Петък, 19 Април 2024

5 години затвор за кражба на жици без сертификат за произход

Публикация   15:13     30 Ноемв, 2010 /     Румен НИКОЛАЕВ   /     801

Браво Трайчо- намаляват броя на пунктовете за вторични суровини, вадят ги извън градовете


 

 

 

 

Всичко това би било прекрасно, но като стане истина. Вече 20 години от този „бизнес” страдат държава, граждани, но явно и той е като наркотиците и проституцията- вреден, но доходен. България мина през трети етап на приватизация- уникални машини във фалиралите предприятия се изкупуваха за скрап и се нарязваха на парчета. Пунктовете за вторични суровини се изправиха до всяка бакалия. Родната полиция и да установи крадците на жици, то стигайки до пункта за предаване, нишката се къса….През ден центърът осъмваше без решетки и без капаците на отводнителните шахти по централните улици.

Добре че дойде Трайчо от Енергото и дори да лобира за тях с подкрепа за един такъв закон, то определено ще свърши и работата на депутатите от преди 20 години.

 

 МВР и енергийните фирми отчетоха драстичен ръст на кражбите на кабели и метални конструкции пред 2010 г.

Намаляване на броя на пунктовете за изкупуване на цветни и черни метали, задължението им да приемат само скрап със сертификат за произход и затвор за лица, които предават жици, капаци от шахти и други метални отпадъци без такъв документ. Това предвиждат законови поправки, подготвяни от работна група на министерствата на околната среда, на икономиката и на вътрешните работи, стана ясно в понеделник по време на дискусия в парламента за проблемите с кражбите на материали от инфраструктури обекти.

Електрически кабели, жп състави, метални капаци от шахти и други отпадъци от небитов характер ще могат да се предават само при представен документ за произход и подписан договор с дружеството, чиято собственост са били, съобщи заместник-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков.

 

В момента режимът за изкупуване на черни и ценни метали у нас е прекалено либерален, от което страдат най-много железниците и електроразпределителните предприятия, които са ощетени с десетки милиони левове през годините.

България се откроява като държавата в ЕС с най-много пунктове за изкупуване на метали - около 2400, и контролът по никакъв начин не може да бъде осъществен надеждно, коментира вътрешният министър Цветан Цветанов.

 

Нови изисквания за площадките за цветни и черни метални отпадъци ще редуцират броя им. Тези съоръжения от следващата година, когато се очаква да се приемат законовите поправки, ще могат да се изграждат само, ако имат устройствени планове, които отреждат складова дейност. Това означава и извеждането на терените в индустриалните зони, обясни Цветонав. Според министъра на околната среда и водите Нона Караджова трябва да има специализирани пунктове, в които частни лица могат да предават безплатно отпадъци от строителни и ремонтни дейности. По думите й, освен фирмите, и гражданите са потърпевши, тъй като се задигат и метали от контейнерите за разделно събиране.

 

Според Караджова трябва да се помисли и за това разрешителното за откриване на пунктовете за изкупуване на метали да се дава от едно ведомство. В момента лицензирането се прави от министерствата на околната среда и на икономиката. Екоминистърът посочи още, че трябва да се поставят по-сериозни изисквания на самия бизнес, който ще получава тези разрешителни.

Сред другите планирани мерки за намаляване на кражбите на метали са въвеждане на затвор за за неправомерно нарушаване целостта на електро и топлопреносните съоръженията - лишаване от свобода до 5 години и глоба до 20 хиляди лв. Второто нарушение до се наказва с до 10 години затвор и санкция до 30 хиляди лв., предвиждат в правителството

 

За търговия с отпадъци от цветни и черни метали без необходимия за това лиценз или в негово нарушение готвената промяна предполага лишаване от свобода до 5 години и парична санкция между 5 000 и 100 000 лв.

 

Този "бизнес гълта" над 800 млн. лева годишно според кмета на Кюстендил Петър Паунов. Според него всяко физическо лице трябва да сключва писмен договор на пункта за отпадъци за произхода на това, което предоставя. Трябва да има механизми пунктовете да бъдат затваряни при констатиране на нарушения, посочи Паунов.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha