Четвъртък, 28 Март 2024

От 0,5 до 500 лв. за членство в ГЕРБ, 1000 лв. за БСП

От 0,5 до 500 лв. за членство в ГЕРБ, 1000 лв. за БСП
Публикация   15:13     25 Юли, 2019 /     akcent.bg   /     460

Финансирането на партиите от бизнеса няма да значи, че няма да има правила, смята Атанасова

   "От миналия ден имаме решение за увеличение на членския внос. Размерът му ще е пропорционален. Най-високият такъв е за евродепутатите и той е 500 лева на месец. Народните представители, министри, областни управители и кметове по 100 лева на месец. Работещите членове на ГЕРБ по 3 лева на месец, а студенти и пенсионери по 0,50 лева на месец", обясни народният представител от упраляващата партия Десислава Атанасова пред „Здравей, България” по NOVA. Тя е категорична, че парламентът не може да се противопостави на волята на хората. Вчера окнчателно бе отхвърлено ветото на президента партиие да могт да се финансират от бизнеса. 

   1000 лв. плащат всеки месец евродепутатите на БСП. Това заяви депутатът от БСП Явор Гечев. Депутатите плащат по 250 лв. 

  "Най-страшното е, че в момента всяка фирма или физическо лице може да си напазарува партия от парламента”, заяви депутатът от БСП Румен Гечев. По думите му тези хора, които финансират тези организации ще определят кой ще влиза в листите, ще определят и политиките им, което ще рече, че те ще диктуват дневния ред на парламента.

   Десислава Атанасова от ГЕРБ обаче не беше на това мнение. „При всеки дарител, първо трябва да бъде описани коректно стойността на дарението и произхода на средствата”, коментира тя.

   "В Европа от членския внос няма как да се покриват повече от 2-3 процента, максимум 5 от разходите на партиите. Никъде в света от членския внос не могат да се покрият всички разходи. С това предложение на ГЕРБ, България става уникална страна в Европейския съюз, в която партиите се финансират само от членски внос и от фирми - нека обществото прецени дали това е в плюс или минус", каза той. 

   Той посочи, че от 25 години насам тенденцията в Европа е категорична - над 90 процента от средствата идват от бюджетни субсидии- за 26 страни членки от ЕС. По думите му само в Холандия и Германия половината от средствата са от бюджета, половината - от частни фирми. "Всяка фирма или физическо лице в момента може да си напазарува партия. Партиите са на пазара както продажба на обувки", коментира още професор Гечев. Той подчерта, че хората, които ще финансират партиите, ще определят политиките на партиите.

            Двамата коментираха и темата за ратифицирането на договора за покупката на изтребителите F-16. Според Гечев няма гаранция какво ще получи страната ни след 4 години при плащане накуп за сделката. 

   Атанасова пък заяви, че договорът  е засекретен."Ние сме на етап, в който има междудържавни подписани споразумения и договори, които са одобрени чрез ратификация от народното събрание", обясни тя. 

   "Ние плащаме накуп и евентуално ще получим стоката след 4 години. Конкурентите на американските производители от Западна Европа предлагаха 5-годишно разсрочено плащане, с 5 равни вноски. Какви са гаранциите на българската държава за тази огромна сума, без ДДС - 2 милиарда и триста милиона лева". Той цитира договора, в който се казва, че купувачът се задължава да заплати на правителството на САЩ общата стойност на изделията, дори ако цената надхвърля прогнозните суми и правителството на САЩ не обезпечава и не предоставя гаранция за което и да е от изделията, продадени по силата на споразумението. Проф. Гечев коментира, че САЩ могат да увеличат цената с 10 процента без предупреждение и над 10 процента с предупреждение. "Ние плащаме колосална сума", заключи Гечев. 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още