Четвъртък, 25 Април 2024

Aрх. С. Алексиева: БСП в Русе има нужда от ново и младо ръководство

Aрх. С. Алексиева: БСП в Русе има нужда от ново и младо ръководство
Публикация   19:00     14 Дек, 2011 /     интервю на Румен НИКОЛАЕВ   /     899

Макар и много трудно, БСП лидерът призна вината на Б. Йотов за провала на БСП в Русе в избора на кмет

Aрх. Силвия Алексиева е зам. председател на областния съвет на БСП.Завършва архитектура и ВИАС в София. Работи в началото в Териториялна проектантска организация през 1974 година. След това е избрана в структурите на Градския комитет на Комсомола до първи секретар. Председател на Окръжен съвет за култура до 1982 г. В съюза на архитектите дружество Русе- директор „Проектиране” и председател на дружеството. От 1993 година е на частна практика в „Архиса” ЕООД. Член на БСП от 1974 г.

 

-         Първо, честита годишнина. Как русенската организация, с какво самочувствие ще отбележи своята 115 годишнина?

-         Благодаря за поздравленията. Самият факт, че структурата на БСП е жизнена, устойчива и винаги с младежки дух показва сериозността на идеята в годините. Социалната насоченост, солидарността и днес са присъщи, а и донякъде запазен периметър на нашата партия. Горди сме, че отбелязваме този празник днес и  сме горди, че нашият лидер и председател на ПЕС ще бъде между нас. Самочувствието на една партия е компонент от множество наслагвания както във времето, така и в днешния ден. И нашето самочувствие е голямо, защото намерихме силите и духа да направим сериозна промяна в разбирането и необходимостта за толерантност, диалог. Може би нашата партия е единствена и най-последователно прилага демократичните принципи днес. Често казвам, че сме малко в повече демократични. Самочувствието идва и от събитията, които последните месеци са се отразили. Аз лично съм удовлетворена от представянето ни на изборите за местна власт, за президент и вицепрезидент, тъй като от 8 общини БСП спечели 4 с кандидати на БСП, в една- с подкрепа на независим кандидат, а в шеста- на втори  тур с подкрепа на БСП. Сигурна съм, че око съдът беше позволил повторното преброяване на бюлетините в Община Иваново, там също щяхме да имаме кмет.

-         Нека погледнем нещата в Русе, където имате най-много поддръжници. Тук обаче нещата не се получиха и мисля, че може да се опитаме да погледнем по-задълбочено поради какви причини? Какво е положението в градската организация на БСП. Колкото и да сте дипломатична, все по ясно се очертават два лагера, напрежението между които тлее отдавна. Не смятяте ли, че този сериозен проблем трябва да се реши веднъж завинаги?

-         Така поставен въпросът- ще го анализирам в две посоки. Трудно се решава един проблем веднъж завинаги, защото участват много хора, което е и добре- имам предвид участието на много хора от голям диапазон социални групи. Но не винаги в душите на хората партийната дисциплина е определяща. Имаме необходимостта от повече открита вътрешна нагласа за дискусия много преди да се случват нещата, за изчистване на позиции и действия, за да не ни пречат в решаващия момент, дори и разногласия. От друга страна мисля, че тези избори ще се запомнят като най-корумпираните, най-  недемократични и като резултат, най-нереалистични, но фактът е факт. Ще продължа да изразявам своето възмущение от своето възмущение от машината, която успя да всее страх, нещо, което за 21 век е ненормално. С опитът на моите години мисля, че е необходимо едно обновление в редовете на БСП. Онова средно поколение, което е доста по-слабо представено при нас, трябва да поеме отговорността, да намери баланса в партията. Голямата част са  нашите дългогодишни членове на партията, а от друга, интелигентно, младо поколение, което разбира социалната идеята така, както е по света. Ние, които сме управлявали досега, трябва да правим крачката встрани и назад. Младите обаче трябва да знаят, че с търпение и последователни стъпки се изграждат младите политици и управленци.

-         Все пак, говорим за конфликт между Божидар Йотов и Иванов и техни привършеници, за който знаят и хора, които не знаят, че са двамата са от БСП. Трябва ли БСП да няма свой кандидат, а вече да се предръща в практика подкрепа на независима кандидатура. Един път това спечели, сега не?

-         Конфликтът така зададен между две персонифицирани фигури показва не толкова конфликт между тях, колкото две виждания в нашата партийна организация и за мен проблемът не е в тези две тенденции ако имахме и друга кандидатура, която да беше консенсусна. Напрежението дойде в късната необходимост да номинираме нови кандидатури след отказа на Божидар Йотов. Това беше изключително трудно от страна на възможности. Не защото в Русе няма подходящи кандидатури в нашата партия, а и на хора, които са съпричастни с идеите на партията. Но малкото време не позволи на много от тях да участват в номинациите. Теорията, която е потвърдена от практиката, че една кандидатура в обществото трябва да бъде популяризирана поне 8 месеца наложи ограничение с номинация- вътрешно партийна. Формулата за самото участие е нещо отделно и не е свързано със самите кандидати. В определени ситуации независим кандидат понякога е печеливша. Аз бях на позиция, че за нас печеливш вариант бе партиен кандидат, който увеличава броя на общинските съветници, увеличава и гласуването в подкрепа на БСП.

-         Не сте ли изненадани, че много възрастни хора, които вероятно и сега очаквахте да подкрепят БСП, се промениха  Вота си към ГЕРБ?

-         От гледна точка на броя гласове за БСП нямаме отлив. Проблемът е, че нямахме по-сериозно разширение на този вот. Явно не всички разбират и усещат че в нашата партия се защитават жизнените и социални интереси на гражданите. В тази посока има още какво да направим. Русе е едно от малките места, където Ивайло Калфин реално увеличи гласовете в негова подкрепа на втори тур. Това защитава идеята за разширяване на влиянието на БСП пред повече слоеве от населението. Това обаче е възможно с повече нови ръководители в нашата организация.

-         Означава ли това, че на предстоящия местен висш форум през пролетта подтисканите проблеми с лидерството в общинската структура на БСП ще  бъдат поставени за обсъждане и решавани?

-         Това е уставно задължение да изберем ръководство на общинската организация,  дали на самата конференция и след това да бъде направен избор на нейн председател. …

-         Ще има ли истински дебат до тогава и ще отидите  ли на конференцията с изяснени вече позиции… Не смятате ли, че трябва повече откритост на процесите, които вървят в организационен план в БСП, още повече, че говорите за различни начини на реализиране на една и съща политика?

-         Убедена съм, че разговорите ще започнат в низовите структури, защото те и сега се водят. Разбира се, заключителният дебат ще бъде по време на конференцията. Начините не са толкова различни, ако не са реализирани многопластово и многостранно.

-         Пак ще се върна на миналите избори. Някак странно Йотов се оттегли от кандидатската борба за кметския пост в последния момент, в същото време се говори за желание да оглави местната организация. Това не е ли малко, или доста странно?

-         Усеща се във въздуха едно желание, но то не е заявено и декларирано, може би защото е рано още…

-         Но това не му пречи сред БСП средите да работи за себе си…

-         Да, наистина това не пречи.

-         Но сериозно се коментира моралното му право да представлява БСП, след като действията му в края на мандата като кмет провокираха сериозни коментари за прекалено близки отношения с друга политическа сила?

-         Има истина от гледна точка на чисто морални категории за конфликтност в тези ситуации. От една страна Божидар Йотов има партиен опит, който в годините е показал, от друга- самият отказ, макар и по здравословни причини, не бе достатъчно убедителен. Това се отрази и на резултатът на изборите. Аз лично не бих изявила желание за лидерска позиция в тази ситуация. Бих отдала силите си за същинска промяна и подкрепа на едно ново, младо ръководство.

-         Божидар Йотов като че ли не е само проблемът, не е ли време Общинската организация на БСП да има нов лидер? Няма ли по този начин да се тушира това разделение, което тежи на местната структура вече доста време?

-         Как се въртиш около въпроса, за да получиш отговор „да”. Да, това е свързано с действия , с нови хора….

-         А може би с повече смелост?

-         Нашият устав вече регламентира, че ръководните кандидати не трябва да остават повече от два мандата.  Реално Иван Иванов има право да продължи още един мандат. Негово право е да реши дали да се кандидатира отново да този пост.

-         Не смятате ли, че БСП в Русе не винаги и не своевременно реагира на проблеми, които се общонационални, като че ли местната организация се снишава и чака да види накъде ще тръгнат нещата, без да определи своята позиция?

-         Като ме познавате мен, не съм от тези хора. Като официална позиция- това е свързано с вътрешните правила на вземане на решение, което позволява в повечето случаи да се отърве подходящия момент. Може би трябва ди излъчим партийни говорители, които да реагират своевременно, както и самият председател има това право, въпросът е дали го използва.

-         Как БСП ще се държи в местния парламент, предвид ситуацията на мнозинство на ГЕРБ и приятели?

-         Те сами наложиха и провокират позиционния характер на нашата група съветници. За пръв път от новата история следващите групи общ. съветници нямат зам. председатели. Това показва, че управляващата партия не желае диалог и да споделя отговорност, което за нас като политическа сила е добре. Безпокоят ме някои действия , които ограничават демократичността – отказът да се запази досега действащото право за изказване от името на група съветници. Ние ще бъдем конструктивни и ще информираме нашите позиции и ще защитаваме интересите на русенци в рамките на техните възможности.

 

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha