Събота, 20 Април 2024

1103 мобилни екипа връщат деца за 143 училища обратно в клас

1103 мобилни екипа връщат деца за 143 училища обратно в клас
Публикация   08:11     02 Септ, 2017 /     akcent.bg   /     1171

Дават социалните помощи в натура, при 5 отсъствия ги спира

  Деца колкото за 6800 класа не са част от образователната система и властта ще се опита да ги върне обратно в клас.

  Сметките на експертите показват, че в момента хлапета за близо 143 училища, приблизително колкото са общинските школа в столицата, не посещават учебни занятия. Затова 1103 мобилни екипа започват работа с цел да върнат 206 378 деца обратно в образователната система, пише „Монитор“.

  Вицепремиерът Томислав Дончев и образователният министър Красимир Вълчев представиха в МС механизма и информационната система към него, с помощта на която това ще се реализира. В екипите влизат над 11 600 души - учители, директори, социални работници, полицаи, медиатори.

  Тези над 200 000 деца са на възраст между 5 и 18 г. и са отпаднали от клас или пък никога не са били записвани в образователната система. Вече е активен и национален телефон - 0800 10 112, на който гражданите могат да подават сигнали, ако попадат на такива хлапета.

  Екипите ще имат мобилни терминали, чрез които ще влизат в информационната система. В нея всяко едно дете ще има профил, където отделните институции ще записват конкретните мерки - от това дали е открито на конкретния адрес до това дали семейството е получавало помощи и др. За тази цел са създадени общински, областни портали, които се обединяват в един национален.

  Томислав Дончев обясни, че ще се прилагат санкции - глоби и лишаване от социални права, за онези родители, които отказват да водят децата си на градина или училище. За тези, при които проблемът е битов, ще се помага с предоставяне на дрехи, чанти, учебници. Дончев уточни, че се планира този потенциал на държавата да се разгърне и социалните плащания - видът и размерът да се съобразяват с образователните нужди на детето. По думите му трябва да се помисли и за промени в НК и родителите да носят наказателна отговорност при умишлено препятстване децата да отидат в клас. В момента глобите в Закона за предучилищното образование са между 50 и 100 лв., а при второ нарушение стигат до 500 лв. Много често обаче кметове не ги налагат заради невъзможността да бъдат събрани.

  Резултатите от тези действия ще са ясни в края на октомври, каза още вицепремиерът. От своя страна министър Красимир Вълчев обясни някои от мерките, които ще се прилагат за приобщаване. Така например се предвижда социалните помощи да се дават в натура вместо кеш. Става дума за дрехи, обувки, раници, тетрадки или пък да се заплати таксата за детската градина. Това обаче ще става по предписание на учителите, а социалните работници трябва да се съобразяват.

  Тези нормативни промени скоро ще бъдат пуснати за обсъждане и най-вероятно ще влязат в сила от януари догодина. Обсъжда се и безработните родители да се включват в програмите за заетост, но само с ангажимент децата да посещават школото. Същото ще важи и за получаване на общинско жилище. Онези, които не пращат децата в градина или училище, ще бъдат лишавани от общинското жилище.

  Сред другите мерки са временно спиране на помощта при 5 или повече неизвинени отсъствия. Ако те са били спирани три поредни месеца или за шест месеца в рамките на годината, то може да се стигне и до изцяло прекратяване на помощите. В профила на детето в системата директорът ще може да закачи и извинителната бележка и тя автоматично да бъде проверена дали е автентична, обясниха експерти от МОН.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha