Петък, 19 Април 2024

За заплатата на един общински съветник…

За заплатата на един общински съветник…
Публикация   09:37     19 Ян, 2020 /     Румен НИКОЛАЕВ   /     1892

Няма и не се търси оценка на работата на старейшината и заплатата да бъде справедлива

   В част от обществото, при обществено активните русенци върви дискусия за заплатите на общинските съветници. За това, дали трябва да се увеличат в четвъртък на предстоящата сесия възнагражденията си  и да станат по най-груби сметки 650 лева на месец. От тях 220 лева ще са за участие в постоянни комисии…

 Та- много или малко са тия пари? Сред самите общински съветници също няма консенсус по темата. Ще спестя политическата принадлежност на старейшините, чиито позиции ще споделя.

 За едни да бъдеш общински съветник е чест, избор на съгражданите и доверие да решаваш техните проблеми и на града като доказал се в собствения си бизнес, а не като неудачник, намерил начин да получава някаква заплата.

 Битува и мнението, че всеки труд трябва да се заплаща. Други пък са на мнение, че корекция нагоре трябва да има едва след като се покажат и някакви конкретни, положителни резултати.

   Проучване на Акцент.БГ от предзизборната кампания през 2015 г. показа, че повечето от кандидатите тогава бяха съгласни, че трябва да има диференциация на заплащането на общинските съветници. Разбира се, това не се случи. След разбор на дейността на миналия общински съвет се вижда, че активност са проявили през изминалите 4 години не повече от 1/3 от старейшините. Ако за тях парите, които са получили, може да се каже, че не са много, то за останалите присъствали по час- час и половина един път в месеца на сесия са неоправдано много.

  Със сигурност ще има и представители на гражданите в местния парламент, които ще даряват част или цялото си възнаграждение за публични каузи.

 Въпрос на чест и откровение към избирателите ще бъде ако се намери ясен и справедлив критерий за оценка на работата на всеки един общински съветник- дали да прави периодичен отчет или пък да се намери друг начин за оценяване не на престоя, а активността.

   580 лева е заплатата на един общински съветник в Русе. Те получават 20 процента от заплатата на председателя на общинския съвет и по 5 процента за участие в Постоянна комисия.

   Със сигурност каквото решение да се вземе в четвъртък, ще е законно. Остава и да бъде поне малко справедливо!

Общинският съветник няма право да използва положението си за получаване на специални привилегии, освобождаване от задължения, лични придобивки или неправомерни действия. 

-------------------------------------------

Общински съвет – “малкият парламент” в общината

Общинските съветници в Хасково вземат 518.40 /2017 г/. Отделно за участие в Комисия ще получават по 172.40 лв.

-------------------------------------------------------------

    Колко взима местната власт? Общинските съветници – на заплати, със средства за гориво и консултации

  За Велико Търново заплатите на народните избраници са фиксирани на 480 лв. Отделно им се полагат по 200 лв. за гориво, което се предполага, че използват за срещи с избиратели. До 300 лв. могат също така да осребрят и по т. нар. „консултантски разходи“. Това са средства, които са им нужни за събеседване с експерт – например юрист, покрай дейността си в съвета. Парите не са кой знае колко, но като се има предвид, че се изкарват общо за около 6 – 8 часа месечно, си е доста съблазнително.

-----------------------------------------------------------------------------

   Варненските общински съветници ще получават близо 1100 лв. на месец, информира "Труд" / 2014 г./ От тази сума обаче ще се приспадат пари при отсъствия от заседанията на комисии или на местния парламент, заяви председателят на съвета Иван Луков. Санкциите ще се избегнат единствено при представяне на болничен лист.

   Във Варна са се спрели на варианта да се получава 70 % от заплатата на шефа на Об. съвет, но с регламент за глоби.

   Санкцията при пропускане на заседание на комисия, без значение дали е временна или постоянна, ще бъде 10% от заплатата. Ако съветник не се яви на сесия, възнаграждението му ще бъде орязано с 25%. Глоба от 5% е предвидена и ако съветник закъснее за комисия. Ако искат да получат пълното си месечно възнаграждение, местните депутати ще трябва да стоят и до края на заседанията на ОбС.

-------------------------------------------------------------

2019 г. В миналия мандат общинските съветници в Пловдив те взимаха по 269 лева за една сесия и по 26 лева за участие в комисия. Отделно имаха право за представителни разходи на обща стойност около 700 лева. Те се даваха за гориво, телефони, наем на офис и литература - разходи, свързани с дейността на общинските съветници. Представителните се осребряваха срещу фактури.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha