Четвъртък, 28 Март 2024

Русенци пишат ниска оценка на местната власт

Русенци пишат ниска оценка на местната власт
Публикация   18:27     08 Септ, 2011 /     akcent.bg   /     319

Почти половината от гражданите посочват като основен проблем в общината - икономиката в региона, според проучване на ГД “ДНЕС“ и агенция “ЕСТАТ“

 


     За 21 % от населението в Русе животът се променил в положителна посока след приемането на България в Европейския съюз през 2007 г. Данните са от представително социологическо проучване, направено съвместно от Гражданско движение "ДНЕС" и агенция "ЕСТАТ". В проучването са обхванати 407 пълнолетни жители на Русе и съставните села от русенска община.

      За 43 на сто от анкетираните Русе е добро място за живеене. Противоположно мнение споделят 56 % от жителите на общината. Сравнително по-висока степен на одобрение за Русе като „добро място за живеене” се наблюдава при най-младите (18-29 г.) и най-възрастните (над 60 г.) - съответно 54 и 52 % от тях. За разлика от други сходни общини (Варна, Бургас, Стара Загора), Русе изостава чувствително по показателите „подобрение в живота на местното население” и „оценка за средата”, отчитат от "Днес".

      Основните проблеми на града

Почти половината от анкетираните посочват като основен проблем в общината - икономиката в региона. На следващите места са проблемите с общинската инфраструктура, озеленяване и благоустройство (34 %), социално -икономически проблеми (20 %), чистота и сметосъбиране (15 %), местна администрация и управление (10 %), други инфраструктурни проблеми (7 %), транспорт, трафик и организация на движението (6 %).

Помолени да изберат най-належащият за решаване проблем, интервюираните лица от общината съставят следната подредба: безработица - 32 %; нисък стандарт на живот - 24 %; ниски заплати и пенсии - 23 %; здравеопазване - 8 %; инфраструктура - 4 %; чистота и лоша администрация - съответно с по 3 и 2 %.

     В голямата си част новите работни места са в сферата на търговията и услугите, а тези сектори по традиция осигуряват сравнително ниско заплащане, при отсъствие на бонуси и социални придобивки, отбелязват от „Днес“ и отчитат, че Русе е и своеобразен „първенец” по новопостроена търговска площ в търговските центрове от нов тип - т.нар. МОЛ-ове.

     Данните от изследването показват, че населението в общината е умерено критично настроено към работата за града ( с оценка „добър” 3,83) и сравнително по-недоволно от дейността на общинския съвет (оценка -3,49 по шестобалната система). Населението на община Русе е сравнително по-удовлетворено от работата на общинската администрация, на която интервюираните поставят оценка „добър” 3,84.



Проблеми на Община Русе са били  обсъдени днес на среща между кмета на Русе Божидар Йотов и представители на Движение за национално единство и спасение „ДНЕС”, в лицето на Анжелика Цокова – член на Координационния съвет на движението, и членове на Координационния съвет за  Русе, вкл. неговия председател Красимир Казаков.

 Повод са срещата са били резултатите от социологическо проучване за нагласите на русенци към проблемите на общината и дейността на местната власт.

  Според русенския кмет един от водещите проблеми на града са старите сгради – паметници на културата, за които собствениците им отказват да се грижат и чакат да се срутят. Според Йотов, липсва адекватно законодателство, вкл. сериозни санкции, за създаване на условия за ефективно противодействие на подобно немарливо отношение към паметниците на културата.

Друг проблем, стоящ на вниманието на русенската управа, е този с бездомните кучета. И в този случай действащият закон реално прави проблемът нерешим.

 

     От гледна точка на дългогодишен управленец, русенският кмет изрази мнение, че се налагат и промени в Закона за обществените поръчки, според които при обжалване на решение за избор на изпълнител, ако обжалвалата страна изгуби делото, тя да губи и внесения депозит за участие в конкурса. По този начин ще се прекрати порочната практика за необосновано обжалване на решенията, което спира изпълнението на обществените поръчки и важни за развитието на общината проблеми стартират с огромно забавяне.

 

      Не на последно място  Йотов е обърнал внимание върху взаимоотношенията между кметовете и общинските съвети. Той подчерта, че прекалено големият брой общински съветници обикновено означава и прекалено голям брой лобистки и партийни интереси, което пречи на ефективността на работа на съвета. Кметът даде пример с огромния мегаполиси Ню Йорк, където общинските съветници са 17, а в Русе са 51. Същият брой са и във Варна, макар градът да е доста по-голям от Русе, а в София са 61.

    Йотов e призова. местните политици и гражданите да обединят усилията си за решаване на проблемите, а не за търсене на недостатъци, защото такива винаги може да се намерят, но това е деструктивен подход. „Важното е да се гради, а не да се пречи на градежа”, пише в сайта на движението.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още