Четвъртък, 25 Април 2024

Какво провокира д-р Гергана Николова да приеме и да стане общински съветник от листата на БСП?

Какво провокира д-р Гергана Николова да приеме и да стане общински съветник от листата на БСП?
Публикация   06:17     16 Дек, 2019 /     Интервю на Румен НИКОЛАЕВ   /     4658

Работата на две болници в града е най-вече в интерес на пациентите, смята очният специалист от УМБАЛ "Канев"

  Снимка: Авторът   

   Д-р Гергана Николова е едно от новите лица в Общинския съвет. Беше на второ място в  листата на МК БСП, а на изборите събра и доста преференции. На 1 декември тя направи 10 години стаж в Очно отделение на УМБАЛ „Канев”.

      Д-р Николова има лекарско потекло. Баща и е д-р Юлиян Георгиев, акушер- гинеколог, който дълги години бе завеждащ „Родилно отделение”. Омъжена, с  едно дете.

   -   Откога Гергана реши да продължи лекарската традиция?

   Бях 12-ти клас, когато се събра семейния съвет и взехме общо това решение. Стана случайно и спонтанно. Но явно нищо в този живот не е случайно. ..

   Отидох да следвам Медицина в Пловдив, където вече беше сестра ми и други наши близки. Много съм доволна от полученото образование там.

    -   Завърши, кога и как  реши да се посветиш на очните болести?

   Пак стана случайно. По принцип желанието ми бе да специализирам едрокринология. Но се оказа, че като завърших в болницата имаше свободно място само в отделението  по очни болести.

  Това е много специфична материя. Започнах работа на 1 декември 2009 година. В началото ми беше много трудно. Това е  тясна специалност…. Но впоследствие много ми хареса. Сега вече съм убедена, че това е единствената специалност, която бих могла да работа и работя с много любов.

      -   И семейството ли случайно се случи?

   Смее се… И мъжът случайно се появи. Срещнахме се в Пловдив, студентска любов. Съпругът ми е от Пловдив и дойде с мен в Русе.

     -   Наред с успешното професионално развитие, семейството, през 2019 година д-р Николова стана и общински съветник от БСП, как се случи това?

   Трябва да съм максимално откровена- никога не съм мислила да ставам общински съветник. Моята цел бе да отворя кабинет. Но в един момент дойде и това предложение….

     -   Да уточним- ти си член на БСП- от кога?

   Да. През 2017 година пред мен се издигна една голяма несправедливост,свързана с моята специализация.

    Реших да потърся подкрепа и видях в БСП партията, която може да помогне. Тогава и станах партиен член. Но държа да подчертая, никога не съм си мислили или искала партийна кариера и да развивам политическа дейност.

  Когато се изготвяше листата ми предложиха да бъда включена като човек, който познава до някаква степен проблемите на здравеопазването. Поради тази причина и се съгласих. Разбрах след изборите, че много хора са ме подкрепили лично, което допълнително ме ангажира.

     -    Всъщност, проблемите на здравеопазването и специализацията те направиха „социалистка”?

   По принцип аз съм човек, който търси и очаква справедливост. Зная, че това все по-рядко се случва, но явно това съм аз и затова такава кауза приемам.Винаги съм се чувствала и съм била социалист.

    -    Със сигурност имаш поглед върху проблемите на „очните болести”  е местното здравеопазване, каква е твоята оценка- болно ли ни е здравеопазването?

   За съжаление е много болно, както всичко останало в България- образование, здравеопазване….

    -    Кое е характерното за Русе, което смяташ, че трябва най-спешно да се реши в здравеопазването на местно ниво?

   Ще ми трябва малко време, за да добия по широк поглед. Проблемът на държавните болници,според мен, е че малкото приходи не позволяват да бъде закупувана високоспециализирана техника. Това е много важно, за да могат добрите специалисти, които ги има, да работят.

    -    Как е обстановката в отделението, където работиш?

   За съжаление при нас напускат медицински сестри. Една от причините според мен  е ниското заплащане в България.Иначе сме страхотен екип и отношенията ни са прекрасни. Необходими са повече средства към държавните болници, за да могат да функционират нормално.  Да се закупува нова качествена апаратура, за да позволява добрите лекари професионалисти да бъдат на ниво.

     -    В Русе болниците са две. Проблем ли е това, ако не за пациентите, то за специалистите?

   За мен, като специалист и жител на Русе това е хубаво. Във всеки по-голям град има частни болници, дори по няколко. Не е и не трябва да е пречка, напротив. При по-тежките случаи работим заедно с колегите от УМБАЛ „Медика”. Не мисля, че ако има проблеми, то те идват от другата, частната болница. Пациентът има право да избира- къде да отиде, каква помощ иска да получи…

    -    Имаш дете на 7 години, имаш представа от детското здравеопазване в Русе, какви са наблюденията ти?

   Както в цяла България, и тук педиатрите се броят на пръсти. За съжаление,това което се случва скоро ще рефлектира върху децата ни.

    -    Да се върнем в конкретиката- как са русенци със зрението- по-добре или по-зле виждат?

   Напоследък се забелязва тенденция за по-ранно  узряване на т.н. перде /катаракта/, при по-млади хора…

    -   На какво се дължи това?

   Най-вече на условията на труд, недостатъчната профилактика, която трябва да се извършва ежегодно.Необходимо е да се измерва и очното налягане, защото глаукомата  е едно от честите заболявания напоследък. Не е за пренебрегване околната среда- осветление, таблети, компютри

    -   Нека повече разберем за  таблетите и компютрите- вече от забавление май се превърнаха в проблем. Здравословен ли е?

Да вземем едно дете,което е постоянно с таблет или с телефона. То започва да се взира в екрана, забравя да мига. Както и близкото разстояние, от което се гледа екрана. Това води до влошаване на зрението,сухота в очите… Така започват и проблемите.

     -    Все повече хора се подлагат на операция и сменят очилата с лещи. Мода или необходимост е това? Има ли оптимално време, в което това да се прави?

   Изкуствените лещи не се сменят, те са до края на живота. Всеки един пациент, който забелязва намаляване на зрението, е необходимо да се прегледа. В зависимост от състоянието и стадия на катаракта се взема решение дали да се оперира или не. За препоръчване е да се носят очила до момента, в който те помагат. Но колкото по-навреме се хване „пердето”, толкова по-леко минава операцията,без усложнения.Операцията се заплаща от Касата, но лещите са консуматив,който се заплаща от пациента.

    В Русе се извършват операции в двете болници. При нас такива операции се правят два пъти в месеца, като на ден се оперират по 18-19 души.

     -     Сериозна цифра…

   Да, графиците се запълват напоследък много бързо. Понякога се чака месец- два, за да се освободят места.

     -    Да „прескочим” до ОбС, в какви комисии ще работиш, освен здравеопазване?

          В комисията по Култура и религиозни въпроси ,Здравеопазване и социална политика,комисия по Наредба 21

- Как виждаш в момента нещата- достатъчно силна институция ли е общинският съвет за решаване проблемите на гражданите и своето място в него?

Да, така смятам, поне засега. Необходимо е обаче да се обединяваме около общите проблеми на гражданите, каквито сме и ние, общинските съветници. Не са малко лостовете и механизмите, с които може Русе наистина да бъде едно по- добро място за живеене и жителите в него да получават още по-добро здравеопазване. Както казва и кметът Пенчо Милков, хората повече да не напускат града поради различни причини, за една от които се изтъква и здравеопазването. Не е необходимо да се ходи във  Варна или в София, защото в Русе има наистина големи специалисти.А и градът ни има големи перспективи и ще предоставя все по-добри възможности за реализация.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha