Събота, 20 Април 2024

Американският собственик на `Амилум` влага 300 млн. лв. в терминал за зърно в Тутракан

Американският собственик на `Амилум` влага 300 млн. лв. в терминал за зърно в Тутракан
Публикация   08:17     13 Ноемв, 2017 /     akcent.bg   /     718

Това е една от трите сигурни сделки, които се подготвят активно след мисията на 13-те щатски компании в София

  Поне три сделки се подготвят активно след търговската мисия на 13 американски компании в четвъртък и петък миналата седмица.
  В София, водени от Ерик Стюард - президент на Американо-централноевропейската бизнес асоциация, пристигнаха висши мениджъри на “Абви”, “AмДжен”, “Арчър Даниълс Мидланд”, “Кока-Кола”, “Фрипорт Макморан”, “Дженерал Дайнамикс”, “Мерк-Шарп Дом”, “Моторола Солюшънс”, “Орбитал АТК”, “Ошкош”, “О-Ес-Ай Системс/Рапискан” и “Текстрон”. Те имаха срещи с президента Румен Радев, с премиера Бойко Борисов и с министъра на икономиката Емил Караниколов.
  Шефът на Българската агенция за инвестиции Стамен Янев потвърди пред “24 часа” за една от трите евентуални инвестиции. Компанията AДМ, която е собственик на “Амилум” в Разград, ще прави нови инвестиции в завода. Но освен това влага и 300 млн. лв. в терминал за зърно в Тутракан. Компанията е подала документи за клас инвеститор по този проект.
 Запознати с мисията заявиха, че е възможно “Фрипорт Макморан” - най-големият медодобивен концерн в света, да прояви интерес суровината, която добива в мина “Бор” до границата ни със Сърбия, да се преработва в Пирдоп и Челопеч. Възможно било и сътрудничество с “Асарел Медет” и значителни инвестиции в медодобива в България. Това обаче все още е неофициално.
 Една от щатските компании, чието име не се съобщава, има намерение да изгради голям завод за плоско стъкло в България.
  По време на срещата с мениджърите на американските компании Караниколов заяви, че има интерес от американски капиталовложения във високотехнологични производства и в областта на индустриалното сътрудничество.
 “О-Ес-Ай Системс/ Рапискан” търси възможности да изнесе високотехнологичното си производство от Англия в България. Желанието е у нас да има техни инсталирани системи за сканиране на ГКПП и засичане на нелегални товари и пътници, които да са основа за демонастрационни центрове за клиенти от трети страни.
“Дженеръл Дайнамикс”, “Текстрон” и “Обритал” сътрудничат тясно с нашата отбранителна индустрия.


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha