Четвъртък, 25 Април 2024

СДС и седесарите не заслужават лидер като Божидар Лукарски

 СДС и седесарите не заслужават лидер като Божидар Лукарски
Публикация   08:59     05 Апр, 2018 /     akcent.bg   /     846

Той фалира партията и отказва да спазва устава, казва Румен Христов

Румен Христов, заместник-председател на Съюза не демократичните сили, в интервю за обзора на Радио „Фокус“ „Това е България“.

  За процесите в Съюза на демократичните сили пред Националния съвет от 17-ти април разговаряме с Румен Христов, зам.-председател на партията, член на преговорния екип, който в изпълнение на решенията на Националния съвет от 16 февруари провежда срещи с активите на структурите в страната. Какви са настроенията в структурите на Съюза на демократичните сили?
Румен Христов: Настроенията в някои отношения са категорични. На първо място по отношение на начина на явяване на СДС на предстоящите избори, без значение дали те ще бъдат първо европейски или парламентарни, ако има евентуално предсрочни такива: СДС трябва да се яви в коалиция. Повече от 78 % от анкетираните, между впрочем, отварям една скоба да кажа, че по време на тези срещи, които провеждахме в регионите, ние бяхме организирали отговор на въпроса чрез анонимна анкета с цел да няма никакви притеснения при даване на отговори, та в тази анонимна анкета седесарите посочват, че най-важното нещо при явяването на избори е да бъдем в коалиция. Второто нещо категорично е, а то е много категорично, 92 % близо от нашите членове на местните структури, е за начина на явяване на местните избори, които са догодина през есента. И другото, което е категорично, кои са опонентите на СДС. Както нямате съмнения, на първо място БСП със 73-74 %, следвани от ГЕРБ – 35 %, и ДПС – 26 %.
    Има ли искания за оставки?
Румен Христов: О, да. Тези дни слушахме изказването на председателя на СДС Божидар Лукарски, че едва ли не неговата идея за консервативно-патриотична ориентация на СДС е причина за исканата негова оставка. Аз смятам, че противопоставянето на консерватизма и консервативно-патриотичната насоченост на либерал- демократичната не е основната причина за исканата оставка. Аз хронологично искам да спомена само, че още в края на януари осем члена на Националния изпълнителен съвет, това е изпълнителният орган на СДС, с мотиви поискаха сваляне на доверието от председателя на СДС Божидар Лукарски. Ако мога само да щрихирам кои бяха те: системно неспазване на Устава на СДС, както и на решенията на Националния съвет и на Националния изпълнителен съвет на партията. На второ място съзнателно довеждане на СДС до политическа изолация, липса на лидерска позиция по важни, подчертавам, за България въпроси, липса на визия за коалиционна политика и до голяма степен ликвидиране на организационния живот в партията. И трета точка беше довеждане на СДС до финансов колапс, финансово тежко състояние. Между впрочем в тази анкета имаше и въпрос „Как оценявате лидера на партията Божидар Лукарски?“ Искам да ви кажа, че седемдесет и няколко процента дават лоша оценка, малък процент дават задоволителна и малък процент дават добра оценка за неговата дейност. И понеже се коментира отговорността, аз съм противник на колективната отговорност, намесва се и Националният изпълнителен съвет. Недоверието към Националния изпълнителен съвет е съвсем незначително в сравнение с недоверието, което на тези анкети посочиха членовете на СДС към своя председател. И още нещо, с изключение на около 25 души от софийската организация и част, по-голямата част в интерес на истината, от варненската организация всички гласуваха, анонимно казвам още веднъж, бяха обработени тези данни и са изпратени на членовете на Националния съвет на СДС.
   Г-н Христов, според председателя на партията Божидар Лукарски курсът на СДС трябва да е към консервативно-патриотична линия, която се изразява от Националния фронт за спасение на България и патриотите. Така той го формулира в телевизионно интервю. А патриотите освен НФСБ са „Атака“ и ВМРО. Какво смятат вашите членове от различните структури?
Румен Христов: Подкрепата за такова явяване в интерес на истината е значително по-малка отколкото за съвместното явяване с ДСБ на първо място, около 40 % е подкрепата на членовете ни, пак говоря за тази анкета, за явяването ни с Демократи за силна България, и около 25-26 % за явяването ни с десни формации, без да се фиксират точно кои. Най-интересното обаче по отношение на явяването е, че по-малко от процент са заявили, че трябва да се явим под Реформаторския блок, в който ние все още незнайно защо стоим. Между другото имаше решение на Националния изпълнителен съвет, че прекратяваме участието си в тази структура, която вече не съществува, ние все още сме там. По отношение на това каква трябва да бъде коалиционната политика, това може да се вземе само като решение на Националния съвет. Нито г-н Лукарски, нито моята скромна личност, който и да е от СДС може да реши, каква трябва да бъде бъдещата коалиционна политика. Да, явяването с Обединените патриоти или с НФСБ, или с който и да е от патриотичния спектър е опция. Както е опция явяването с Демократи за силна България или с други десни формации. Но как предстоят да се случат нещата, ние от преговорния екип ще докладваме на 17-ти април, какви са настроенията на седемте региона, след което очакваме да получим мандат: с тези водите преговори, с тези не водите преговори. И аз отсега знам, че ще имаме забрана да преговаряме с БСП и ДПС и вероятно ще има съгласие да се водят преговори както с другите десни формации, така и с патриотичните формации. След това, след провеждането на преговорите, ние отново трябва да влезем в Националния съвет да докладваме, какви са възможностите и тогава ще се вземе решение за това, по какъв път ще потегли СДС.
    Между временно ще смените ли ръководството си?
Румен Христов: Има такива нагласи. Както ви казах, 78 % заявяват недоволство от управлението на председателя на партията. Това ще бъде коментирано на 17-ти април и каквато е волята на членовете на Националния съвет, това ще се случи. Между впрочем трябва да се подходи много седесарски. Да се види, че в момента има недоволство, има трус в СДС, ако мога така да се изразя, и най-добрият вариант според мен е, ако г-н Лукарски направи крачка встрани. Това ще бъде добре за партията.
    А ако не направи? По всичко изглежда, че той няма тези намерения, съдейки от последните му интервюта.
Румен Христов: Вижте, да, това е негово право в крайна сметка, но при положение, че голяма част от структурите заявяват недоволство от твоята работа, при положение, че получаваш много малка част от гласовете на Националния съвет, при нас по Устав смяната на председател между две конференции може да стане с две трети от гласовете на Националния съвет. Да речем, че няма да бъдат достигнати, но ако имаше едно много солидно мнозинство, надхвърлящо половината от гласовете на Националния съвет, както се получи във Варна, дефакто ти са бламиран и оставането повече на длъжността председател на СДС не е от твоя полза и най-вече не е от полза на партията. Да обичаш на инат СДС не е най-доброто нещо. Ако си истински седесар, най-добре е да направиш крачка встрани. Г-н Лукарски направи каквото можа за партията. Да, но в момента ние сме в много тежко състояние, структурите са в тежко състояние, не реагираме по важни теми на обществото, както казах преди малко. Много рядко се чува нашето мнение и това разколебава избирателите на СДС, от което ние се притесняваме най-много – да не загубим доверието на нашите дългогодишни приятели и поддръжници.
    Г-н Христов, моля ви, тук бих искала да изчистим едно противоречие. СДС излезе с декларация, че не се съгласява с решението на правителството да не експулсира руски дипломати заради случая „Скрипал“. Това от една страна. Но от друга, вижда своите коалиционни партньори в лицето на НФСБ, ВМРО, „Атака“, които са най-големите поддръжници в правителството на това решение. Това е оксиморон, това са взаимно изключващи се политически позиции. Как ги съвместявате?
Румен Христов: Вижте, ние в момента имаме оксиморон между политическа партия ГЕРБ и патриотите. Вижте, по определени теми може да няма съгласие. Коалиционната политика е нещо много сложно, не само в България, по цял свят. Ако се стигне до съвместно явяване на изборите, без значение дали ще бъдат колегите от „Патриотичния фронт“ или ще бъдат колегите отдясно, очевидно е, че по някои теми ние ще имаме разминавания. Ако говорим за съвместно явяване с десницата, с колегите от другите десни формации, вие ще кажете: ами вие имате разминаване по отношение на Истанбулската конвенция. Това е вярно. Ако говорим за явяване с „Патриотичния фронт“, ще ни кажете, че имаме разминаване по отношение на изгонването на дипломатите – и това е вярно. Има нюанси. Важното е, накъде върви като цяло България. СДС е формацията, благодарение на която ние сме член на Европейския съюз и НАТО, имаме пазарна икономика, бяха върнати земята, собствеността на гражданите, свободата на словото, многопартийната система и т.н. Ние виждаме от СДС България само и единствено в голямото семейство на европейските демократични държави. Така че в това отношение ние компромиси не можем да правим. А що се отнася до нюансите, те винаги са налице, има такива нюанси, разбира се.
   Въпросът е дали вашите коалиционни партньори ще ги разберат.
Румен Христов: Въпрос на убеждаване от наша страна и въпрос на убеждаване от тяхна страна.
    Защо се получи така, че СДС някак изчезна от политическата сцена? Няма присъствие.
Румен Христов: Много ми е болно да говоря на тази тема, защото аз съм от първите дни в СДС, един от основателите на СДС в Община Студентска, тогава бях докторант. Но много ми е мъчно за всичко това, което се случи. Вината не е на избирателите. Вината е на лидерите, на ръководството на СДС и на силното его в десницата. Ние идеологически различия нямаме кой знае какви, но ние имаме личностни различия, личностни дрязги, които доведоха до сегашното състояние на СДС. СДС и седесарите не заслужават това незавидно положение, в което се намират в момента.
  Ще съумее ли десницата да преодолее личностния проблем? Това е въпрос, който задавам от години – нямам отговор, но все се надявам, че в един момент ще се появи.
Румен Христов: Много се надявам и аз. Правим опит в тази посока. Може би и разочарованията, които имаме от последните избори, които показаха, че очевидно е, че когато един електорат в рамките на 300-400 хиляди гласа, аз смятам, че дори потенциалът е по-голям на т.нар. „автентични десни“, но нека да говорим за тези, които бяха дадени на последните избори, когато разделиш 300 хиляди гласа на 3, очевидно е, че ти не можеш да ги разделиш така със сигурност, че едните да влязат, а другите да не влязат. Резултатът беше, че трите десни партии не са в парламента, те са реформистки настроени, можеха да бъдат много полезни на сегашната коалиция, без значение дали щяха да участват в нея или не, но ние сме извън парламента и нашия глас не се чува, или се чува много, много рядко по понятни причини – когато си извънпарламентарна опозиция вниманието, което ти отделят и медиите, и обществото е по-малко. И няма на кого да се сърдим. Трябва да се сърдим на самите нас и на нашите лидери.
 Смятате ли, че ще съумеете да убедите и да привлечете критична маса от недоволните в България, недоволните от управлението на страната?
Румен Христов: Да, да, да. Това е основната цел не само на СДС, но на автентичната десница като цяло, защото това, което така се откъсва по една или друга причина от ГЕРБ, трябва да си намери мястото, при това мобилизирането на този електорат означава представителство в парламента. Аз пак ще се върна на тези 300 хиляди гласа, които нямат представителство в парламента, но те са гласували, и техните гласове отиват за ГЕРБ, БСП, ДПС и т.н. Няма смисъл отново тези гласове да бъдат леко похарчени и така безотговорно похарчени – те трябва да бъдат по някакъв начин консолидирани, за да се чува гласът на автентичната десница, на демократичната общност в България, защото той е важен.
 Имате ли нагласа да се готвите за предсрочни избори? Според вас, такива ще има ли до края на годината?
Румен Христов: Не съм политически анализатор, за да мога да прогнозирам дали ще има или няма да има. Ако има, те ще бъдат най-вероятно есента, но ние трябва да се готвим за всички избори. Първите са тези за Европарламент, които са много тежки между другото, защото там бариера е близо 7%, първо. И второ, те не са толкова мобилизиращи за структурите, както местните или както тези за национален парламент, тъй като ако говорим за национален парламент имаме 31 водача, надежда е да влязат 10-15-20 души, които са мотор на кампанията, а по-малка формация, каквато е автентичната десница, може да се бори за 1-2 евродепутати, което не е много мобилизиращо. И ако ние не намерим формулата как да се явим, вижте колко са умни хората от СДС – това са актива на СДС, които ни казват, 80% близо от тях казват: В коалиция. Самостоятелно не сме си самодостатъчни, няма да успеем, ще пропилеем отново тези около 80 хиляди гласа, на които разчита СДС, които са малко, които не стигат да влезеш сам в парламента, но които ако бъдат обединени с други гласове на други формации, са горе-долу 7-8 народни представители. Защо те да бъдат така леко загърбени и загубени.
   Водещ: Въпросът е да се преодолеят настроенията в десницата. Въпросът е да се стигне до нейното обединение и да се надскочи тяснопартийния егоизъм.
Румен Христов: Абсолютно сте права.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha