Събота, 20 Април 2024

`Булгартрансгаз` ще прави ново дружество за газовия хъб `Балкан`

`Булгартрансгаз` ще прави ново дружество за газовия хъб `Балкан`
Публикация   14:52     07 Септ, 2016 /     akcent.bg   /     355

До 50% от акциите ще бъдат предложени на стратегически инвеститори в проекта

Снимка: Юлия Лазарова

 Дъщерно дружество на "Булгартрансгаз" ще поеме изграждането на газовия хъб "Балкан", пише "Капитал". До 50% от акциите в новата проектна компания се предвижда да бъдат предложени на стратегически инвеститори. Това съобщи изпълнителният директор на държавния газов оператор Георги Гегов на инвеститорска кръгла маса за новия проект във Варна. На този етап инвестицията се оценява на 1.5 млрд. евро, но точната сума ще е ясна след приключване на предпроектните проучвания, които са предвидени за 2017-2018 г.

   Изграждането на хъба ще даде възможност за увеличение на преноса на газ през страната до 43 млрд. куб.м, каза още Гегов. Предстои да се реши дали трасето да минава северно или южно от Стара планина, като по думите на Гегов в зависимост от инвеститорския интерес може да се избере и вариант с изграждане на два, а не на един тръбопровод. За момента не е ясно как ще бъде финансиран проектът. "Има какво още да се уточнява по финансовия модел, но всички въпроси ще бъдат изяснени в хода на преговори с потенциалните инвеститори", посочи енергийният министър Теменужка Петкова.

   Пет страни вече са заявили интерес да доставят газ на бъдещия газоразпределителен център, сред тях е и Русия. Това съобщи премиерът Бойко Борисов на форума, цитиран от "Медиапул". "Няма да позволим България да бъде изключена от газопреносната система и да бъде превърната в клиент от основен транспортьор", посочи премиерът, след като няколко дни по-рано председателят на управителния съвет на руската "Газпром" заяви, че няма да има тръба от "Турски поток" към България, а доставките на руски газ ще стават през Гърция. Борисов посочи, че очаква не само окуражаване от Брюксел, а и практическа помощ за създаването на газовия хъб. За целта той очаква Европейската комисия (ЕК) да участва в тристранни срещи не само с България и Русия, но и с останалите страни, които пожелаят да участват в проекта. Като потенциални партньори освен Русия той посочи Азербайджан, Туркменистан, Иран, САЩ и др.

   Увеличението на потреблението на газ в региона показва, че има потенциал нещо да се развие и че един хъб на Балканите е вярното решение, посочи директорът на "Вътрешен енергиен пазар" в Генералната дирекция "Енергетика" на ЕК Клаус-Дитер Борхард. По думите му ползите от проекта ще са очевидни - нарастваща сигурност на доставки за България и съседните страни, по-ниски цени за домакинствата и промишлените потребители, подобрен достъп до чист природен газ.

   Прогнозите са, че през 2030 г. Европа ще консумира 380 млрд. куб.м природен газ годишно. В същото време вътрешното производство на газ намалява, което означава, че трябва да се запълни разликата между търсенето и предлагането. Според Борхард един от ключовите елементи е диверсификацията на източници, на транспортирането и на доставчиците. Той обаче добави, че все още трябва да се направят някои реформи в регулаторната рамка и да се коригират някои договори. "Честната конкуренция е нещо много важно, защото югоизточните пазари все още се доминират основно от един голям доставчик с дългосрочни договори, които понякога са след 2030 г.", посочи той.

   Проектът за газов хъб "Балкан" не е конкурентен на някой от съществуващите проекти или на разработваните и планирани в момента. Той ще даде техническа инфраструктурна възможност за конкурентен сблъсък на различни доставчици, заяви вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев, който ръководи създаването на газоразпределителния център. Вицепремиерът коментира, че е право на руската страна да изнася газ за Турция. "Ние не се интересуваме от други проекти, имаме нашия проект и каним всички заинтересувани страни, включително Русия, да участват", каза той.

   Пред участниците в инвестиционната кръгла маса Дончев посочи още, че при разглеждане потенциала на проекта не бива да се разсъждава само за България, която е малък пазар, а да се има предвид потенциалът на целия район заедно със съседните държави, чийто общ брутен вътрешен продукт е 1.2 трлн. евро, населението достига 126 млн. души, а консумацията на газ надхвърля 70 млрд. куб.м.

   Оферти за интерконектора с Гърция се приемат до края на октомври

  Обвързващи оферти за използване на междусистемната газова връзка между България и Гърция (IGB) се приемат до края на октомври, съобщиха от смесеното предприятие "Ай Си Джи Би", което отговаря за проекта. Набирането на офертите започна в началото на август, след като при първата фаза на пазарния тест проектната компания получи девет заявления за интерес. Те бяха за резервиране на общ капацитет от 4.3 млрд. куб.м на година към България и 1 млрд. куб.м при реверсивния поток за Гърция. "Очакваме обвързващи оферти до края на октомври. Сега има интерес от компании, които не са участвали в първата фаза на пазарния тест", каза изпълнителният директор на "Ай Си Джи Би" Теодора Георгиева, цитирана от Trend News Agency.

   В началото на декември 2015 г. България и Гърция подписаха окончателното инвестиционно решение за изпълнение на проекта, който се оценява на 220 млн. евро. Българският енергиен холдинг държи 50% от смесеното предприятие, а останалите 50% се поделят поравно между гръцката държавна компания DEPA и италианската Edison.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha