Вторник, 23 Април 2024

НАП вади на светло пълните печалби на чуждите компании

НАП вади на светло пълните печалби на чуждите компании
Публикация   05:03     10 Окт, 2016 /     akcent.bg   /     424

Това става с поправки в закон от експертите на Владислав Горанов след юли 2017 г.

Изискването е да подават отчет при приходи от над 100 млн. лв.

   От 4 юли 2017 г. всички мултинационални компании с дейност у нас ще са задължени да подават на НАП пълна информация за разпределението на приходите, печалбите, активите и данъците. Това предлагат експертите на финансовия министър Владислав Горанов с промени в Данъчно-осигурителния и процесуален кодекс (ДОПК).

   Целта е да не се прехвърля печалбата към други държави, които са с по-благоприятен данъчен режим. По този начин чуждите компании трябва да внасят справедлив дял от данъците си у нас, гласят мотивите. Колко обаче ще е този дял не е записано в поправките. Планът е всяка такава компания да се обозначи пред НАП какъв е статутът й в международната група - дали е дъщерна, клон, смесена и т.н. Ако не са местни за България дружества, НАП ще подава информацията на всяка държава, в която има фирми от групата. Така ще се легализира пълният размер на печалбата за данъчни цели и ще се контролира нейното разпределение и плащане във всяка от страните.

    Проектът на финансовото министерство предвижда т.нар. отчет по държави да се подава, когато консолидираните приходи в цялата група са над 100 млн. лв. за предишната данъчна година.

    Плащаш само с карта - пестиш до 500 лв. данък

  От 2018 г. декларациите в НАП ще са онлайн Всеки, който има облагаеми доходи през 2016 г., от догодина може да спести от дължимия данък 1%, но не повече от 500 лв. Условието обаче е да получава заплатата и хонорарите си по банков път и минимум 80% от плащанията, които извършва, да са картови преводи. Финансовото министерство предлага бонусът да бъде записан в Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Мотивите - да се стимулират хората към безкасови плащания, което допълнително ще помогне за по-точно отчитане на оборотите на търговците, ще намалят плащанията “под масата”.

   Годишните данъчни декларации за облагане на доходите на физическите лица ще се подават само онлайн от 2018 г., предвижда още проектът. Това означава, че изискването ще се отнася за доходите, придобити през 2017 г. За да се подаде през интернет данъчният документ, вече няма да се изисква електронен подпис, а само персонален идентификационен код (ПИК), който се издава безплатно срещу лична карта в офис на НАП. Целта на тези предложения е да се намалят административните разходи - за въвеждане на данни от хартиените декларации, разходи за тяхното отпечатване, което пък ще освободи ресурс, който да се насочи към извършването на други дейности”, мотивират се от финансовото министерство. Като положителен ефект от финансите посочват, че онлайн декларирането намалява грешките в данъчните декларации, което спестява време и на данъчни, и на данъкоплатци.

    До 2019 г. данъчната отстъпка от 5% за подаване на формуляри онлайн се запазва От 2017 г. обаче пред спестената с него сума се поставя летва от максимум 1000 лв. Аргументът - данни на финансовото министерство показвали, че чрез него в момента определени лица си спестявали значителни суми. Промени ще има и в Закона за ограничаване на плащанията в брой. От 2017 г. суми на ръка само до 5000 лв., вместо сегашните 10 000 лв., предлагат от финансите. Те обясняват поправката с наложилата се практика в ЕС, където прагът за плащания в брой е в диапазона от 2000 до 3000 евро.

   Паричните и предметните печалби от игри, които не са хазарт, но са на случаен принцип, от 2017 г. вече ще се облагат. Изключение ще има само за ученическите награди от олимпиади и конкурси.

   Работодателите и синдикатите поискаха да остане още няколко години възможността за декларирането на данъците на хартия.

    Според предложените текстове за бизнеса, тя ще трябва да отпадне от догодина, а за гражданите през 2018 година. С това също така ще отпаднат и облекченията за интернет декларирането, което по никакъв начин не трябва да се допуска, защото е стимул за коректните данъкоплатци, заяви Добрин Иванов от асоциацията на индустриалния капитал. Ако данъците бъдат декларирани и платени до 31 януари да се ползва тази отстъпка, която е предвидена в сегашния закон. От синдикатите допълниха, че 40% от българите нямат достъп до интернет, затова е необходим по-дълъг преходен период за пълното отпадане на онлайн декларациите. Освен това ще трябва да има още стимули за семействата, смята Тончо Томев от КНСБ. В сегашното си състояние тези облекчения, които се ползват за деца, дават ефект между 20 и 60 лева на година, което е крайно недостатъчно. Социалните партньори също така изразиха опасения, че ако се въведе данъчно облекчение за безкасовите плащания, това ще стимулира сивата икономика.

     От 2017 г. спират износа на печалба от България От 2017 г. големите мултинационални компании с дъщерни дружества или клонове в България да не могат изкуствено да прехвърлят част от печалбите си към държави, за които преценят. Това предлагат експертите на финансовия министър Владислав Горанов с поправки в Данъчно-осигурителния и процесуален кодекс (ДОПК).

    Планът е всяка такава компания да бъде идентифицирани от НАП и да внася справедлив дял от налозите в държавата, в която са реализирали печалбата си. Колко ще е той, не е записано в поправките.

  От 4 юли 2017 г. всички мултинационални компании ще са задължени да подават на НАП пълна информация за разпределението на приходите, печалбите, активите и данъците, ако са част от група и са местни лица за България. Ако не са местни лица НАП ще подава информацията на всяка държава, в която има фирми от групата. Целта е да се легализира пълният размер на печалбата за данъчни цели и да се контролира нейното разпределение и плащане във всяка от държавите.

   От догодина собственици на фирми, които купуват имот през тях, но го ползват за лични нужди, ще плащат ДДС. Проектът на финансовото министерство предвижда за местните лица, т.нар. отчет по държави да се подава, когато консолидираните приходи в цялата група са над 100 млн. лв. за предишната данъчна година. Когато крайната фирма - майка, не е местно лице за България, предложението е такъв отчет да подава поделението, което е базирано у нас, и само ако общите консолидирани приходи са над 1 466 872 500 лв. Да се разреши продажба на цигари и от автомобили, предлагат от финансовото министерство.

    Друга поправка в кодекса предвижда от догодина, при всички трансферни сделки да има предварителни споразумения за ценообразуването, върху което ще се начисляват данъци. Целта е да няма различно тълкуване при трансгранични сделки и дейности.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha