Четвъртък, 28 Март 2024

Парламентът на път да въведе видеонаблюдение в изборните секции

Публикация   16:21     12 Дек, 2018 /     akcent.bg   /     568

   Парламентът е на път да въведе видеонаблюдение в изборните секции, след като гласува на първо четене изменения в изборния кодекс. Видеото от изборния ден трябва да се излъчва на на живо на сайтовете на районните избирателни комисии. Предложението за тази промяна е на "Воля". В техния проект се предлага и в централната изборателна комисия да има членове само на партии представени в парламента, но не и на партии в Европейския парламент, както е сега. Изборните секции в момента са над 12 400 и изборния ден във всяка една трябва да бъде предван на живо.

   Такава практика има в Русия и Азербайджан. Според изборни специалисти с видеонаблюдението може да се контролират много по-лесно платените избиратели. 

 
От ДПС настояха при това излъчване да бъде гарантирана тайната на вота. Хамид Хамид (ДПС) предложи излъчване на живо да има и при преброяването на бюлетините, тъй като там се правят най-много злоупотреби.

 

   България е страна на космонавти и горда с IT постижения, а катастрофира през елементарното изискване на Изборния кодекс за няколко прости машини, каза зам.-председателят на БСП в парламента Крум Зарков. "Не за първи път се пишат и четат думи и шаблонни изречения без особено голям смисъл. Но с този проект се постигат нови низини в законотворчеството на 44-тото Народно събрание", каза Зарков. Той добави, че за пет години постоянно действащата изборна администрация не е успяла да се справи с осигуряването на няколко хиляди машини за изборния ден. "От ЦИК отсякоха "Не" и вносителите побързаха да се съгласят с тази безапелационна присъда", каза Зарков."Или някой не иска да има машинно гласуване именно за подобренията, които то предоставя относно честността на изборния процес, или вносителите искат просто да угодят на ЦИК и да се разтоварят от едно непосилно за тях бреме", каза още Зарков. Според него е вид дискриминация това, че в две съседни секции може да има машинно гласуване и такова само на хартия.

   Според председателя на правната комисия Данаил Кирилов това нямало значение, защото е гарантирано правото на гласуване. "Да, държавата има възможност да осигури машини за всички секции. Въпросът е кому е изгодно, струва ли си, голяма част от колегите знаят отговора", каза Кирилов без да обяснява за кого е изгодата.
   Електронното дистанционно гласуване, което също трябваше да влезе в сила тази година се отменя за неопределен период от време с проекта за промени в кодекса. Едната причина за това е, че въвеждането на лични карти с чип, които трябва да служат, като електронна идентификация, се отлага за пореден път, сега за 2020 г. Другата причина е, че технологията все още не давала гаранции за сигурност.

   Трябва да махнем хартията и химикалката от изборния процес, заяви Хамид Хамид (ДПС). Съпартиецът му Йордан Цонев добави, че 64 % от изборните протоколи на последните избори са сгрешени и с машинното гласуване това ще се избегне. Преди второ четене от ДПС ще предложат да се отменят преференциите, защото по думите на Хамид "не може една голяма фамилия да си избира общинарите".
  

   Номерата в бюлетините за преференциално гласуване ще бъдат променени, за да се избегне феноменът 15/15, при който се дублират номерата на партиите и на кандидатите. Номерата на партиите в бюлетините ще са от 1 до 100, а на кандидатите от 100 нагоре.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още