Четвъртък, 28 Март 2024

Наталия Къснеделчева: За политиката, за бизнеса, за очакванията и кандидатът на ГЕРБ да спечели още на първи тур

Публикация   18:31     19 Септ, 2011 /     Интервю на Румен Николаев   /     894

Управителят на Винпром- Русе се оттегли от политиката през 2009 г. с по-голяма лична подкрепа, отколкото партията, която я издигна

 

   На парламентарните избори през 2009 година Наталия Къснеделчева спечели повече гласове като мажоритарен кандидат- депутат, отколкото НДСВ- партията, която я издигна. След което обърна гръб на политиката и се съсредоточи в бизнеса, който става все по-труден.

 

-    Два дни след още един рожден ден- оставаш само и изцяло вярна на бизнеса?

-    Да, така ще е.

-    Кога и как се ангажира с политическа работа?

-    Политиката дойде при мен или аз отидох при нея, през 2005-а год. Активното, дори бих го нарекла интензивно, занимание с политика, приключи през 2008-а год. Година по-късно участвах в листата на НДСВ, но то по-скоро се дължеше на лични емоции, приятелски ангажименти към определени хора… и до там.

-    Какво получи от политиката? Ясно е, че подобен въпрос няма еднозначен отговор… какво получи освен снимките по време на кампаниите?

-    Снимките не са плод единствено и само плод на политиката. Те са израз на едни по-скоро лични познанства. Така е, от всяко нещо получаваш и нещо добро, и нещо негативно…

Ако трябва да започна първо с отрицателните неща- чисто материално, финансово, загубих не малко. Не зная до колко сегашните политици са осъзнали, или хората, които се стремят по някакъв начин за участие в политиката на всичките и нива, че в България това е доста скъпо удоволствие. Особено тогава, когато се опитваш да бъдеш по-независим, да отстояваш собствена позиция…

-    Това уточнение е твърде важно, като се има предвид, че много хора пък забогатяха от политическото си участие…

-    Да, аз говоря за хората, които искат да бъдат политици с мнение, които уважават себе си и те са уважавани. За хора, които са запазили достойнството си. Да, прав си, има и един друг вариант, който избират не малко хора, да бъдат друг тип политици- тези, които очакват от политиката пари и това да из осигури финансов комфорт. Но тогава е ясно, че всичко ще бъде един голям компромис с личността, с принципи, със себе си… По повод снимките- политиката ми донесе много контакти с много хора на различни нива. Това в наше време е един много голям капитал. Тези познанства, в някои случаи прерастват и в приятелства, остават във времето независимо от политиката.

-    Как отчиташ връзката- партия и хората в партията /визирам НДСВ/?

-    Останаха ми контактите с хора от тази партия. Аз съм такъв човек, който влага емоцията си, влагам всичко от себе си в това, което правя.

Другото, което ме научи политиката, е на повече търпение и толерантност  и към различните хора. Освен това получих повече умения в областта на PR  и комуникации, дори да подобря способността да водят преговори в бизнеса и как да успявам. Но за мен доста важно бе да се науча да гледам на нещата отстрани, т.е. да не приемам всичко лично.

-    Т.е., да не си в центъра на прожекторите…

-    През последните две години стоя доста встрани от светлините на прожекторите. Но политиката ме научи, че личният ми PR, личната ми позиция, рекламата, дори и че чрез личността на един мениджър, са добри за бизнеса. Всъщност това се нещата, които си приличат в политиката и в бизнеса.

-    Оттеглянето от политиката от твоя страна не съвпадна ли с кризата в бизнеса като цяло?

-    Не,  по-скоро се стараех политиката да не засегне бизнеса, който правя. Винаги съм се старала това да не стане. Проблемите в бизнеса са си чисто конюктурни, предизвикани от икономически причини. .. По- скоро осъзнах, че политиката не е за мен.

-    От политическия ти период, не те ли разочарова най-много конфликтът ти с Мария Димова?

-    Това е друго нещо и за него не искам до говоря… Конфликт в чистата му форма между г-жа Димова и мен не е имало никога. Имало е от моя страна на неодобрение на методите, на политиката, която се води. Но аз съм такъв човек, който не би допуснал това да породи истински конфликт. Достигнах до извода, че когато не съм съгласна с нещо основно в работата в една партия, по-добре е и трябва да напусна. Имахме различия по различни въпроси, като кадровата политика например и смятам, че това е нормално. Различни хора сме и е естествено да разсъждаваме различно, но в такива случаи трябва да се търси компромисно решение. Просто в един момент компромисите, които правих, станаха повече…и си отидох. Разбрах, че диалог няма да има. Исках да имам интелигентно присъствие в политиката, а не на всяка цена. И смятам, че го показах пред русенци.

-    И към настоящия момент ти получи предложения за подкрепи, за участия в предстоящите избори, каква бе или е реакцията ти?

-    Да, имало е разговори, но както за президентската кампания, така и за местните избори, те са свързани с мен като личност, или като мениджър, без да има някакви обвързващи договорки. След като излязох от една определена партия, това ми позволи да имам контакти с представители на повече политически сили. Така добих е един много аналитичен, много трезв поглед на ситуацията в момента.

-    В предварителния ни разговор ти каза, че изборите в Русе ще приключат на първи тур и че победата ще бъде при кандидата за ГЕРБ… Потвърждаваш ли си и сега прогнозата?

-    С условието,че не съм се превърнала в политически анализатор, или гадател. Надявам се това да не излезе политически украсено или като лично пристрастие. Та аз казах, че най-вероятно в предстоящите избори в Русе, точните ми думи бяха, че няма да има балотаж. Обяснението идва от логиката на ситуацията. Защото твърде много са кандидатите извън ГЕРБ. Това са хора, като всеки от тях много държи на своята позиция, на своята личност, на това да е точно той. Това „многообразие” смятам, че ще разбие гласовете, ще обърка хората, няма да доведе до необходимия компромис. Такова споразумение според мен е доста невъзможно. … затова казах, че русенци няма да изхарчат пари за втори тур. И намирам, че подобен финал е добър за русенци. Това означава, че има някакво рационално мислене. Спестява се на хората след истинския си избор да следват някаква партийна или друга повеля, различна от истинския им избор…

За мен русенци са хора с мнение и няма да допуснат да бъдат направлявани след първия тур чрез партийна повеля или нареждане.

-    А ще бъдат ли достатъчно отговорни русенци да отидат и да гласуват, ще бъдат ли достатъчно активни?

-    По-скоро не. Хората са изморени от избори и от разочароавния. Още по-малко ще отидат до урните, ако все пак това се наложи.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha