Петък, 19 Април 2024

Добрин Данев: Проектът пътят Русе- Бяла – В. Търново трябва да се изсветли и да бъде обсъждан публично

Добрин Данев: Проектът пътят Русе- Бяла – В. Търново трябва да се изсветли и да бъде обсъждан публично
Публикация   17:12     27 Фев, 2017 /     akcent.bg   /     1179

Интензивното земеделие има нужда от държавна подкрепа, ще създаде трайни работни места в опустяващи райони - част I

   -     Г-н Данев, кои са приоритетите,  които стоят пред Вас и Коалиция "Да, България" /БСП/, по които ще работите, ако отново бъдете отново избран за народен представител от Русе?

      Един от много важните акценти, които ще бъдат поставени за решаване, е бизнес средата в Русе и региона. Виждаме, че Северна България и в частност Русенска област са загърбени от националната политика през последните години.

   На първо място са инфраструктурните проекти. Русе трябва вече реално да се обърне към Дунава и към Европа, като концепция, а не само с осъществяването на един или друг проект.

   Все така нерешен остава трафикът и най-вече пътят, наричан напоследък пътят - убиец   Русе- Бяла- Велико Търново. Още по времето на правителството на Пламен Орешарски бяха заложени средстваза неговото проектиране. На мой въпрос, зададен в парламента през м. март 2016 година на регионалния министър Павлова, тя отговори, че до края на миналата година ще трябва да приключат процедурите по създаване на самия проект. Но до този момент не е ясно какво се случва. Не е ясно какво става с предвидените 2 млн. лева.

  Вече 3 години под натиска на обществеността, на медиите, на всички русенски депутати се говори за този важен за живота на пътуващите по този път проект, но официално до сега нищо не се представя.

  Необходимо е да има повече прозрачност, както и публично обсъждане на тази важна и за страната пътна артерия.

  Този проект трябва да е обвързан със строителството на магистрала "Хемус", защото връзката между отделните области и тази със столицата ще даде по-добри икономически условия за тяхното развитие.

    Не искам и няма да давам оценка за значимостта и ефективността от санирането, но ако се финансира строителството на дълго обещаваната магистрала, ако това се направи, ще даде повече средства в икономиката, докато санирането е само с един конкретен ефект и то за определена група хора.

   Не стана ясно защо правителството  "Борисов 2" ограничи политиката за изграждане на пътища само в Южна България. Вижда се, че вместо саниране, пари от бюджета можеха да бъдат вкарани приоритетно в този важен за Русе и региона дълго отлаган проект и да бъдат спасени десетки човешки животи, вместо километрични камъни да има кръстове и некролози.

   А така сериозен финансов ресурс от санирането остава в определен брой фирми и няма достатъчен икономически ефект от инвестираните средства. Или просто политиката на ГЕРБ претърпя кардинална промяна и остави загробена Северна България?

   Друг инфраструктурен проект, за който имаше осигурени средства, също остана нереализиран. Става въпрос за естакадата при Дунав мост, която значително ще облекчи трафика и реши проблемите на работещите в Индустриалния парк и индустриалната зона КТМ. Дунав мост е българска граница, а не само път с регионално значение, това е транспортен коридор, за който трябва да се грижи държавата.

  И в този ред на мисли, не става ясно защо градове като Стара Загора, Варна и Пловдив и Бургас получават приоритетно значителна финансова подкрепа, на фона на онова, което се усвоява в Русе?

   Говори се за Европа на две скорости, а нима България не се развива също на две скорости?

   В последно време нито се говори, нито става ясно има ли към Русе и региона инвеститорски интерес. Поне аз не съм чувал за някакви нови инвестиции през последните няколко години, да не говорим за високотехнологични производства.

   Всичко това води и до напускане на региона от квалифицирани работници, а в последно време и на хора с ниска квалификация. Факт е, че само през миналата година в Англия са отишли 75 000 българи и румънци, а и в другите западни държави от ЕС броят им също не е малко.

   -   Вие имате по- широк поглед върху земеделието и в личен план, и като член за парламентарната комисия по Земеделие и гори в предишните две народни събрания. Какво трябва да се промени или просто да се случи?

    До момента акцентът бе върху екстензивния път на развитие на земеделието.  Машинният парк значително се обнови. Фермерите работят с модерна техника, което даде положителен резултат. Вече добивите от различни култури за значително по-високи. Така първата стъпка от националната политика в тази област е постигната.

   В  Русенския регион в близкото минало имаше добре развито интензивно производство – овощарство, зеленчукопроизводство, лозарство, но те доста време не бяха приоритет.

    -   Какво трябва да се направи, за да се възобнови и да стане атрактивно за земеделските производители?

     Естествено, трябва да се стимулира. Необходимо е да има осигурени, да не кажа гарантирани пазари. Това може да стане, като бъдат осъществени някои реалистични идеи. В различните региони може да бъдат създадени търговски центрове /борси/ на принципа на публично- частно партньорство.  Освен държавата в тях да участват различните сдружения и производители, като произведената продукция се предлага на националния и на международните пазари. Такива борси работят успешно в някои страни от  ЕС.

   И не на последно място по важност е, че именно тези производства създават трайни работни места. Така ще се реши и част от демографския проблем, който е и част от националната сигурност на държавата.                          /следва/

 

    Добрин Данев е завършил СА „Д.И. Ценов” в Свищов, магистър по „Икономика и управление на промишлеността”.

   Работил е като счетоводител, н-к „Човешки ресурси” и управител на частна фирма. От 2005 до 2009 година е бил. Зам. областен управител.

   От 2012 до 2016 година е бил депутат в два парламента последователно. Член е бил на Комисията по земеделие и храни и Комисията по взаимодействие с неправителствените организации.

   Семеен, с две деца.

                       Купуването и продаването на гласове е престъпление!



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha