Събота, 20 Април 2024

Забраната за оповестяване на социологически проучвания в изборния ден остава

Забраната за оповестяване на социологически проучвания в изборния ден остава
Публикация   18:43     14 Фев, 2019 /     akcent.bg   /     666

   Мнозинството в парламента отхвърли предложение на депутата от ГЕРБ Диана Саватева да отпадне забраната за оповестяване на социологически проучвания в деня за размисъл и в изборния ден. Това стана при гласуването на второ четене на поправките в Изборния кодекс в пленарна зала. В сряда предложението бе подкрепено от депутатите от ГЕРБ в правната комисия, но днес бе отхвърлено на извънредно заседание на комисията. Аргументите против са, че това може да доведе до манипулации и изкривяване на изборния резултат.

   Така забраната остава. Резултатите от социологическите проучвания ще продължат да се оповестяват в 20.00 часа, когато приключва изборният ден, а при нарушения ще продължи да се налага глоба или имуществена санкция в размер от 2000 до 5000 лева.

   Окончателното гласуване на промените в Изборния кодекс продължава седми час и все още депутатите не са стигнали до обсъждането на най-спорните текстове - за обезмислянето на преференцията  и за премахването на хартиената бюлетина чрез заместване с машинно гласуване.

    С обвинения на БСП, че управляващите се опитват да си гласуват служебна победа на изборите, парламентът ограничи възможността пред Върховния административен съд (ВАС) да се обжалват всички 48 вида решения на Централната избирателна комисия (ЦИК). Сега ще се жалят само важните за изборите решения с цел да не се натоварват съдиите. Няма да се жалят обаче образецът на бюлетината и решението за обявяване на край на изборния ден.

   Ако ВАС отмени решение на ЦИК, изборната комисия е задължена да вземе ново, но не с мнозинство от две трети, а с гласовете на половината плюс един от членовете й. Същото ще важи и за обжалвани решения на други избирателни комисии.

   Всички партии в парламента ще имат по един представител във всички изборни комисии, което гарантира представител на "Воля". Промяната бе прокарана с подкрепата на ГЕРБ. Формациите, които имат само евродепутати, запазват квоти в комисиите.

   Не бе прието предложението на ДПС предизборната кампания да може да се води и на език, различен от българския.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha