Л. Богданов: Очаквам по-сериозен ръст на чуждите инвестиции през 2018 и 2019 г.

Л. Богданов: Очаквам по-сериозен ръст на чуждите инвестиции през 2018 и 2019 г.
Публикация   16:55     26 Фев, 2018 /     akcent.bg   /     461

Трябва да търсим по-скоро технологично обновление за растеж над 3% в следващите няколко години, коментира икономистът

   През тази и следващата година се очаква по-сериозен ръст на преките чужди инвестиции в България, коментира икономистът Лъчезар Богданов от Industry Watch в предаването „Invest/Or“ по Bloomberg TV Bulgaria.

   „Мисля, че този процес спря и че тази и следващата година ще отчетем малко по-осезаем ръст на преките инвестиции. Отново ще мръднем малко напред в тази своеобразна класация. И е логично да бъде така”, каза Богданов.

   Икономистът смята, че ако в България политиката е насочена към благоприятна бизнес среда, ако се запазва относително ниската данъчна тежест върху бизнеса и ако се правят и други реформи, които придвижват България все повече към отвореност, електронно управление и ниска административна тежест, то тогава е логично в България да има доста повече инвестиции в сравнение с с по-затворени икономики като Румъния или Полша.

   „Очаквам през 2018 и 2019 г. да има по-сериозен ръст на преките чуждестранни инвестиции. И по-сериозен ръст на кредитната активност, тъй като банките едва отскоро се възстановиха от консервативната си реакция на кризата“.

   Преработващата индустрия, търговията и финансовия сектор са сферите, в които в последната година имаме приток на чужди инвестиции. Продължава сериозната разлика в структурата на чуждите инвестиции спрямо периода преди 2008 г. - делът на инвестициите във финансовия сектори и в имоти е по-малък.

   В дългосрочен план българската икономика има нужда от чужд капитал и без такъв приток не може да постигне висок икономически растеж за дълъг период от време, коментира Богданов.

Богданов смята, че тази ще е първата година, в която ще имаме нов източник на растеж. Очевидно няма да е експортът с досегашната си тежест на основен двигател, така че трябва да търсим по-скоро технологично обновление и нови инвестиции за растеж над 3% в следващите няколко години, коментира икономистът.

 
 
 
 
Той отчете, че продължава тенденцията за относително ниско ниво на преките чуждестранни инвестиции - за последните шест години те се колебаят между 3-4% от БВП, което е значително по-ниско от периода до 2008 г., но с бавни темпове това се промеПо думите му намаляването на нетния размер на преките инвестиции през последните няколко години се дължи частично на намаляване на външната задлъжнялост и на репатриране на печалби сред част от чуждестранните комапании, особено в банковия сектор.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha