Четвъртък, 25 Април 2024

Григор Димитров остава №4 в света, Федерер се завърна на върха

Публикация   10:00     14 Май, 2018 /     akcent.bg   /     539

Григор Димитров запази четвъртото място в световната ранглиста, а Роджър Федерер се завърна на върха, въпреки че пропуска целия сезон на червени кортове. 36-годишният швейцарец оглави класацията на АТП за 309-а седмица, след като Рафаел Надал не успя да защити титлата от мастърса в Мадрид.

Федерер има 8670 точки и преднина от 720 пред Надал. 31-годишният испанец може да си върне първото място, ако спечели за осми път турнира в Рим. Последната за сезона надпревара от сериите "Мастърс" на червени кортове започва днес.

Александър Зверев се утвърди на третото място, след като триумфира в Мадрид и спечели трети мастърс трофей в кариерата си. 21-годишният германец събра 6015 точки и отвори солидна разлика от 1145 точки пред Григор Димитров.

Зверев обаче има да защитава цели 1000 точки от титлата в Рим през 2017 г. Така виртуалната разлика между него и Димитров преди турнира в италианската столица е 155 точки. Финалистът от Australian Open Марин Чилич е пети в официалната ранглиста с 4770 точки. Хърватинът има да защитава 180 точки в предстоящия турнир.

Хуан Мартин дел Потро с 4540 точки, Кевин Андерсън с 3660, Доминик Тийм с 3545, Джон Иснър с 3305 и Давид Гофен с 2930 допълват челната десетка.

В топ 15 влизат още Пабло Кареньо Буста (2280 т.), Сам Куери (2220 т.), Роберто Баутиста Агут (2210 т.), Джак Сок (2155 т.) и Диего Шварцман (2130 т.).

Днес Григор Димитров ще разбере първия си съперник в Рим. Българинът почива на старта като поставен под №3, а първият му съперник ще е победителят от мача между Фелисиано Лопес и Кей Нишикори. Испанецът и японецът излизат на корта около 14.00 ч. Първият двубой на Димитров най-вероятно ще е в сряда.

Шампионът от финалите на АТП е спечелил три победи в петте си мача с Лопес и има само един успех в четирите си двубоя с Нишикори. Нито една от тези срещи обаче не е била на червени кортове.

Димитров ще играе в Рим за шеста поредна година. Най-доброто му представяне беше през 2014 г., когато стигна до полуфиналите. В останалите си четири участия българинът отпадна два пъти в първия кръг и два пъти във втория.

Тази година Димитров попадна във втората четвърт на схемата, в която другият почиващ на старта е Джон Иснър. Другите двама поставени са четирикратният шампион в Рим Новак Джокович и Джак Сок. Сърбинът ще играе с Александър Долгополов в първия кръг, а американецът вече е част от втория след победа с 6:3, 6:4 над Давид Ферер.

Първата четвърт на схемата отново се събраха Рафаел Надал и Доминик Тийм. Австриецът спря историческата серия на световния от 50 поредни спечелени сета на червени кортове и го свали от първото място в световната ранглиста.

Тийм е нанесъл единствените две загуби на Надал, откакто в началото на 2017 г. испанец се завърна на корта след близо половин година отсъствие заради контузия. Първата беше в четвъртфиналите на миналогодишния мастърс в Рим. Сега двамата отново могат да се срещнат в четвъртфиналите.

Шампионът Зверев е водач в долната половина на схемата. Германецът ще започне защитата на титлата срещу американския квалификант Франсис Тиафо или участващия си уайлд кард Матео Беретини от Италия.

В потока на световния №3 попаднаха Дел Потро, Гофен, Лука Пуи, Пабло Куевас, Борна Чорич и Кайл Едмънд. В третата четвърт на схемата са Чилич, Андерсън, Кареньо Буста и Шварцман.

Източник: dnevnik.bg