Петък, 19 Април 2024

Иван Банчев с успешни класирания на Световното първенство в Росарио, Аржентина

Публикация   13:15     14 Окт, 2017 /     akcent.bg   /     593

Банчев („Джамбо“ – Рс) с нов шанс за квота за Младежката олимпиада 2018

Иван Банчев се класира 17-ти от 114 кадети в Световното първенство по стрелба с лък в Росарио, Аржентина. След като елиминира първите си съперници Tate Jonathan (GBR) и индиеца Lambe Gaurav Trambak, малко не му достигна да победи японеца Aoshima Tetsuya.

В рамките на първенството в света се проведоха още два турнира – един за  разпределянето на квоти за Младежките олимпийски игри 2018 и един допълнителен по решение на домакините – за още две квоти.

В турнира за Олимпийски квоти 2018 участваха 78 състезатели. В първата елиминация Иван Банчев победи Wong Sung Tin (HKG HKG), но в следващата отстъпи на американеца Park Andrew Представянето му осигури отново 17-то място. В допълнителния турнир се класира 7-ми, но само първите двама си осигуриха възможност за Олимпийско участие.

След много силните представяния на Банчев като постигнатото трето място в Европа и шампионските титли при мъжете в националните турнири, неговите впечатления от участието в Световното първенство са доста зрели за 15-годишната му възраст: „Отидох много добре подготвен с мотивация, че ще спечеля квота на всяка цена. При стрелбите с елиминациите бях уверен в себе си и без колебание победих противниците си. Във втория турнир за квоти бях още по-концентриран  и въпреки силата на вятъра от 30 м./сек, успях да се класирам седми, което за съжаление не беше достатъчно. Сега насочвам вниманието си към следващата възможност – Европейското първенство, като с тази подготовка целта е да се класирам в Топ 3. Ще дам отново най-доброто от себе си, за да си осигуря участие в Младежките олимпийски игри 2018“. Младият състезател гледа оптимистично на тази переспектива, тъй като вече има натрупан състезателен опит и престижно класиране на Световното първенство.

Треньорът Й. Джамбазов определя представянето на Банчев успешно, като се има предвид неговият потенциал и всеотдайното му участие в спортно-техническата  подготовка. Наставникът отбелязва и въздействието  на два странични фактора, които оказаха решаващо влияние в недостигането на целта. Единият е  свързан с участието на състезателя за първи път на Световен форум от такъв ранг и напрежението от факта, че съревнованието беше между 114 участника от 68 държави. На второ място – силата на вятъра, който допълнително провокира състезателите. Резултатите от Европейското първенство в Маратон, Гърция през м. април, т.г. бяха по-високи и на тримата български състезатели Иван Банчев („Джамбо – Рс), Тодор Пендов (Тракиец - Садово) и Васко Тодоров (Тракиец - Садово). Като запази скоростта на усилената спортно-техническа подготовка и продължи да надгражда високия си потенциал Банчев е с реален шанс за спечелване на Олимпийска квота на предстоящото Европейско първенство в Гърция през месец юни 2018 година.