Сряда, 24 Април 2024

Колективният имунитет е далеч - заразените са много по-малко от очакваното

Колективният имунитет е далеч - заразените са много по-малко от очакваното
Публикация   07:10     17 Май, 2020 /     akcent.bg   /     644

   По-малко са заразените до момента в държавите, превърнали се в епицентрове на COVID-19, отколкото очакваха учените. Това показват изследвания за антитела, публикувани в последните дни в големи европейски държави и САЩ.

   Откакто започна пандемията, водеща хипотеза бе, че заразените са много повече от клинично потвърдените случаи.

   Всички агенции, натоварени с отговора на кризата, не криеха, че очакват много повече хора да са заразени, а това би подпомогнало изграждането на колективния имунитет, който ще помогне при пълното отваряне на обществата. Зад това широко употребявано понятие, разделило мненията по света (някои експерти препоръчваха да се разчита изцяло на него, а не на социални ограничения), се стои ситуация, при която голяма част от населението е преминала през вируса и това му пречи да се разпространява.

   Засега изследвания във Великобритания, Испания и Франция, а и в тежко засегнатия град Ню Йорк, попарват тези надежди.

   Колективният имунитет е далеч и социалното дистанциране трябва да продължи според експерти в тези държави: повечето хора са изложени на риск, докато няма ваксина.

 

      Антитела и имунитет

   Засега повечето изследователи подкрепят хипотезата за имунитет срещу COVID-19 - повторните положителни проби в някои държави се тълкуват по-скоро като сигнал, че вирусът не се е изчистил от организма. Имунитетът вероятно е траен, макар да са необходими още изследвания. Евентуална втора вълна ще покаже дали твърдението издържа проверката на времето. Основният защитници на тезата за повторни заразявания - Южна Корея - призна, че 260 случая, за които се е смятало, че са оздравели и са се разболели отново, всъщност са дали фалшиви положителни проби. В други държави бяха отчетени и обратните случаи - имаше пациенти, дали отрицателни проби при PCR тест, без тялото им напълно да се е изчистило от вируса, които след дни отново имаха положителни резултати.

   В най-мащабното изследване от този тип, публикувано преди няколко дни и осъществено сред 1343-ма души в Ню Йорк - най-тежко засегнатия град в света - се потвърждава очакването, че 99% от заразените развиват антитела срещу SARS-CoV-2. Предстои изследването да бъде оценено от независими експерти, но авторите се смятат за част от най-авторитетните в областта.

  Пикът на производство на антитела според това изследване е около 15 дни след като изчезнат симптомите, затова се препоръчва да се чака около две седмици, за да се избегнат фалшиви отрицателни резултати. Авторите смятат, че вероятно това е причината предишни изследвания да сочат, че не всички оздравели развиват антитела.

   На въпроса колко продължава имунитетът няма как да се отговори преди на е минало време. Тестове с най-близките генетично вируси, SARS и MERS, показват, че периодът е поне няколко години, в случая със SARS има и пациенти с антитела 13 години след заразяване. Дали обаче те все още биха предпазили човек от вируса след толкова време, е трудно да се каже.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha