Събота, 20 Април 2024

Заводите бълват за износ, доходите растат, за театрите няма билети

Заводите бълват за износ, доходите растат, за театрите няма билети
Публикация   13:09     29 Ян, 2019 /     akcent.bg   /     488

България според Бойко Борисов - центъра на света, където видеонаблюдението лови дори деца с пояси

   Премиерът Бойко Борисов изнесе впечатляваща реч пред годишната среща на бизнеса с правителството, организирана от "Капитал". В речта си Борисов изтъкна, че:

   - данъчните приходи са нараснали с 50% в сравнение с 2014 г.;

   - икономиката изсветлява;

   - външният дълг за 2019 г. ще бъде 18.6% от брутния вътрешен продукт (БВП) и България е сред държавите с най-ниско съотношение на дълг към БВП в ЕС;  

   -средната работна заплата се е увеличила с 47.9%,  а БВП се увеличил с 39% от 2014 г. насам;

   - приходите от туризъм са рекордни, а чуждите инвестиции също се увеличават и са в сферата на реалната икономика

   - за пръв път износа за Германия е по-голям от вноса, защото "заводите бълват продукция"

   - 2,5 пъти по-бързо се развиваме в цифровата икономика в сравнение с най-развитите държави в тази сфера;

   - за театрите не можеш да си намериш билет и затова си го купуваш месеци напред;

   - видеонаблюдението по пристанищата хваща дори деца с пояси - било в Дунав, било в Черно море.

   Първо Борисов защити бюрокрацията в Брюксел.

   "Най-модерното е да се говори срещу бюрокрацията в Брюксел - раздута, тромава. Само че ако някой с малко опит в управлението се замисли как може да координираш 28 държави, всеки със своите интереси, проблеми, без тази администрация аз не си го представям", обясни премиерът.

   И продължи:

   "Данъчни приходи са с 50% повече в сравнение с 2014 г. Индекса за изсветляване на икономиката - ще изсветлее още повече, много по-добра прозрачност. Външният дълг за 2019 г. 18.6% (от БВП - б.р.). Ние сме сред държавите с най-нисък дълг. Средната работна заплата се е повишила 47,5% повече, а БВП - 39%."

  Борисов обясни и защо за пръв път износът на България за Германия е по-голям от вноса:

   "Заводите бълват продукция, която се изнася на 100%. В Димитровград има няколко завода, в единия работят 3000 души. Проивеждат цялото окабеляване за Мерцедес, 100% износ. Огромен завод. Стотици работници. Близо 70% от работниците бяха роми от това, което видях. На най-съвременна техника работят. Справят се прекрасно. 1040 лв. е минималната работна заплата, плюс ваучери. Търсят още 400 работника. От другата страна на магистралата нов завод за фарове, още не им достигат работници. Карат ги от 106 км. Полагаме огромни усилия с магистрала Хемус. Там където са Марица, Стурма, Тракия, заводите никнат като гъби. Края на март поне още три лота започвам да строиме по "Хемус", реката, по която ще потекат инвестициите за България", каза Борисов.

   Той обясни, че България е нещо като центъра на света:

   "Ние сме най на запад от изток, и най на изток от запад, зависи как се гледа картата, като центъра на света", каза той.

   Премиерът изтъкна и големите успехи в борбата с контрабандата с алкохола, цигарите и общеа подобни успехи и с горивата в момента правим.

    "Видеонаблюдение на на всеки кран, на всяко пристанище, на всяка гемия. Дете с пояс да влезе във водата го виждаме, дали е в Дунава, дали е в Черно море", даде пример Борисов.

  Той заяви, че въвеждането на еврото ще дисциплинира банковия сектор.

   "Защото в Банковия съюз нито централните банки, нито банките в съответната държава могат да си позволяват волности. Защо ни е страх тогава да дисциплинираме този сектор? Той е толкова важен за всеки един от нас. Целта е, ако някой собственик на банка я доведе до фалит, не данъкоплатците да платят и хората да си изгубят парите, а той да понесе своята отговорност и той да я платят. Важното е да дисциплинираме банковия сектор, да не се случва това, което се случи с КТБ. Това няма как да се случи, когато България е в този клуб", каза Борисов.

  Валдис Домбровскис, заместник-председател на Европейската комисия и комисар за еврото и социалния диалог изтъкна, че е информиран, че болшинството от българите са за въвеждането на еврото. Това не беше така в Латвия, каза той в отговор на въпрос за сравнение между България и прибалтийската страна в процеса на присъединяване към Еврозоната. Същевременно Домбровскис изтъкна, че доста работа предстои да се обясни на хората в страната какво полезно ще донесе въвеждането на еврото и да бъде убедено обществото в това. Той посочи, че сега гражданите на Латвия са убедени от ползата от еврото и го приветстват. Домбровскис посочи още, че при сравнението на процеса на присъединяването към Еврозоната на Латвия и България се вижда, че предизвикателствата пред двете страни са донякъде доста различни.

    "В Латвия се обсъждаше план за присъединяване към Еврозоната, когато тя беше в криза, а Латвия тогава излизаше от международна програма за кредитиране за периода 2008 - 2011 г., като се поставяха въпроси за нейната готовност, каза Домбровскис. Контекстът беше различен и от тази гледна точка да се убедят хората бе доста по трудно", допълни той.

   Въвеждането на еврото е важно за малките и отворени икономики, каквато е българската , за която е важно да се разчита на износа. Това каза Валдис Домбровскис, заместник-председател на Европейската комисия и комисар за еврото и социалния диалог на тринадесетата годишна среща на бизнеса с правителството. В срещата участва премиерът Бойко Борисов. За българския туризъм също това е важно, допълни той и отчете, че миналата година е била рекордна за сектора. Домбровскис изрази удовлетвореност от това, че страната ни твърдо е поела по пътя на присъединяването към еврозоната. Той изтъкна, че вече 20 години единната валута е силна, стабилна и удобна за ползване.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha