Вторник, 16 Април 2024

Има ли връзка между смартфоните и самоубийствата сред тинейджърите

Има ли връзка между смартфоните и самоубийствата сред тинейджърите
Публикация   10:07     08 Дек, 2017 /     akcent.bg   /     649

   Само за пет години (между 2010 и 2015 г.), броят на американските тинейджъри, които се чувстват безполезни и нещастни, каквито са типичните симптоми за депресия, се е увеличил с 33%. Опитите за самоубийство сред децата са нараснали с 23 на сто, а самоубилите се на възраст между 13 и 18 години са с 31% повече.

   Това показва доклад на Световния икономически форум. Той ползва данни от изследвания, публикувани в специализирания медицински журнал за клинична психология (Clinical Psychological Science) и на проучване на изследователския център "Пю" ( журнал за клинична психология (Clinical Psychological Science).

   В доклада се отчита, че покачване на депресивните състояние и опитите за самоубийство при деца от всякакъв произход и без значение от расата, произхода или възможностите на семействата им. Изводът от проучването е, че при поколението на родените след 1995 г. младежи, наречено "iGen" (бел. ред. информационно поколение) много по-често се срещат проблеми с психичното здраве, отколкото при предшествениците им.

                         Влиянието на смартфоните

   Докладът изключва възможността тенденцията да се дължи на икономически фактор, като посочва, че в изследвания 5-годишен период има постоянен икономически растеж, а безработицата в САЩ е намалявала с всяка година. Неравенство в доходите винаги е имало и заради това и този фактор не играе роля за проблемите сред американските тинейджъри, отбелязват авторите. Затова те смятат, че негативната тенденция се дължи на възхода на смартфоните.

  Установено е, че в края на 2012 г. малко над половината от младежите в САЩ са притежавали смартфон. Точно от тогава е започнало и покачването на случаите на депресия и самоубийства сред тях. През 2015 г. процентът тинейджъри, които имат собствен смартфон вече е 73.

        Интернет и социалните мрежи

  Според проучването най-големият проблем идва от съчетанието на мобилно устройство с интернет. Тинейджърите, които са прекарали пет или повече часа онлайн са били 71% по-склонни към самоубийство от тези, които са били само за час в интернет. Рисковите фактори за депресивни състояния пък се повишават значително след два или повече часа на ден онлайн.

  В доклада на Световния икономически форум е обърнато специално внимание и на социалните мрежи. Оказва се, че използването им често кара младежите да се чувстват нещастни. За пример се дават тези, които решават да се откажат от използването на "Фейсбук" за седмица. В края на този период всички те са заявили, че се чувстват по-малко депресирани.

  Дори и да не вреди директно на психичното здраве на децата, прекараното време в интернет може да повлияе косвено за това. Тинейджърите прекарват все по-малко време в комуникация помежду си лице в лице, а именно в тези отношения се крие изворът на човешкото щастие. При социалното изолиране настроението на децата става все по-минорно, а от там следва и депресията.

  Пак според проучването, от 2012 г. насам тинейджърите в САЩ масово предпочитат да бъдат онлайн вместо да се видят с приятели. Освен това спят все по-малко, а имащите смартфон почти никога не се наспиват. Липсата на сън е сред основните фактори за депресия, което автоматично доказвало, че смартфоните имат основна вина за психичните разтройства сред децата.

  В крайна сметка от Световния икономически форум препоръчват на американските младежи да прекарват не повече от два часа на ден в ровене в интернет през телефона си.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha