Четвъртък, 25 Април 2024

Най-често фалшифицираните валути и как да ги разпознаем

Най-често фалшифицираните валути и как да ги разпознаем
Публикация   19:51     11 Авг, 2016 /     Нина Павлова   /     681

Има ли мода при фалшифицирането на валути, кои пари са "най-привлекателни" за измами, в кои случаи могат да ни подведат с неистински пари, обяснява Кирилка Епитропова, дилър на злато и валута в Tavex:

 - Коя е най-често срещаната фалшифицирана валута?

- Най-фалшифицирната валута в световен аспект, съвсем очаквано е щатският долар, тъй като е най-разпространена. След нея бих поставила еврото, особено по нашите географски ширини.

 - Как можем да различим истинските от фалшивите банкноти, без да сме специалисти?

- Като цяло, хартията е най-добрият показател за автентичността на една банкнота - при допир трябва да се усеща релефа на банкнотата, но все пак за ясна преценка на този белег е нужен немалко опит. Следва водният знак, холограмната лента и светещите части под UV светлина.
Специално при щатския долар, най-отличаващият се белег е хартията от която е направен, той всъщност не е направен точно от хартия, а от тъкан, която съдържа 75% памук и 25% лен. 

- Има ли мода при фалшифицирането, променят ли се с времето начините и методите за подправяне на пари?

- Не бих казала, че има мода. Но напоследък се забелязват опити за фалшифициране на валутите, изработени от полимерни материали, като румънска лея и австралийски долар. При тях нивата на защита са много големи, но също така и желаещите да ги фалшифицират стават все по-изобретателни. 

- Българската валута фалшифицира ли се често и ако да, по какво можем да разпознаем ментета?

- Не бих я класифицирала като често фалшифицирана, което е нормално, тъй като се използват активно само в малка страна като България, за разлика от долара и еврото, които са международни валути, например.

Белезите остават същите: релеф и качество на хартията, холограмна лента и воден знак. Като характерно за фалшивите български левове е, че при поставяне под UV лампа светят прекалено силно.

- В кои случаи и къде човек може да стане жертва на измама с фалшива валута?

- Най-лесно можем да бъдем подведени с банкноти от валута, която не познаваме, така че е хубаво предварително да проверим кави са номиналите и как изглеждат. Всеки добър валутен експерт в обменно бюро или финансова инстутция би трябвало да може да ни отговори на тези въпрос, а ако не може, то най-вероятно е признак че мястото не е сигурно за обмен. 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha