Сряда, 24 Април 2024

АЕЦ `Белене` няма смисъл, ако струва над 20 млрд. лева

АЕЦ `Белене` няма смисъл, ако струва над 20 млрд. лева
Публикация   07:12     17 Ноемв, 2017 /     akcent.bg   /     411

Според учените от БАН бездействието по проекта ще е най-лошата тактика

   Дългоочакваният доклад на БАН, свързан с нуждата от изграждане на АЕЦ "Белене", бе представен вчера и остави широко поле за коментари. Има сценарии, в които проектът за АЕЦ "Белене" може да бъде реализиран и да бъде финансово жизнеспособен, гласи най-общо документът, който е около 1000 страници и не беше публикуван в рамките на деня. Вместо това бе пуснато деветстранично резюме. Заключението на учените е очаквано предвид намерението на управляващите АЕЦ "Белене" да бъде приватизирана.

   Проектът е жизнеспособен при инвестиционен разход под 10.5 млрд. евро, при съотношение на привлечен и собствен капитал 70:30 и лихва под 4.5%, обясни проф. Александър Тасев, ръководителят на екипа, подготвил анализа. Той подчерта, че шансовете за реализирането на Втора атомна са значително по-големи, ако в него участва и държавата. Професорът изтъкна, че "В региона се очертава недостиг на базова мощност от около 2000 мегавата. Най-лошият вариант е, ако нищо не се прави по проекта "Белене". Централата можела да работи при средна борсова цена от 73 евро на MWh, но при положение че се реализира най-евтиният вариант на проекта.

   Авторите на доклада обаче се застраховаха, че пазарът е динамичен и затова е трудно да се правят прогнози за параметрите, по които проектът може да се осъществи и да бъде ефективен и конкурентен. Все пак, макар че пазарният риск не може да бъде отчетен точно, две трети от вариантите на БАН сочели, че има смисъл от централата, а проектът би бил финансово обоснован.

   Вместо да публикуват пълния текст на доклада, учените от БАН и енергийният министър Теменужка Петкова избраха да го представят пред медиите в резюме. В представянето участваха и председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски и шефът на БЕХ Петьо Иванов. Енергийният холдинг е възложител на доклада, който струва 2 млн. лева. От БАН са разработили сценарии в "широк диапазон" - песимистични, умерени и песимистични. На последно място е посочена възможността България да продаде оборудването за атомната централа.

   "Най-важният отговор, който трябваше да бъде даден от анализа на БАН, беше има ли необходимост от нова мощност - ще бъде ли необходима не само на България, но и за целия регион. Отговорът, който чухме, е, че ще има необходимост от такава", каза Петкова. Тя уточни, че докладът ще бъде обсъден с депутати, експерти и др., но отказа да конкретизира кога ще има окончателно решение за това дали и кога ще се строи. "Крайни срокове не можем да си поставяме, но три години са много дълъг период от време", обобщи тя в отговор на журналистически въпрос.

 

ВАРИАНТИ

По отношение на икономическото развитие на България са разгледани три варианта. Първият (без големи промени) залага среден годишен ръст на икономиката от 2.5-3%, вторият е умерен и предвижда ръст от 3-4%, а оптимистичният - 3.5-6% от БВП. Три са сценариите, свързани с потреблението, но цифри имаше единствено за оптимистичния, който предвижда ръст на потреблението с 25%.

             ПОРЪЧКА

  Изследването на сценариите, свързани с проекта АЕЦ "Белене", е част от работата на БАН. През пролетта БЕХ възложи на академията да разработи цялостна стратегия за развитие на електроенергийния сектор в страната като основа за бъдещата енергийна стратегия до 2030 г. с хоризонт до 2050 г.

Тагове : АЕЦ `Белене` ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha