за да може той най-пълноценно да изпълнява най-важната част от своята мисия – образование и развитие на знания и умения в съответствие с обществените потребности и очаквания.
   Към това е насочен и стремежът към високо качество на образованието, отстояван от Русенския университет. Университетската система за качество е една от най-добрите в страна и е напълно хармонизирана с европейските стандарти. Русенският университет е един от малкото университети в България, взели участие в новата европейска рейтингова система U-Multirank, като показаните резултати в няколко издания на системата са повече от отлични.

2. Принос към дигиталната трансформация на образованието в региона и страната
Русенският университет е един от пионерите и двигателите на усилията за дигитална трансформация на образованието в България. Негова е Концепцията за адаптиране на образованието към потребностите на дигиталните поколения, залегнала в плана за дигитална трансформация на МОН и подкрепена от еврокомисар Мария Габриел.
   Благодарение на успешно функциониращите в университета Център за иновационни образователни технологии и Център за дистанционно обучение и техните практически разработки, след обявяване на извънредното положение на 13 март 2020 г., във впечатляващо кратки срокове Русенският университет премина към дистанционно обучение в двете му основни форми – синхронно и асинхронно - и пренастрои всички свои системи за работа в онлайн режим. В оригиналната авторска платформа на университета e-Learning Shell ресурсите по учебни дисциплини надхвърлят 1500, което е над 90% осигуреност на учебния процес. По решение на ректорското ръководство до края на м. май 2020 г. тази осигуреност трябва да достигне 100 %, след което университетът ще придобие огледален образ във виртуалното образователно пространство, т.е. ще отговори на изискванията за виртуален университет.
   С подкрепата на фондация „Русе – град на свободния дух“ Русенският университет реализира проекта „Русе – град на иновативните училища“, в който се включиха близо 1400 учители от 71 училища от региона и се запознаха с образователните иновации, развивани и използвани в университета.
   От 2002 до 2016 г. Русенският университет създаде и координира 4 европейски тематични мрежи в областта на компютинга, последната от които включва 67 университета от 35 страни. За успешното изпълнение на тези европейски проекти университетът получи от Брюксел плакет „Партньор на Европа“ още преди България да стане член на ЕС и награда „Питагор“ от МОН.
   Натрупаният опит в дигиталната трансформация намери своята реализация в мащабен проект за модернизация на висшето образование в Централна Азия /2019-2022/, в който се включиха по 3 университета от Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан, а също и техните министерства на образованието и науката. Те приеха Концепцията на Русенския университет за адаптиране на образователната система към дигиталното поколение, преведоха я на съответния национален език, а също и на руски и английски и я изпратиха на всички университети в тези централноазиатски страни –330 на брой.
   Една от последните разработки на университета – „Визия за университета на бъдещето“ - беше представена пред учители, директори, преподаватели и учени от БАН и срещна разбиране и подкрепа от тях.

3. Научна и иновационна дейност с принос към интелигентната специализация на региона и императивите на Индустрия 4.0 и 5.0

  Русенският университет има изграден авторитет в страната и чужбина не само като образователна институция. Той е силен и с развитието на университетската наука. Университетът разполага с висококвалифициран преподавателски състав, като голяма част от преподавателите са с интердисциплинарен профил и имат публикации в реномирани международни издания с импакт фактор.
   Многобройни са свидетелствата за научния авторитет на университета – над 20 международни научни конференции, провеждани ежегодно, 5 издавани международни научни списания, иницииране на Иновативното младежко ЕКСПО, което през настоящата година ще има своето пето издание и което представя иновативни разработки на студентски и ученически екипи от региона, страната и чужбина, многобройни международни научни проекти, изпълнявани от университетски екипи в сътрудничество с представители на местни институции. Всички научни форуми, организирани в университета, дискутират и проблеми, свързани с развитието на регионалната икономика и трансфера на иновации и технологии към индустрията и бизнеса. Неслучайно Русенският университет има много успешни випускници, ръководители на големи иновативни компании, които са се изградили като професионалисти именно чрез съчетаването на науката и практиката.
   Връзката с утвърждаването на иновационния облик на региона се откроява най-силно в актуалните научни проекти на университета по програмата на българското правителство „Наука и образование за интелигентен растеж“. Това е проектът, свързан с изграждането на разпределена научна инфраструктура на Център за върхови постижения - Университети за Наука, Информатика и Технологии в е-обществото (УНИТе), за сградата на който беше направена първа копка на 4 май 2020 г., и проектът за Център за компетентности - Дигитализация на икономиката в среда на Големи данни. Тези два проекта създават технологичен и иновационен капацитет, който ще подпомогне интелигентната специализация на региона и ще съдейства за неговия икономически просперитет. В същата посока се очаква добавена стойност за региона и от вече одобрения проект 5D ALLIANCE 2019-2028", предвиждащ създаването на изследователски инфраструктурен комплекс без аналог в България и в Дунавското пространство, както и проекта за Дунавски иновационен хъб, в който Русенският университет партнира с Община Русе.

4. Международното влияние на Русенския университет и неговата добавена стойност за имиджа на град Русе и региона

   Международното влияние на Русенския университет е една от най-силните страни на неговата многопосочна дейност – дейност, чрез която университетът работи и за имиджа на град Русе, региона и страната.
   Университетът членува в престижни международни организации – Европейска университетска асоциация,          Университетска агенция на франкофонията, Балканска университетска асоциация, Вишеградска университетска асоциация, като в последните две е съучредител. Повече от 25 години Русенският университет е единствен член от България на Дунавската конференция на ректорите и е извел това членство като приоритет в стремежа за лидерство в трансграничния регион и Дунавското пространство. Неслучайно университетът е съорганизатор и домакин на няколко мащабни трансгранични форума и конференции: през 2015 г. с участието на заместник-председателя на Европейската комисия Франс Тимерманс, през 2016 г. – мащабна конференция по инициативата Дунав-Меконг, през 2017 г. – трансграничен диалог във връзка с 10-годишнината от присъединяването на България и Румъния към ЕС, през 2018 г. - конференцията „Устойчиво развитие на Дунавския регион“ с участието на президентите на България, Австрия и Румъния и конференцията „HEInnovate – промяна във висшето образование в Европа“ в рамките на българското председателство на Европейския съвет, през януари 2020 г. - трансграничен форум във връзка с новата програма за изследвания и иновации „Хоризонт-Европа“ и др.
   Освен това Русенският университет има принос към реализацията на Европейската стратегия за Дунавския макрорегион чрез участието си като стратегически партньор в проектите за Дунавски трансферен център Danube-inco.net и създаването на Бяла книга за Дунавския регион Danube: future.
   В сътрудничество с екипи от публичните администрации на локално ниво Русенският университет разви силен проектен потенциал и извоюва лидерски позиции в трансгранични проекти и други проекти с европейско финансиране – повече от 200 такива проекта за последните 5 години.
   Русенският университет допринася за международния престиж на град Русе и региона и чрез изградената мрежа от международни партньорства. Той има сключени повече от 100 двустранни договора за сътрудничество с университети и научноизследователски институти от Европа и света и повече от 500 билатерални Еразъм споразумения за обмен на студенти и преподаватели. Броят на пристигащите в Русе Еразъм студенти от западноевропейски университети нарасна петкратно за последните 5 години, а при завръщане в родните страни тези млади хора са посланици на Русе и България. За своята дейност по програма Еразъм Русенският университет е удостоен със Знак за качество от Националната Еразъм агенция през 2015 и 2018 г.
   Русенският университет е притегателен център за чуждестранни делегации и посещения на посланици и винаги включва в тяхната програма срещи с кмета на град Русе и областния управител с цел популяризиране на възможностите за сътрудничество не само в образованието и науката, а и с представители на местния бизнес и индустрията.

5. Социална отговорност на Русенския университет

   С убеденост може да се твърди, че Русенският университет е движеща сила за развитието на град Русе и региона – с квалифицираните професионалисти, които подготвя за местните компании и публичния сектор, с трансфера на иновации към индустрията, с ползотворното сътрудничество с всички работодателски организации, с финансовия принос към икономиката на града и региона.
   Но Русенският университет е не само образователна и научна институция. Той е фактор в социалния и културния живот на града и цялостната му дейност е в съзвучие с пулса на времето и обществените потребности. Ето няколко факта, които не се нуждаят от коментар:
• Творчески екипи от Русенския университет имат изключителен принос към разработването на Областната стратегия за развитието на Област Русе за периода 2014-2020 г. и Областната стратегия за устойчиво развитие на туризма 2020-2030 г.;
• Представители на Русенския университет участват във всички областни и общински комисии по проблеми на секторното развитие;
• Русенският университет предоставя безвъзмездно своите материални и информационни ресурси за форуми, курсове, семинари, благотворителни събития, училищни инициативи и др., а Канев център-Русенски университет събира по многобройни поводи русенската културна общественост;
• Студентите на Русенския университет са в първите редици на доброволчески инициативи, а техните успехи в спортните, културните и професионалните клубове на университета са гордост за града и региона;
• Русенският университет откликва на всяко потребност от обществен интерес. Той е една от малкото институции в България, които веднага след началото на пандемията от корона вирус се включиха в борбата за овладяването й, като университетът започна изработката и даряването на предпазни шлемове за медицинските работници на първа линия;

   В годината, когато ще бъде отбелязан 75-годишния юбилей на Русенския университет, удостояването му с Награда „Русе“ на Община Русе е изключителна чест и привилегия за цялата академична общност на университета. Този акт възприемаме като признание за една дългогодишна успешна дейност, оставила следа в цялостното развитие на град Русе и региона. Но едновременно с това този акт определя посоката на една още по-интензивна и вдъхновена работа за бъдещето на университета и града, които винаги са били и ще продължават да бъдат неразривно свързани за каузата на доброто и прогреса.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha