Петък, 19 Април 2024

Задава се и „щадящо“ увеличение на тока за потребителите

Задава се и „щадящо“ увеличение на тока за потребителите
Публикация   13:29     24 Фев, 2020 /     akcent.bg   /     715

Напрегнат сезон ще има в КЕВР, особено ако депутатите "пратят" малкия бизнес и собствениците на луксозни къщи на свободния пазар

         Нови промени в Закона за енергетиката ще раздвижат пазара у нас. Традиционно, този нормативен акт през последните години стана обект на множество поправки, главно заради прехода към либерализиран пазар. Очакванията са от средата на 2020 г. нова част от малкия бизнес да започне да купува ток от Българската независима енергийна борса. Промените вече се дискутират в бранша, а Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) е в очакване на законопроекта, за да прецени как точно да формулира решението си. А за него едно е ясно – поскъпване на тока ще има, най-вероятно от началото на юли. Според шефът на КЕВР - доц. Иван Иванов, поскъпването щяло да бъде щадящо за битовите потребители, защото щяло да бъде в рамките на годишната инфлация. От това обаче едва ли на някого му става по-леко на душата.

        Според последните данни на НСИ, годишната инфлация през 2019 г. е достигнала 3.8% през декември, спрямо миналия декември. Но дали увеличението на тока ще бъде около това ниво - само КЕВР може да реши. И то чак през юни, когато бъдат дадени заявките на всички участници по веригата - производители, преносни предприятия, крайни снабдители.

   И така, колелото на поскъпването и тази година ще върти, а доц. Иванов и колегите му отново ще напасват системата в производствата така, че хем потребителите да са доволни, хем държавните предприятия да не бъдат ощетени кой знае колко. Като сериозен губещ към момента се очертава да бъде държавната ТЕЦ „Марица Изток 2“, чийто производствен ток - на фона на другите държавни енергийни компании - е сравнително скъп. Държавата обеща да налее пари в закъсалото предприятие - чрез увеличение на капитала му, но този вариант не е кой знае колко сигурен. Въпреки че депутатите решиха "това" да се случи до края на февруари, подобен вид държавна помощ не може да бъде осигурена без благословия от Брюксел. А там вече духат малко по-различни ветрове.

   Официалната версия е, че напоследък държавната ТЕЦ работи с ескалираща загуба заради скъпите квоти въглеродни емисии, които трябва да купува. Неофициално - дните на "кюмюрения" мастодонт изглеждат преброени - не само заради Зелената сделка на ЕС. Правителството и синдикатите обаче категорично решиха да бранят до последно и централата, и мините в Маришкия басейн, защото давали препитание на 16 000 души. Кой знае защо обаче нито правителството, нито синдикатите не защити тази теза с конкретна разбивка - колко са работни места в мините и колко - в четирите блока на ТЕЦ "Марица Изток 2".

   Така че въпросът

какво трябва да очакват потребителите от задаващите се промени,

продължава да виси със страшна сила!

   Както вече стана ясно – цената на тока ще бъде вдигната, но не всички ще бъдат ощастливени от възможността да ги споходи "щадящото увеличение". За малкият бизнес, например, увеличението най-вероятно ще бъде на другия полюс. Причината е, че в проекта за изменение и допълнение на Закона за енергетиката е залегнала идеята малкият бизнес изцяло да купува електроенергия на свободния пазар. Това ще засегне не по-малко от... 400 000 фирми и еднолични търговци. В това число кафенета, барове, стоматологични кабинети, фризьорски салони, магазини и т.н.

  Прогнозите са, че всички потребители с над 30 квт. инсталирана мощност (без значение дали става дума за жилища, хотели, резиденции, къщи за тъщи и т.н.) ще купуват ток по пазарни цени, а не да чакат решението на КЕВР. С думи прости - всички, които използват трифазен ток, ще пазаруват от борсата. Засега "оцеляват" само обитателите на жилищата, строени по времето на соца, но и тяхното щастие няма да продължи дълго.

  В момента се очаква внасянето на поправките в ЗЕ от председателя на Комисията по енергетика Валентин Николов. И всичко остава в ръцете на депутатите. Дебатите ще бъдат разгорещени, а синдикатите от сега предвиждат сериозни трусове и масово недоволство.

  Поносими ли са цените на енергийната борсата? Особено, след като и в момента достатъчно количество фирми купуват ток на борсата?

  Към момента е видно, че цените флуктоират немалко в различните дни от годината или седмицата - от 30 лв./мвтч през празнични дни до над 100 лв./мвтч при силно търсене.

   Тук говорим за цени в пазарния сегмент „Ден напред“, които са трудно предвидими дори и за търговците на ток. Приемлив вариант за бизнеса е да си купува електроенергия с дългосрочни договори, къде цените ще са ясни  поне за няколко месеца. така че ако искат да оцелеят, малките предприятия ще трябва да намерят начин и да се обединят, за да пазаруват ток на добри цени. Подобни обединения все още са рядкост у нас, но при добра законодателна уредба нещата може и да се получат. Факт е, че по данни на Евростат през 2019 г. цената на електроенергията за бизнеса у нас е достигнала европейски нива и затова било малко вероятно тя допълнително да поскъпне. Също така обаче е факт и другото: онова, което важи за Европа, у нас трудно се случва...

  Затова КВЕР трябва да отговори на въпроса "Как малкият бизнес ще купува скъп ток без да го включва в цените на стоките и услугите, които предлага?" По възможност веднага, защото после ще е късно за всички!

Източник: Банкерь



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha