Събота, 20 Април 2024

Рибата в магазина: по-бройлер и от пилешкото

Рибата в магазина: по-бройлер и от пилешкото
Публикация   14:14     27 Авг, 2016 /     akcent.bg   /     851

Само 20% на БГ пазара е нашенска, внасяме от САЩ и Норвегия

  Каква риба се внася у нас и откъде? И използват ли се хормони, антибиотици и оцветители в отглеждането на рибата, която идва от развъдници – това са основните въпроси, които вълнуват купувачите.

  Едва 20% от рибата по пазарите е българска, признават търговци в обстоен материал на бТВ. Най-много риба внасяме от САЩ и Норвегия.

  Именно в САЩ обаче използването на ГМО във фуражи е позволено, разрешено е и отглеждането на генномодифицирана сьомга. Рибата всъщност е първото генномодифицирано животно, одобрено за консумация.

  В Норвегия пък оцветителите във фуражите не са тема табу, особено в развъдниците: малко хора знаят, но при отглеждането на сьомга в изкуствени условия нейното месо е бяло, а не розово-червено.

  Развъждането на риба става все по-скъп бизнес, разказва управителят на най-голямото стопанство за отглеждане и развъждане у нас д-р Тачо Пашов.

  Сивият сектор обаче расте главоломно, което означава, че на трапезата ни може да попадне и опасна риба.

  По думите на Пашов много стопани на язовири отглеждат риба, без да се регистрират и съответно не подлежат на контрол. По неофициални данни от тези водоеми идва около 30% от рибата, която купуваме.

   Легалните производителите у нас твърдят, че на рибите не се дават хормони, нито пък се използват фуражи, замърсени с ГМО. Дори да се влагат оцветители, те се изследват за безопасност при човека.

  В българските стопанства използването на антибиотици е позволена практика, но под строгия контрол на ветеринарен лекар, който следи изтичането на т. нар. карантинен период.

   Не се знае обаче какво се случва в нерегистрираните зарибени язовири.

  По думите на д-р Пашов притеснение буди контролът, защото голяма част от проверките на Агенцията по храните са фиктивни.

  Често обектите, които ще бъдат проверявани, получават предварителна информация за инспекцията, а служителите на агенцията, които се опитват да си вършат работата, са уволнявани, твърдят от бранша. Инспекторите нямат никакви правомощия и когато попаднат на язовир, който не е регистриран.

  „Има задължение проверките да се извършват без предварително предупреждение. Ние проверяваме нашите инспектори”, отговори на тези упреци Пепа Манева от Българската агенция по безопасност на храните.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha