Четвъртък, 18 Април 2024

Запитвания и поръчки за 3D предпазни шлемове заваляха в Русенския университет

Запитвания и поръчки за 3D предпазни шлемове заваляха в Русенския университет
Публикация   17:58     22 Март, 2020 /     Румен НИКОЛАЕВ   /     654

ВУЗ-ът дари първите изработени защитни средства на УМБАЛ "Канев" в подкрепа на българските медици

   Новината за 3D производство на предпазни шлемове в Русенския университет обиколи за часове страната. Буквално заваляха запитвания и поръчки от стоматолози, лични лекари, поликлинити и болници, разказва ректорът на университета чл. кор. проф. Христо Белоев. Идеята е дошла от София, а ВУЗ-ът е откликнал на това предизвикателство.

   Смятаме да произведем около 600 бройки, каза Белоев. Себестойността на един шлем не е малка- около 10 лева, но тя е такава, поради манифактурните условия на изработка.

   Изработката на предпазните шлемове, предназначени за лекари и медицински работници започна вчера сутринта от преподаватели от катедрата по „Телекомуникации“ на 3D принтери в Русенския университет. В рамките на няколко часа са получени заявки за 600 предпазни шлема от здравните заведения в региона. За да могат да бъдат изработени и дарени всички заявени шлемове в кратки срокове,  Русенският университет включва в инициативата още млади учени от различните инженерни факултети. От утре ще се изпозват всички произодствени мощности и принтери в унверситета и капицитетът на производството ще бъде удвоен.

  Ректорът на Русенския университет чл.-кор. проф. д.т.н. Христо Белоев дари на изпълнителния директор на УМБАЛ "Канев" АД Иван Иванов първите 50 изработени предпазни шлема за нуждите на медициснките работници. Проф. Белоев заяви, че научните екипи на Русенския университет имат готовност и компетентност да помагат в решаването на текущо възникващите предизвикателства и необходимости при ограничаването на разпространението на COVID-19 в страната.

    Проектите на 3D принтираните предпазни шлемове са изготвени от „Prusa Research“ и са преминали изпитания в Министерството на здравеопазването на Република Чехия. „Те не представляват висока степен на защита, но предпазват от инцидентни контакти с телесни течности, когато се извършват определени манипулации, да не ги опръска нещо или директно някой да не им вдиша в лицето. Заместват едновременно този тип маски като цяло, както и предпазните очила, от които в момента има голям недостиг в цяла България“, обясни доц. Пламен Захариев, а първите бройки са тествани от доц.Георги Христов и ас.д-р Диана Кинанева.

   От проектите за 3D принтерите могат да бъдат изработени  два вида предпазни маски – едната е по-тясна и прилепва към главата, което я прави малко по-неудобна и се принтира за около час. При втория  вариант бордът е изнесен по-напред, има по-голяма защитна площ и самата маска е по-удобна за носене, а изработката отнема около 2 часа и половина. От първия вариант са изработени 3 маски, след което е взевто решение в университета да се изработват предпазни шлемове само от втория вариант.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha