Събота, 20 Април 2024

Националките изпуснаха шестите в света в Русе

Публикация   13:56     22 Май, 2019 /     akcent.bg   /     516

Женският ни национален отбор по волейбол записа загуба от Япония в дебюта си от Волейболната лига на нациите, игран в „Монбат Арена" в Русе. Момичетата на Иван Петков отстъпиха с 1:3 (23:25,25:21,25:19,23:25) на азиатките, които завършиха 6-ти на последното Световно първенство, като могат да съжаляват за изпуснатите шансове в първия и най-вече в третия гейм.

Мачът стартира точка за точка и първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за Япония. След него обаче с много хъс и отборна игра българките успяха да вземат превес над самоотвержената азиатска защита и след блокада на Мира Тодорова и атака в аут на японките се оттеглиха на втора задължителна почивка с преднина от 16:12.

Японките обаче се окопитиха след паузата, изравниха резултата и геймът отново тръгна точка за точка. Нашите момичета успяха да вземат нова преднина за 22:19 след ас на Мирослава Паскова и успешна тройна блокада. Гостите обаче записаха 5 безответни точки и стигнаха до два геймбола при 22:24. След блок на Мира Тодорова отразихме първия, но японките бяха безкомпромисни при втория и с мощна атака затвориха частта с 23:25.

В началото на втория гейм Япония дръпна с 3:0 и успя да задържи преднината си до първата теническа пауза – 5:8. Треньорът Иван Петков заигра с втората си разпределителка Петя Баракова. След ас и три успешни сервиса българките поведоха с 10:9. Японките обаче не ни позволиха да дръпнем в резултата и втората техническа почивка дойде при 14:16 в тяхна полза. Българките обаче изравниха до 17:17. След блокада и атака в аут на японките поведохме с 21:19. Страхотно спасяване на либерото Жана Тодорова и мощна атака на Гергана Димитрова доведоха гейма до 24:21 в наша полза, а с ас на Мария Каракашева затворихме частта с 25:21.

Японките доминираха от началото на третия гейм и позволиха на нашите момичета да поведат в резултата само при 9:8, след като първото техническо прекъсване дойде при 5:8 в полза на азиатките. Въпреки себераздаването си, „лъвиците" отстъпиха гейма с 19:25.

Загубената трета част сякаш ядоса възпитаничките на треньора Иван Петков и те влязоха силно в новия гейм. Не ги разколеба дори загубата на първата точка, при която японките на два пъти извадиха невъзможни топки и накрая спечелиха след наша грешка. Българките дръпнаха с 5:1 и принудиха треньорката на Япония Куми Накада да поиска таймаут. Първата техническа почивка дойде при 8:5 за България. Азиатките продължиха със сърцатата си игра в защита, но българките търпеливо преследваха всяка точка. Така при 10:5 в наша полза се стигна до второ прекъсване за японките. Те обаче намалиха до 9:11 след три поредни точки, дошли след спорно съдийско отсъждане и две добри атаки. Момичетата на Иван Петков отново показаха отборен дух и второто техническо прекъсване в гейма бе 16:12 за нас. Последваха силни минути за нашите момичета, които дръпнаха с 19:13 и 20:14. Тогава обаче японките постигнаха 6 поредни точки за 20:20. След блокада на Мира Тодорова и две грешки на Япония българките дръпнаха с 23:20. Вместо да затворят частта обаче, нашите допуснаха 5 поредни точки и загубиха гейма с 23:25, а с това и мача.

Най-резултатни за България бяха Гергана Димитрова с 18 точки и Мира Тодорова с 14. Нася Димитрова записа 10 точки, Мирослава Паскова – 9, Симона Димитрова – 8, а Мария Каракашева – 7. За Япония Юки Иши реализира 19, а Осанай Мивако добави 16.

След края на срещата момичетата на Иван Петков благодариха на близо 1700-те русенски фенове, които ги подкрепиха в залата, а след това ги чакаха за автографи пред нея.

На мача присъстваха президентът на Българската федерация по волейбол инж. Данчо Лазаров и заместник-кметовете на Русе Димитър Наков и Страхил Карапчански.

В първия мач за деня шампионките от 2018 г. САЩ изравниха рекорда на Волейболната лига на нациите за разлика в гейм. Американките спечелиха с 25:8 втория срещу Белгия по пътя към победата с 3:0 (25:23, 25:8, 25:22). Макар и без сериозна част от титулярките си, за които сезонът в клубните отбори приключи преди броени дни, американките защитиха реномето си на основен фаворит за трофея и тази година. Андреа Дрюс закова пет аса и завърши с 19 точки за победителките.

Между двете срещи община Русе организира флашмов пред „Монбат Арена" с участието на деца от местните детски градини на волейболно игрище и тематични игри. Малчуганите бяха облечени с екипи на четирите участници в турнира.

В сряда от 20:30 българките се изправят срещу Белгия, а в четвъртък, отново от 20:30 часа срещаме САЩ.

Тагове : волейбол , жени ,