Четвъртък, 28 Март 2024

Пламен Цветков ВМРО пита кмета за сепариращата инсталация на Топлофикация

Пламен Цветков ВМРО пита кмета за сепариращата инсталация на Топлофикация
Публикация   13:55     16 Дек, 2019 /     akcent.bg   /     1841

В момента съоръжението се експлоатира от ООД, в което Антонио Петков от София /23 г/ е съдружник

   Питане към кмета на Община Русе отправи днес още в началото на сесията на Об. съвет Пламен Цветков относно изграждане на сепарираща инсталация на Топлофикация. По информация на Акцент. БГ от Търговския регистър от 19.03 т.г. тя се оперира от смесено дружество Д консей ООД., в което влизат Топлофикация Русе и софийска фирма. Нейн представител е Антанио Петков /23 г./. Топлофикация участва в новото другество с непарична вноска 5 901 222 лева, а новият съдружник- със 100 лв.

   Съгласно Закона за управление на отпадъците, Наредбата за реда и начина на изчисляване и определяне на размера на обезпеченията и отчисленията, изисквани при депониране на отпадъци, от 19 декември 2013 г. и Програмата за управление на отпадъците на Община Русе, размера на отчисленията по чл.64 ог ЗУО при непостигане на целите, а именно намаляване на количеството на депонираните отпадъци и тяхното рециклиране и оползотворяване, през годините от 2014-та до 2020-та година, сумата нараства както следва на тон депонирани отпадъци:

2014 – 22 лв.

2015 – 28 лв.

2016 – 36 лв.

2017 – 40 лв.

2018 – 45 лв.

2019 – 57 лв.

2020 – 95 лв.

    Средногодишно, жителите на Община Русе депонират на регионалното депо за отпадъци около 67 000 тона.  Това означава, че през идната година нашата община би трябвало да внесе отчисления по 95 лв за тон, по банкова сметка за чужди средства на РИОСВ, на чиято територия се намира депото в размер на 6 365 000 лв.

   По Ваша информация, изнесена в медиите, в началото на Вашия мандат преди близо един месец: натрупаните средства от отчисления през последните години, до момента възлизат на приблизително 17 млн. лв.

   В закона е записано, че натрупаните средства се разходват за дейности по изграждане на нови съоръжения за третиране на битови и строителни отпадъци, осигуряващи изпълнение от общините на изискванията на закона и подзаконовите нормативни актове по прилагането му. Средствата могат да бъдат разходвани за извършване на последващи разходи, свързани с изградените съоръжения и инсталации за оползотворяване на отпадъци.

   Също така, Вие изнесохте информация в русенските медии, че е необходимо вдигането на данъка върху МПС, за да се покрие дефицита от близо 5 мил. лв в бюджета на община Русе за 2020 г. изчислен от общинска администрация. В последствие Вие обявихте, че се отказвате от това ваше намерение. Ние от ВМРО считаме за недопустимо увеличаването на един данък, който да се използва за други цели, освен за това, за което е предназначен, а именно за изграждане на пътища в общината.

   От тогава до сега измина  близо месец и гражданите на община Русе са в неведение как общинска администрация ще се справи с проблема с непрекъснатото увеличение на отчисленията към РИОСВ – Русе и увеличението на бюджетния дефицит. Само за идната година, отчисленията към РИОСВ възлизат на повече от 6 млн. лв. Ние от ВМРО очаквахме от Вас, че още на тази сесия ще изнесете информация, която да успокои русенци, след Вашите първоначални изявления и намерения. За съжаление това не се случи.

   През годините от групата на ВМРО сме отправяли многократни питания в Общинския съвет, какви мерки предприема общинска администрация, за изпълнение на законовите изисквания, касаещи отпадъците и елиминирането на горепосочените отчисления. Известно е на всички, че срока за въвеждането в експлоатация на инсталацията за обезвреждане и намаляване на количесвото на депонирани отпадъци е удължаван многократно с решения на Общинския съвет Русе.

   До момента не е известно да е прерязана лентата по повод откриването на такава работеща инсталация в Русе.

  Известно е, че общината е дала терен за безвъзмезно ползване на ТЕЦ Русе АД, в замяна на което, дружеството да изгради такава инсталация.

   От името на групата ВМРО настояваме да дадете на жителите на община Русе подробна информация преди следващата сесия на общинския съвет за следното:

  1.На какъв етап е изграждането на тази инсталация?

2.Кога ще бъде въведена в експлоатация?

3.Какъв е капацитета на инсталацията?

4.Дали е предвидено, инсталацията да покрие непрекъснато нарастващите, генерирани количества отпадъци?

5.Какви мерки ще предприеме община Русе, ако капацитета на инсталацията не отговаря на генерираното количество отпадъци от жителите на общината?

   През 2020 всеки русенец трябва да заплати по 45 лева допълнително (плюс такса смет), за това, че общинска администрация не е изградила подобна инсталация.

   Ние от ВМРО питаме:  Нормално ли е всеки русенец да дава допълнително тези пари?

   Също така настояваме да извършите подробен анализ на всички действия на общинска администрация през годините и да дадете ясен отговор на русенци:

   Кога ще заработи инсталацията?

   Кога общината ще бъде освободена от плащането на горепосочение отчисления?

   Има ли пропуснати ползи община Русе, и ако има такива ще бъдат ли предявени договорни претенции?

 

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още