Четвъртък, 25 Април 2024

Емил Хърсев: Коронавирусът дава възможност за развитие на българската промишленост

Емил Хърсев: Коронавирусът дава възможност за развитие на българската промишленост
Публикация   07:21     18 Апр, 2020 /     akcent.bg   /     823

Какво плаща на България оня, който си взима шапката и отива да бере аспержите в Германия? Съвършено нищо, твърди финансистът

  Всички страни от Източна Европа, в това число и България, играем ролята на един безплатен буфер- едни донори на безплатна работна сила за Западна Европа- БЕЗПЛАТНИ донори, забележете.

  Ние се лишаваме от работна сила в момента, в който има работа, една голяма маса работници от България поема към Западна Европа. А когато настане проблем, се завръща в България да се лекува и да си получи помощта за безработица и всичко останало. Разбира се, това е наш проблем. Това е проблем на наша политика, която е неразумно дащна към тези хора.

  Какво плаща на България оня, който си взима шапката и отива да бере аспержите в Германия? Съвършено нищо.

  Какво плаща България, когато той, подгонен от коронавируса, тук се лекува и тук получава всичко. Тази хора по никакав начин не увеличават брутния вътрешен продукт на България, нито път плащат в социалните фондове, от които де факто се осигуряват.

 

   След като коронавирусната криза отмине, ще се търси диверсификация на доставките. Това е възможност България да развие своята национална промишленост. Това каза финансистът Емил Хърсев в предаването “Светът е бизнес” с водещ Ивайло Лаков.

   Според Хърсев Унгария, Чехия и Полша ще са страните, които ще имат сериозен ръст на производството тази година, защото получиха допълнителни поръчки. Той посочи, че след отшумяването на пандемията Китай вероятно дори ще засили ролята си на един от центровете на световната индустрия, защото бързо се справи със ситуацията.

   “Компроментираха се допълнителните производствени центрове в Азия. Там са големите проблеми”.

   Хърсев смята, че светът трябва да се научи да живее в условията на пандемия, да не се парализира, да продължи да работи. “Би трябвало да преминем към разумни начини за организация на работата в условията на зараза”, посочи финансистът.

   Той отбеляза, че коронакризата няма общо с глобалната финансова криза от 2008-2009 г., която определи като “класическа циклична криза на свръхпроизводството”. Според експерта в настоящата ситуация икономиката ще се възстанови по-бързо до предкризисните нива, а вътрешното търсене ще е двигателят, когато мерките срещу разпространението на коронавируса паднат.

   “Освободените хора бързо да се върнат на работа, след като това отново стане възможно, и отново да изпаднем в ситуация на дефицит на трудова сила”, прогнозира още Хърсев.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още