Сряда, 24 Април 2024

Кметът на Община Сливо поле Валентин Атанасов: Искам цяла България да чуе- в Община Сливо поле нямаме проблеми с ромите

Кметът на Община Сливо поле Валентин Атанасов:  Искам цяла България да чуе- в Община Сливо поле нямаме проблеми с ромите
Публикация   14:22     08 Апр, 2019 /     akcent.bg   /     3422

Регионална конференция „Перспективи на младите роми” 2019 се проведе в Бръшлен

   Създаване и работа на Консултативни ромски съвети по сигурността към комисаря на Община Сливо поле на Световната ромска организация е акцентът на конференцията.

   Участие в работата и взеха Петко Асенов /вицепрезидент на световната ромска организация и главен комисар на ромите в България/, депутатът от ГЕРБ Андриян Райков, кметът на Бръшлен Димчо Петров, представители на различни общински институции и неправителствени организации.

  Асенов обясни, че ще бъде разискван моделът, който е създаден вече в община Сливо поле за нормално съжителство на 6 етноса- живеят, работят, ядат един хляб. Това е пример, който може в цялата страна да се приложи. Според него е необходимо при разискване на проблемите на ромите на национално ниво да има и тяхно участие. Голяма част от ромите в България са интегрирани, смята главният комисар и даде пример със себе си и семейството си.

  Ромите също са съставили Програма за интерграция с участието на експерти. Младите трябва да се връщат в училищата, изрази позиция Асенов.

  На форума беше представен  Проект за изграждане на Регионален център за интеграция на Ромите в община Сливо поле, ще се създаде Младежка ромска организация към МБЧК и Хранителна банка за деца

Валентин Атанасов: Искам цяла България да чуе- в Община Сливо поле нямаме проблеми с ромите!

 Първо- днес сме се събрали тук, за да поздравим ромите и техните семейства по случай техния празник. Проблемите на ромите от началото на мандата ми стоят за решаване ежедневно. Това са проблеми на жители и граждани на общината. Целта ни е всички в общината да живеят в мир и разбирателство и да са щастливи, че са граждани на Сливо поле. Почти няма деца, които да не посещават училище. Детските ни градини са дворци, които всички ползват. В населените места ромите може по тяхна инициатива да участват в хигиенизирането им.

   Искам цяла България да чуем- тук ние нямаме етнически проблеми. Форумът днес има за цел да усъвършенства вече работещата организация. Ромският проблем може да бъде решен само тогава, когато самите роми изберат свои представители и участват активно в обществения живот.

   А в Консултативния съвет влизат: кмет, полиция, Бюро по труда, социални грижи, просвета, лекар, ВиК, Енерго.

   Членовете на съвета ще бъдат избрани и ще заседават един път месечно. Каквито проблеми възникнат, ще се разглеждат при комисаря. Той ще е упълномощен да влиза на заседанията на Об. съвет, където да поставя възникналите проблеми. По този начин по-бързо и по-оперативно те да бъдат решавани.

Този Консултативен съвет ще работи по направленията:

  • деца
  • образование
  • квалификация
  • център за интеграция
  • жилища за социални слаби
  • работа с 6те етноса /българи, турци, помаци, роми, татари и руснаци/

   Ромите в община Сливо поле  са над 2000 души, но не са в едно населено място и никъде няма гета. Във всяко едно населено място има от всички етноси. Хората в тях са намерили механизма да живеят заедно, да общуват, да добруват.

  Айдън Ахмедов, комисар на ромите за Сливо поле:

   Тази длъжност е един голям ангажимент към ромския етнос. Целта ни е в рамките на добруването да подпомогнем този процес.

  С моето присъствие в Община Сливо поле и работата ми тук е да покажем на младите как да се интегрират. Най-големият бич и най-големият проблем е ОБРАЗОВАНИЕТО. Етническият модел и в България, и в общината, е създаден от хората. А тук този интеграционен процес е подпомогнат от кмета на Община Сливо поле Валентин Атанасов. Има достатъчно млади хора от ромски произход, които са на много важни постове в общината и тези хора вече показват, че могат да бъдат държавници, да поемат отговорност.

   Тук са създадени местни инициативни групи със съдействието на отдел „Образование”, полиция, които обикалят ромските семейства и приканват родителите и децата да ходят на училище, да разберат, че има полза от образованието. Досега са извършени 60 обхода на деца, от които 80 на сто от тях посещават училище. Част от тези, които не ходят, е заради родителите им, които са в чужбина.

   Давам често пример със себе си, че работя в общината, тъй като се образовах /аграрна икономика в „Земеделски колеж”.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha