Четвъртък, 25 Април 2024

Заразените в България, изглежда, наистина са много малко

 Заразените в България, изглежда, наистина са много малко
Публикация   15:40     09 Апр, 2020 /     akcent.bg   /     653

Тестове на полицаи показаха под 1% инфектирани. Според доц. Атанас Мангъров заразените трябва да бъдат изолирани и да се обмисли разхлабване на мерките

   Тестовете на 1016 редови полицаи от София за наличие на антитела срещу коронавирус показват, че под 1% от тях са се срещнали с него и имат имунитет. Това стана ясно от оповестеното от кризисния щаб епидемиологично проучване с бързи тестове. То беше проведено сред полицаите, които всеки ден са на улицата и контактуват с хора. Резултатите са, че само двама от тях имат прясна инфекция, а седем вече са имали среща с вируса и имат имунитет.
Предстои тестване и в Банско, където също с бързи тестове ще бъдат изследвани 1000 души от 8000 души население.

   "Резултатите показват, че няма активна циркулация на вируса в София или че тя е с нисък интензитет. Епидемията е под контрол, но още не можем да разчитаме на масов имунитет, рано е, както е рано и за разхлабване на мерките", коментира доц. д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.

   Вероятно след анализа на двете проучвания кризисният щаб ще трябва да вземе решение за разхлабване или затягане на мерките за социална изолация.

        Какво показва изследването

   Според доц. Атанас Мангъров, началник на детското отделение в Инфекциозна болница, е чудесно, че гладът за информация, върху който са се строели хипотези как да се "заградим от коронавируса", вече е преодолян и има епидемиологично проучване, върху което експертите да разсъждават.

"Резултатите показват или че тестовете не са достатъчно добри и не улавят антитела, или че при изследвани над 1000 полицаи, които се срещат с много хора, ние не проепидемичваме. Не е невъзможно при 300 установени пациенти с коронавирус в София полицаите да не са се срещнали с нито един, да не са се заразили и да нямат антитела", коментира доц. Мангъров.

   Според него би било притеснително, ако и след карантината в Банско се окаже, че жителите му нямат антитела. "Ако се случи така, резултатите трябва сериозно да се обмислят, за да не се окаже, че в гората няма мечки, а ако има - не са чак толкова страшни", казва доц. Мангъров.

   На фона на очакваните 250 хил. безработни, след като се анализират резултатите, трябва да се отговори на въпроса "докога ще чакаме в изолация", смята той. По думите му, ако щабът предполага, че 6000 души са заразени, не трябва да се говори, че е новост в епидемиологията те да бъдат изолирани, а останалите 7 млн. души да тръгнат на работа.

   "Целта на епидемиологичните проучвания е да се установят болните и заразените, контактните с тях хора, всички те да бъдат изолирани, а останалите граждани да бъдат оставени да се движат и работят свободно. Ако се окаже, че все още нямаме имунитет, трябва да се обмисли как обществото да не продължава да бъде затворено", казва доц. Мангъров.

      Какво предлагат засега

   Той смята, че първата стъпка на разхлабване на мерките, която оповести, че обмисля, вчера премиерът Борисов, е да бъдат отворени парковете и стадионите, за да могат младите хора да спортуват, макар и на дистанция.

   Вчера премиерът обяви, че обмисля вдигането на забраната за екскурзии в планините и в парковете. В момента в парк в София например могат да отидат на разходка само собствениците на кучета, но не и децата. В същото време повечето лекари са на мнение, че разходката на слънце е полезна за имунитета.

  От кризисния щаб съобщиха, че след Великден ще върнат забранените от грипната ваканция и след това от пандемията имунизации и профилактични прегледи на децата, бременните жени, както и плановите операции в болниците.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha