Президентът Радев организира среща на президентите на Естония, Австрия и Румъния за Дунавската стратегия в началото на май в Русе

Президентът Радев организира среща на президентите на Естония, Австрия и Румъния за Дунавската стратегия в началото на май в Русе
Публикация   08:01     25 Ян, 2018 /     akcent.bg   /     508

Пармалентарната република атрофира, смята първият мъж на България

отчета за първата година от мандата си президентът Румен Радев призова за национално усилие за преодоляване на моралната криза на българското общество, чиито рожби са "и корупцията, и престъпността, и политическата апатия, и настъплението срещу свободата на словото". Той поиска "всеки да даде своята дан" в това усилие, тъй като няма кой да го стори вместо нас.

   "На третото десетилетие от промените е под въпрос едно фундаментално демократично право – свободата на словото. Българското общество трябва да се пребори за това свещено право и то зависи от морала и волята на всеки собственик, журналист и коментатор, от читателите и зрителите, които също правят своя избор. Това не е само политически въпрос, а въпрос на личен ангажимент на всеки активен гражданин. Ние трябва да отстояваме демократичните си права, без да очакваме разбиране и съдействие от Европа", каза президентът Радев.

  Държавният глава отправи преки и косвени критики към управляващите заради бедността на българите, липсата на реална борба с корупцията, демографската криза, атрофиралата парламентарна република, тежкия проблем със свободата на словото, отнемането на правомощия на президентската институция, липсата на пари за модернизацията на армията, неспазване на ангажименти за държавно заплащане на духовниците от всички вероизповедания, липсата на позиция от страна на премиера Бойко Борисов по какви критерии става помощта ни за отношенията между ЕС и Терция, бързането с ратификацията на Истамбулската конвенция и др.

  В отговор на въпрос на журналисти президентът заяви, че няма война между институциите, а само ценностни разминавания. "С премиера Борисов показахме, че можем да работим заедно и ефективно", каза Радев. Той каза още, че няма никакво намерение да създава свой политически проект.

               "България е в критичен момент"

   Президентът обяви, че България е в критичен момент от своето развитие и добави, че председателството не е алиби за болните теми на българина. По-късно изброи като такива корупцията, бедността и демографската криза, както и други проблеми като ниското ниво на чуждестранните инвестиции и обезлюдяването на районите.

  Според Радев председателството не суспендира демокрацията и не отменя дебата по проблемите. Той разкритикува още, че в неговите приоритети не е Дунавската стратегия и обяви, че организира среща на президентите на Естония, Австрия и Румъния по темата в началото на май в Русе. Вицепрезидентът Илияна Йотова пък заяви недоумението си защо българските общности в чужбина са били изключени от приоритетите на председателството.

   Държавният глава изрази недоволство от приетия антикорупциониен закон, който "не просто е слаб, но и крие риск от злоупотреби". "Ръководството на новия антикорупционен орган ще се определя от парламентарното мнозинство, което излъчва и правителството, където е и най-големият корупционен риск, без никакъв баланс между институциите за определяне на състава на този орган. Това отсега поставя под въпрос неговата независимост", каза още Радев. Във вота на недоверие към правителството, който БСП внесе заради провала в борбата с корупцията, президентът видя усилия за борбата с корупцията.

          "Стабилността е марш на място"

   "На този фон често прокламираната стабилност звучи като тържествен марш на място. Парламентарната република атрофира", каза още президентът Радев. Той обяви, че тенденциозно сформираната парламентарна комисия за новия изтребител е блокирала цялостния процес на модернизация на въоръжените сили. В момента нямало "нито нова, нито ремонтирана стара техника", а парите за това са потънали в "отработения механизъм за харчене на излишък".

   Президентът каза още, че не е успял да убеди управляващите, че планът за разходите за отбрана, който в момента предвижда те да бъдат 2% от БВП през 2024 г., трябва да се преразгледа по-рано от тази есен. Той каза още, че въпреки уверението на управляващите, че с държавни пари ще се финансират духовници от всички изповедания, това не е станало факт. А Турция прави опити да се меси в работата на мюсулманското изповедание у нас.

   "Положих началото на нормализацията на отношенията с Русия, които са от стратегическа важност не само за България, но и за Европа. Вярвам, че 2018 г., в която отбелязваме 140 години от Освобождението, е възможност да изведем българско-руските отношения от ледената епоха, в която ги заварих", каза още държавният глава.

   Радев обяви, че в мандата на предшественика му Росен Плевнелиев президентската институция е загубила контрола над Държавна агенция "Разузнаване" и Националната служба за охрана.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha