Петък, 26 Април 2024

Не `българинът` се видя в пари, а `предприемчивият българин`

Не `българинът` се видя в пари, а `предприемчивият българин`
Публикация   12:19     25 Септ, 2016 /     akcent.bg   /     561

Прокурорите да викнат цялата банда от НЕК и БЕХ, казва Левон Хампарцумян

  Не бих противоречил на премиера, но не бих казал: "българинът се видя в пари". А предприемчивият българин – който има работа... Като казвам предприемчив, нямам предвид всеки българин да си направи фирма.

  Така коментира тази сутрин пред Нова тв банкерът Левон Хампарцумян потока от почиващи в Гърция, както и данните, че около половин милиард лв. ще бъдат похарчени за 4-те почивни дни.

  Той обяви,че това е всъщност средната класа - която има възможност за кола и почивка в чужбина.

  Българската икономика днес е около 5 пъти по-голяма от 1990 г , само че това ново богатство не е разпределено равномерно и това не е и неговата цел, допълни Хампарцумян.

  Той даде пример, че държавата може само да не пречи на бизнеса и това е достатъчно. И че администрацията винаги ще остане това, което е.

  Тези хора дори вече не са и толкова зле платени – просто са неефективни в сравнение с частния сектор.

  Зад някои от най-големите сделки в последните години стоят млади частни преприемачи, а държавата никога не се е месила примерно в производството на стени за катерене, даде пример той. Тенденцията частникът да се оправя по-добре е отпреди десетилетия, смята още Хампарцумян, а всяка намеса на държавата е трагична:

  Комунизмът - грешно използвани ресурси! Посткомунизмът – грешно използвани ресурси, неправилно поставени цели. Плащаме КТБ, плащаме Белене, ближем раните от Южен поток, обобщи банкерът.

  Той обясни и защо лихвите по депозити са толкова ниски - защото няма инфлация и това е тенденцията, която идва от света и еврозоната.

  Централните банки, когато видят инфлацията – понеже много се плашат от нея – започват да вдигат основния лихвен процент и това повишава лихвите.

  Ниските лихви имат 2 цели – първо да не се качва много обслужването на дълга, защото това ще катастрофира общите фирми.
И второ – да се стимулира потреблението. Потребление и инвестиции се смята, че се стимулират от ниските лихвени нива.

  Ако всичко това доведе до един бърз растеж, централните банки, за да приберат парите на хората, ще почнат да покачват полека-лека лихвите.

  По повод кредитирането той каза, че расте но с малки темпове и само в регионите със силна икономика - София и няколко големи града.

  Примерно в селото на Ценко Чоков няма да търсят много кредити, нали? В такава среда последна грижа са им кредитите и разбирате защо. Той ги води на море без пари.

  Банкерът каза още, че в големите градове има дефицит на работна ръка.

  По повод сумата, която ще се плати на "Атомстройекспорт" заради Втора атомна, той каза, че не е притеснен дали парите ще разклатят икономиката, а само - че е можело до се използват за други неща.

  Няма да ни натовари. Но с тези пари можеше други неща. Трябва да викнете цялата банда, които са били в НЕК, в БЕХ, то не вие – то прокурорите трябва да ги викнат, да видят там какво са подписвали.

  Според банкера българската икономика е на много добро състояние, но на макро ниво. А на микро ниво - всички виждаме.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha