Четвъртък, 25 Април 2024

Държавата може да поеме 60% от заплатите на работниците при застрашените бизнеси

Държавата може да поеме 60% от заплатите на работниците при застрашените бизнеси
Публикация   21:27     15 Март, 2020 /     akcent.bg   /     921

Владислав Горанов обяви икономическите мерки за защита на бизнеса

   Българската държава може да поеме до 60% от заплатите на работниците в тези бизнеси, които доказано са засегнати от мерките срещу разпространението на коронавирус в страната. Това заяви днес финансовият министър Владислав Горанов на специална пресконференция по темата. 

   Припомняме, че властта вероятно ще затвори всички търговски обекти в страната, с изключение на хранителните магазини, аптеките и дрогериите. Такава беше препоръката на шефа на оперативния щаб ген. Венцислав Мутафчийски. Такава заповед обаче все още не е издадена и към момента действа заповедта на здравния министър Кирил Ананиев, според която затварят само големите търговски обекти като моловете.

   Днес Горанов обясни, че новата мярка ще бъде предприета, за да не се принуждават малките търговци да съкращават служители. Ако това стане, то тези служители така или иначе ще трябва да "паднат" на плещите на Националния осигурителен институт. Така че Горанов смята, че и държавата, и бизнесите ще спечелят, ако се помогне преди съкращенията. 

   Всичко това обаче може да издържи не повече от един месец, колкото засега би трябвало да трае извънредното положение. Ако кризата се задълбочи ще се гледат допълнителни мерки. Контрол за това - коя фирма е наистина засегната, ще упражняват от приходната агенция и агенцията по заетостта. Горанов призова компаниите, които не са реално засегнати да не се опитват да товарят допълнително системата.

   Второ - правителството и Българската банка за развитие ще осигурят ликвидност за тези бизнеси, които страдат от проблеми при набирането на свежи парични потоци. Идеята е получила одобрението на политическите партии, а как точно ще се случват тези трансфери ще стане ясно утре, когато ББР и правителството ще се срещнат с работодателите. От своя страна държавата ще осигури повече пари в самата ББР.

   Обмисля се и удължаване на срока за годишното финансово приключване и за подаването на декларацията за данък "печалба". Новата дата би трябвало да стане 30 юни. Просрочение може да има при плащането на местните данъц и такси, но не и на тези към централния бюджет.

  Министър Горанов обясни, че държавата има резерви от около 10 млрд. лв., които обаче би трябвало да се пазят основно за гарантиране на работата на системите на здравеопазването и националната сигурност - МВР и Министерство на отбраната.

Обмисляло се и спиране на трансферите по субсидиите на политическите партии

По отношение на идеите за банкова и данъчни ваканции обаче Горанов разясни, че не се обмислят:

  "По отношение на ваканциите - да се ограничим до детската ваканция."

Той обясни, че банките имат право да разсрочват плащания и това зависи от тях. Припомняме, че Първа инвестиционна банка вече обяви такава мярка.

   По предложението на БСП за мораториум на битовите плащания - стана ясно, че такова няма да има, за да се избегнат по-големи шокове.

   "Подобни мерки отиват в една крайност, която първо не се налага, защото ако приемем, че има засегнати, това са тези, които трудно правят бизнес, но не виждам причина един магазин за хранителни стоки, или една аптека, която реализира големи обороти, нейните служители да не си платят тока, 'щото БСП предлагат. Това е утопия!"

  И министърът на финансите, и министърът на икономиката Емил Караниколов обясниха, че мерките продължават да се обсъждат и че те ще търпят промени, ако се наложи. Имало и фирми, които печелят от кризата и към тях беше отправен апел да не спекулират с цените, защото държавата е готова с нормативна база, която да направи това незаконно. 

   Министър Деница Сачева обясни, че вече заявените допълнителни 1000 лв. на човек за всяко медицинско лице, което е на първа линия в борбата със заразата, ще струват общо около 20 млн. лв. на хазната. Те ще дойдат от оперативна програма "Човешки ресурси".  Още 20 млн. лв. пък ще се трансферират към общините за програмата за социален патронаж. Те трябва да покрият и помощите за хората с увреждания и тези, които са под задължителна карантина.

   Защита за уязвимата група от работещи - тези които са над 60 години, обаче няма да има, въпреки първоначалните заяви за това на министър Сачева. Владислав Горанов обясни, че щом премиерът Бойко Борисов може да работи на тази възраст - значи и другите могат.

  Именно от оперативните програми ще се направи опит за финансиране на форсмажорните мерки. Това ще доведе до преосмислян

е на основните големи проекти. Например - планираното превъоръжаване на армията вероятно ще бъде забавено.

  "Пренастройват се и се преорганизират всички системи на държавата. В зависимост от нуждите, ние сме готови да предлагаме нови мерки. Ако след целия пакет от мерки, оставате с усещането, че се спира животът - това не е така. Животът трябва да продължи", обясни Томислав Дончев. 

   Създава се логистично-координационен център

Взето е решение за създаването на логистично-координационен център, който ще бъде ръководен от шефа на Пожарната главен комисар Николай Николов. Той ще има за цел да обезпечи производството на необходимите количества оборудване и разпределението им. Първото заседание ще бъде утре в 8 ч. 

Облекла, маски и други предпазни средства ще бъдат доставени освен на болници, така и на полиция, гранична полиция и всички социални служби. 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още