Петък, 26 Април 2024

Игнажден празнуват християните на 20 декември

Игнажден празнуват християните на 20 декември
Публикация   15:32     19 Дек, 2010 /     akcent.bg   /     373

На 20 декември българската православна църква отбелязва Игнажден. От този ден до Бъдни вечер са продължили родилните мъки на Богородица. От Игнажден денят започва да нараства – "обръща се към пролет и лято". Другите названия на празника са Игнат, Млада година. Имен ден празнуват Игнат, Огнян.

Празникът Игнажден е посветен на Свети Игнатий Богоносец, ученик на Йоан Богослов. Смята се, че той е детето, което Исус Христос посочва, когато обяснява кой е най-голям измежду себеподобните. Наричан е Богоносец, защото сам казвал, че носи в сърцето си Бога.

Другите названия на Игнажден са Игнат, Млада година, Идинак, Поляз, Полязовден. От Игнажден до Бъдни вечер са продължили родилните мъки на Богородица затова и от този ден до Коледа младите и нераждали жени не работят, за да раждат по-леко. В различните краища на България съществуват различни обичаи, свързани с този празник.

На този ден не се дава нищо на заем, за да се запази изобилието и плодородието в семейството. Преди изгрев слънце на празника се почистват и комините на къщите. Саждите се хвърлят на кръстопът или на двора, за да няма бълхи през лятото.

Рано сутринта на Игнажден жените наклаждат огъня, слагат гърне с вариво и приготвят тесто за хляб, от което омесват колаци за всеки член на семейството и един колак, който оставят за Бъдни вечер. На Игнажден се приготвят и малки гевречета ("подкови"), поръсени със сусам.

    Според народните вярвания на Игнажден се слага началото на новата година, затова в някои области на България го наричат Нов ден. Много е важно какъв човек ще влезе пръв в къщата на този ден, защото от това зави си каква ще бъде цялата година. Човекът, който пръв влиза в къщата, се нарича "полазник".

 

 

 

Трапеза: боб, жито, ошав, орехи, варена царевица, зеле, лук, туршия от пипер, картофи с ориз, булгур, пита с мая, кравайчета.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha