Четвъртък, 18 Април 2024

Лозан Панов: Живеем в блатно спокойствие, усеща се лоша миризма

Лозан Панов: Живеем в блатно спокойствие, усеща се лоша миризма
Публикация   19:03     12 Март, 2017 /     akcent.bg   /     495

Ако замитаме проблемите, това не означава, че те не съществуват, смята шефът на ВКС

   "С Румъния сме заедно в една лодка. Заедно влязохме в Европейския съюз, заедно за България и Румъния има мониторинг. Съвсем нормално е да има професионален дебат за това какво се случва в България и какъв е опитът в Румъния. Това е съвсем нормален професионален процес. Няма никаква политика и няма основание да се смята, че това е акт, за да се сформират политики. Важно е да се разбере на какъв път стои нашият съсед и къде сме ние".

  Така председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов коментира пред Би Ай Ти отношенията на България и Румъния с ЕС.

Следващата седмица на посещение у нас ще е антикорупционният главен прокурор на Румъния Лаура Кьовеши. Преди време членът на Висшия съдебен съвет Калин Калпакчиев предложи да има нейна визита, но тогава мнозинството на ВСС отхвърли това предложение.

   "Ако живеем в едно блатно спокойствие дали това е хубаво? То е привидно спокойствие. Под водата стават много събития и можем да усещаме лошата миризма. Нашите проблеми са свързани с корупцията, бавното правосъдие и че тази препирня е предпоставка за липсата на справедливост", каза още Панов.

   Според него темата за корупцията вълнува като България, така и Румъния и е важно професионалистите да бъдат активни в този дебат.

  "Ако няма дебат на тази тема и си затворим очите, ако ние отново замитаме проблемите, това не означава, че те не съществуват и че няма да се превърнат в по-страшни и след време да ни залеят още по-тежко", смята още Панов.

  И допълни, че корупция има навсякъде, но ние трябва да сме непримирими към нея.

  Панов изтъкна важността на медийната среда, когато се говори за съдебната система.

   "Ако няма обективност, очевидно ще бъде изкривен диалогът за корупцията и независимостта на съдебната власт", смята той.

   После добави, че медийната среда влияе върху обществото, което, ако не е информирано достатъчно коректно, решава, че "всички са маскари" и не участва в процеса на реформата. А това възпроизвежда модела.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha