Събота, 20 Април 2024

Представиха резултатите от уникално проучване на Дунавските рибарски общности от България и Румъния

Представиха резултатите от уникално  проучване на  Дунавските рибарски общности от България и Румъния
Публикация   15:48     01 Фев, 2019 /     akcent.bg   /     1094

    Резултатите от първото по рода си теренно аудиовизуално проучване на културното наследство на дунавските рибарски общности от България и Румъния бяха съобщени днес (1 февруари 2019, петък) по време на пресконференция в Русе.

   Изпълнителният директор на Българо-румънската търговско-промишлена палата Елеонора Иванова – инициатор и възложител на проучването, представи цялостната  концепция за изследване и съхраняване на рибарското културно наследство като ключов елемент от разработването на нови трансгранични туристически маршрути, които да донесат икономическа полза за региона. Тя говори също за приноса на новата инициатива към мисията на БРТПП да подпомага икономическите взаимодействия между двете съседни държави.

   Етнологът от Регионалния исторически музей - Русе Искра Тодорова направи кратки пояснения по създаването на методологията на проучването с участието на български и румънски изследователи.

   В резултат на теренното проучване са създадени 10 промоционални филма за пет двойки селища от България и Румъния със съхранени рибарски традиции: Силистра (Татарица) – Кълъраш; Ветрен (Сребърна) -  Мостищя-Галаци, Тутракан – Олтеница, Русе (Бръшлен) – Гюргево, Видин (Кутово, Антимово) – Калафат. С видеокамери и фотокамери от земята или от дрон са документирани над 100 обекта на културното и природното наследство в тези региони, интервюирани са 30 представители на рибарските общности. Създаден е огромен масив от фотоси, текстове и видеоматериали на български, румънски и английски език, до които в скоро време ще бъде осигурен свободен публичен достъп, за да бъдат използвани за бъдещи научни изследвания, планиране на местното развитие, създаване и рекламиране на туристически продукти.

   Поредица от фотоматериали и един от филмите на проучването бяха показани пред участниците в пресконференцията.

   За продуктите на теренното аудиовизуално проучване говори Димитър Липовански, представител на  консорциум „Памет за дунавските рибари", който осъществи изследването, и членовете на екипа Явор Мичев, фотограф, Венцеслав Петков, зоолог, и Теодор Мечев, оператор.

   На пресконференцията бяха повдигнати и множество въпроси за равновесието на екосистемите около реката, публичната подкрепа и финансиране за съхраняването на рибарския занаят, улесняването на взаимодействията между хората от двете страни на реката и др.

   Пресконференцията беше осъществена по проект „Мемофиш. Памет и бъдеще. Истории за дунавската цивилизация". Партньори на БРТПП в изпълнението му са Сдружение „Паралел – Силистра", Регионален исторически музей – Русе, Асоциация „Акчес" – Кълъраш, Местна инициативна рибарска група „Дунареа Кълърашеана", а финансираща програма е Интеррег V-A Румъния – България.

   Голяма част от проблемите, повдигнати от журналистите и другите участниците в пресконференцията, ще бъдат разгледани в трансграничните стратегически документи, които предстои да бъдат разработени по проекта. Материалите от теренното проучване ще бъдат използвани за създаване и промоция на новите 15 трансгранични туристически маршрути, които ще обхващат обекти със съхранени рибарски традиции от двете страни на реката.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още