Четвъртък, 25 Април 2024

Между `Република Ямайка` и `управление на недоволните` - как гласуваха германците

Между `Република Ямайка` и `управление на недоволните` - как гласуваха германците
Публикация   08:21     26 Септ, 2017 /     akcent.bg   /     994

   Резултатът, който консерваторите на канцлера Ангела Меркел получиха на вота в неделя, беше вторият най-лош от 1949 г. насам. Все пак, ако не иска нови избори, тя може да разчита единствено на коалиция със завърналите се на сцената либерали и "Зелените" - т.нар. "коалиция на доволните", обобщава в анализ "Франкфуртер алгемайне цайтунг".

   Тази коалиция, наричана от медиите "Ямайка" заради цветовете на партиите в нея, разчита на подкрепата на всички, спечелили от упралението на Меркел в последните години. 

  "Дневник" обобщава на базата на данни от германски социологически изследвания пет ключови тенденции от изборите, които ще са важни в управлението следващите четири години, ако коалицията се формира успешно. 

   Възрастните избиратели оставят Меркел на власт 

  Избирателите над 60 г., и то предимно жените, са се погрижили за това Ангела Меркел да стане канцлер за четвърти път, отбелязва в анализ в. "Велт". В тази група според данни на "Форшунгсгрупе вален" са най-добрите резултати на Християндемократическия съюз и Християнсоциалния съзю (средно 41%, което все пак е спад с 8 процентни пункта).  Конкретно при жените над 60 г. делът е още по-висок - 47%, което означава почти всяка втора (макар и с 6 процентни пункта по-малко от 2013 г.). Обратно - от хората под 30 години за ХДС/ХСС е гласувал всеки четвърти.  Всичко, което трябва да знаете за: Изборите в Германия (160) 

   Данните са особено важни заради факта, че тази година за пръв път избирателите на възраст над 60 г. са най-многобройната електорална категория.  AfD имат подкрепа във всички социални слоеве  Според изследователския център "Форшунгсгрупе вален", цитиран от ФАЦ, за AfD гласувалите са най-много в най-източните части на Германия, където между една четвърт и една трета от избирателите, отишли до урните, са пуснали бюлетина за крайнодесните. Успехът им (показан на дясната карта на долния туит) е най-голям в райони, където живеят по-малко чужденци (вляво).  За партията обаче са гласували представители на всички групи от населението, сочат данните.

  Най-голям е делът сред хората между 30 и 44-годишна възраст (16%), следван от тези между 44 и 59 години (15%), но няма голяма разлика с другите възрастови категории.  Отчетлива е подкрепата на работниците (19%), следвана от самонаетите (12%) и в почти същата степен от работещите в частния сектор и държавните служители (по 11 на сто). По-отчетлива е разликата в гласувалите по образование - от завършилите т. нар. mittlere Reife (образователна степен до 10-и клас) например близо 17 на сто са подкрепили AfD, тези с основно до 8-и клас са 14%. От абитуриентите, които могат да се запишат в университет, 11 на сто са подкрепили AfD, а от завършилите университет това са направили едва 7%.  

  Триумф на крайнодесните при негласувалите през 2013 г. 

  Към AfD най-много гласове са прелели от партията на Меркел (980 000 и или почти една трета от "избягалите" от ХДС от 2013 г. насам). От по-малки партии са дошли 830 000, от социалдемократите и "Левите" - по 470 и 400 хиляди.  Още по-голяма обаче е групата на негласувалите през 2013 г., пуснали тази година бюлетина за крайнодесните - 1.2 милиона. Тези резултати превръщат негласувалите в най-голямата нова група, "вляла се" в избирателите на AfD - с 11 процентни пункта по-голяма от самия им електорат преди четири години. 

   Завръщането на либералите е заради отлив от консерваторите 

   Според Infratest Dimap 2.82 милиона нови гласа за FDP, които през 2013 г. не успяха да влязат в парламента, са дошли главно от гласувалите за ХДС (1.36 милиона), но и от негласувалите (700 000) и социалдемократите (450 000).  Най-голяма е подкрепата за тях сред хората под 30 години (от които 13 на сто са пуснали бюлетина за либералите), корпоративните служителите (70 на сто), абитуриентите и завършилите висше образование (съответно 13 и 14 на сто). Сред мъжете успехът ѝ е значителен - от 9 на сто през 2013 г. на 12%.  Резултатите им са особено добри (15-20%) в редица избирателни райони на Бавария, Баден-Вюртемберг и Северен Рейн-Вестфалия, както и северната провинция Шлезвиг-Холщайн, където либералите са част от коалиция "Ямайка" на местно ниво. 

         Остра разлика между "запад" и "изток" 

  Две отделни проучвания показват значителни разлики в начина, по който са гласували бившата Западна Германия и бившата Източна Германия и отвъд предпочитанията за AfD. 

   Допитване на Infratest Dimap за германския обществен оператор А Ер Де сочи, че на "изток" (което включва и Източен Берлин) за AfD са гласували 22 на сто от упражнилите избирателното си право, а за "Левите" - 16 на сто. Подкрепата за социалдемократите е едва 14.7%, което ги прави трета политическа сила след християндемократите (26.6%) и "Алтернатива за Германия".  На "запад" свободните демократи (11.2%) са взели колкото AfD, "Зелените" - 10%, а партията на Меркел е получила 34.1% от вота.  Сходна беше оценката на "Форшунгсгрупе вален" за ДПА няколко часа след приключване на изборния ден, макар и с по-добри резултати за AfD и "Левите" и по-лоши за партията на Меркел. 

   "Сред източноевропейските мъже AfD е дори първа сила," отбелязва ФАЦ - особено в Саксония, където на практика се е превърнала в "дясна екстремистка партия".

      "Ямайка, остров в Западна Германия" 

   Коалицията между консерватори, либерали и зелени, която би имала 52.5% от гласовете, обаче е получила мнозинство почти само в Западна Германия. В тази "Република Ямайка" същевременно живеят 56.2 от 82.2-милионното население на Германия.  В анализ на "Шпигел" на всички 299 избирателни окръга, озаглавен "Република Ямайка е (западногермански) остров" се казва, че освен в Източна Германия трипартийната коалиция не би имала мнозинство в североизточната част на Бавария, в части от Хесен и Северен Рейн-Вестфалия. 

   "Република Ямайка" получава освен това средно 22 1000 евро на глава от населението - малко повече от средния за Германия 21 000 евро и е по-религиозна от остатъка от провинциите.  Същевременно единствената коалиция, която би имала "по-голямо мнозинство" във всички провинции, е досегашната "голяма" между Меркел и партньорите ѝ от 2013 г. досега, социалдемократите. Последните обаче вече обявиха, че минават в опозиция, след като загубиха много подкрепа през четирите си години като "младши партньор" на християндемократите.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha