Петък, 19 Април 2024

Зорница Маркова, автор на `Държавата КТБ`: Темата КТБ тепърва ще става актуална

Зорница Маркова, автор на `Държавата КТБ`: Темата КТБ тепърва ще става актуална
Публикация   18:59     19 Окт, 2017 /     Лора Филева   /     954

   Какви са интересните моменти от работата ти по проекта и писането на книгага, които би искала да споделиш?

  - Първо, много от хората, с които се виждахме, не искаха да говорят официално. Това не е голяма изненада. Повечето предпочитаха да останат анонимни - да бъдат нецитирани. От една страна е ясно защо - не искат да се свързват с тази тема, от друга осъзнават, че е важна и за нея трябва да се говори, за да се намерят отговорите на важните въпроси. Така, скрити зад анонимността, много от източниците ни споделиха ценна информация.

  Интересен момент беше и срещата с Цветан Василев, която ние се опитвахме да направим близо година. Важно е да кажа, че търсихме за интервю и коментар всички главни действащи лица около КТБ, но много от тях отказаха да отговорят на нашите въпроси.

  С Василев се свързахме през хора, които знаем, че имат достъп. Започнахме да го търсим през лятото на 2015 година. Той се съгласи една година по-късно. Любопитно беше, че на неофициалната среща, състояла се ден преди официалната, той беше със съпругата си, която също беше активен участник в разговора. Беше запозната както с дейността на банката, така и със събитията, случили се около нейния фалит. На следващия ден, когато беше интервюто, Василев беше сам.

   Какви са данните в тази неофициална част, които може да бъдат интересни и сега?

  - Има такива, но може би те ще излизат впоследствие и ще предизвикат дебати.

  Другото интересно около неговото интервю, е че той искаше да си го види преди да бъде публикувано, но нанесе много малко корекции, технически. Очаквах той да промени много от нещата. Или поне да не ги остави във вида, в който ги беше казал, но това не се случи.

   В началото на годината излезе книга с подобно заглавие, разпространена от друго издадетелство и да го наречем с по-различна интерпретация на фактите?

  - Книгата, наречена "КТБ какво се случи. Оригиналът" беше разпространена с в. "Телеграф". Това всъщност беше отговор на нашето разследване. Ние бяхме готови с драфта на книга още през февруари. Тогава изпратихме работния вариант на надзорния съвет, който е част от проекта KTBfiles и който трябваше да даде обратна връзка, препоръки, идеи.

  В този надзорен съвет влизат известни имена, общественици, специалисти в своята област. В последствие разбрах, че един от членовете на съвета е препратил книгата към външни за проекта хора. Месец след това се появи въпросната книга "КТБ какво се случи. Оригиналът". Смешно е, защото нашето работно заглавие беше "КТБ какво се случи?".

  Книгата е разделена на пет глави и проследява развитието на КТБ през годините и през различните правителства.

  В хода на разследването, си водила разговори с много хора. Имаше ли някакви трудности заради това, че живееш във Виена?

  - Аз пътувах често, срещах се с хора и извън България. Някои от разговорите трябваше да се водят и от дистанция. Любопитното е, че хората сякаш имаха повече спокойствие и дори доверие, като говорят с някого, който не е място, не е в София, който е журналист "отвън", а не отвътре.

  Може ли да се каже, че има страх да се говори по темата КТБ?

  - При някои е страх, при други е предпазливост. Защото не се знае в бъдеще какво ще се случи и как името им ще бъде свързано със съдбата на тази банка.

  Все пак имаше и официални разговори и те са цитирани в книгата с имена.

  Как ще се развива темата?

  - Краткосрочно излизането на книгата ще предизвика реакция, която ще бъде разделена на две. Отново някои ще искат да видят фактите. Други ще видят конспиративен план, който ще причислят към някои лагери, групи и кръгове. Това е неизбежно, цялата медийна среда е такава и ти не можеш да промениш подхода на този тип медии.

  Средносрочно много ни се иска все пак институциите, от които зависи бъдещето на разследването, да погледнат по-широко на темата и да видят не само тесния кръг на замесените, да потърсят виновни извън банката и конкретния регулаторен орган. Защото това би довело и до по-голяма справедливост. А и по-важно - това ще помогне да се развали механизма на захваната държава. Защото КТБ не е обикновен банков фалит, има много повече замесени институции и хора. Ако не се погледне по-дълбоко на темата, този модел може да се повтори и няма гаранция, че няма да се случи с друга банка или институция.

  А дългосрочно?

  - Дългосрочно... предпочитам да съм песимист, за да бъда впоследствие приятно изненадана, ако се стигне до положително развитие.

  Т.е не виждаш такова?

  - Към този момент, не. Подходът на разследващите показва, че фокусът е много тясно насочен към една малка група от отговорни хора и институции. Те ще получат своето наказание може би, но с това генералният проблем няма да бъде решен. А той е именно, че беше допуснато една банка да бъде обвързана с икономически и политически интереси, които от своя страна впримчиха цели държавни институции.

  Какви бяха реакциите като поканихте хората от ДПС - Делян Пеевски, Ахмед Доган?

  - Тотално игнориране. Единствено Александър Ангелов - адвокат и приближен до депутата от ДПС Делян Пеевски, каза, че няма какво да си говори с нас.

  След това през него и през пресцентъра на ДПС изпратихме покана до Делян Пеевски и получихме пълно игнориране. Същото се случи и с Борисов, и с Доган. Орешарски тогава отговори, комуникацията беше с есемеси и беше по време на президентската кампания. Затова той реши, че искаме да го атакуваме. Но той не знаеше, че таймингът беше такъв и в този момент приключвахме с писането. Просто беше дошъл моментът да потърся обратна връзка от засегнатите хора.

  Единствено Сергей Станишев отговори тогава че, не е в България, но би се видял с нас.

   Според теб ще има ли момент, в който тези хора, ще говорят по темата?

 - Делян Пеевски пише от време на време писма. Или дава някъде интервю. Сигурно ще последва и кампания в контролираните от него медии.

   За съжаление средата е такава, че дори истинските журналистически разследвания се маргинализират до това "Кой ги прави, защо ги прави, към кой кръг принадлежи и кого иска да нападне", вместо да се дискутира по същество какво има в разкритието.

    За какво не остана време?

  - Много неща биха могли да се направят още. Темата КТБ тепърва ще става актуална покрай делото. Моя голяма лична питанка беше дали трябва да актуализираме съдържанието на книгата след внасянето на обвинителния акт. Но в крайна сметка ние показваме механизмите и зависимостите в модела, който може да бъде наречен по различен начин: моделът на захванатата държава, моделът #КОЙ, моделът КТБ. Показваме и кои са хората в държавата КТБ. И това не се изчерпва със списъка на обвиняемите. Да се върна към въпроса: дали не остана време за нещо - това е едно съдържание, което може да се актуализира постоянно.

  Напрактика механизмът съществува все още, може би и играчите...

  - Играчите да, те в момента са активни политици, бизнесмени, инвеститори. Те са на политическата и обществената сцена.

  Дали Цветан Василев ще разкаже някой ден повече за това, в което е участвал?

  - Може да стане интересно, ако има развитие на казуса "Магнитски". Защото по този начин КТБ излиза на международна сцена и със сигурност фактите ще бъдат анализирани по друг начин, а и казусът няма да е само в ръцете на българската прокуратура, но и на много други международни институции. И въобще, разследването на КТБ има шанс, ако бъде подложено на международен натиск.

    Източник: Дневник



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha