Вторник, 16 Април 2024

Как румънците решават проблема с недостига на персонал?

Как румънците решават проблема с недостига на персонал?
Публикация   16:23     16 Авг, 2019 /     akcent.bg   /     516

Наемането на работници от трети страни в България – все още неразработена ниша

   Повечето български компании нямат голям опит в наемането на чужденци, но тези, които са го правили са доволни от служителите си, показва проучване на   Българската търгонско- промишлена палата. Само 14% от участвалите в анкетата са наемали работници от трети страни /извън ЕС/, а останалите 86% нямат опит в това отношение. Фирмите, които са имали работници от трети страни споделят, че това са били хора предимно от Македония, Молдова, Русия, Афганистан. Повечето работодатели са останали с добри впечатления от работата на чужденците и отчитат, че те са отговорни и съвестни, имат желание да работят и да научат български език. Според анкетираните квалификацията, опитът и познания по български език са най-важните предпоставки за наемане на чужденец от трета страна, а ключов момент е желанието му да се интегрира, да работи и живее в България.

Българската търговско-промишлена палата предлага да се опрости и ускори процедурата за издаване на разрешение за достъп до българския трудов пазар на чужденци, а Българо-румънска палата има натрупан опит в областта на трудовата мобилност и като колективен член на БТПП, подкрепя предложенията и изключително активно работи за осигуряването на персонал на българските компании.

                  Как стои въпросът в Румъния?

   Над 5,6 милиона румънци живеят в чужбина, а икономическата емиграция е лишила страната от около 20 на сто от населението в трудоспособна възраст. Както чуждестранните инвеститори в страната, така и местните компании се оплакват, че трудно намират хора за работа. Затова правителството прие мерки, които позволяват на фирмите да наемат работници извън ЕС.

   В началото на годината румънското Министерство на труда отпусна квота от 20 000 разрешителни за работа на чуждестранни работници, но впоследствие я увеличи на 30 000. Най-много са новодошлите от Виетнам (2812) и тези от Молдова (1360), следвани от хора от отдалечени места като Шри Ланка (1201) и Непал (1194), Турция (1181) и Индия (1040).

   Една от компаниите, които съдействат при наемането на чуждестранни работници за строителството и хотелиерството, както и за работа в автоиндустрията е Soter & Partners. Българо-румънска палата поддържа контакт с нейния основател - Ромулус Бадя, а представители на фирмата са участвали в наши събития и са споделяли опита си в областта на законодателството. В следващите месеци ни предстоят срещи със Soter & Partners за наемането на персонал от трети страни и постепенно пренасяне на опита им и в България.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha