Проектът АБВ според един от учредителите му- Костадин Паскалев

Публикация   15:10     28 Ноемв, 2010 /     Румен НИКОЛАЕВ   /     392

Според кмета на Благоевград все още е рано да се решава дали това ще се превърне в политическа партия



 

АБВ- проект, който представлява алтернатива на сегашното управление. Президентът има право да иска друг модел и друга визия за управление на страната. Това, че е изразил гражданската си позиция, желание и воля да действа в интерес на гражданите няма нищо лошо, по-скоро обратното. Такова становище изрази специално за www.akcent.bg едно от лицата, които застанаха зад този проект открито- кметът на Благоевград и ексминистър на регионалното развитие в кабинета на Симеон Сакскобурготски Костадин Паскалев.

До момента са се провели 3 серии дискусии, които след това са преминавали в тематични разговори. На 11 ноември е обявена инициативата за създаване на сдружение, коментира кметът тази актуална и неясно все още за обществото тема. Вероятно ще се регистрира като неправителствена организация НПО, което ще има устав, предложения за УС и КС. Според Паскалев целта на това сдружение на този етап е да застане начело на едно надигащо се мощно отрицание срещу сегашното статукво. Освен управлението на ГЕРБ то включва неясната позиция на десните партии и мълчанието на левицата.

АБВ в лицето на президента Първанов е започнала дискусии по актуалните за момента теми- образование, здравеопазване и пенсионно осигуряване. Дневният ред на обществото доказва правотата на подобна позиция, казва още Паскалев.

 

Ето и част от причините, довели до необходимостта и създаването на проекта АБВ:

Част от БСП политически субекти се борят за оцеляване в тази мизерия.

Второ, десните са много притеснени с подкрепата си за ГЕРБ. Визирам „Синята коалиция” в лицето на Мартин Димитров и Иван Костов. Това беше достатъчно рано оценено, че ще се случи и смятам, че това, което се случва- опитът за разграничаване от ГЕРБ е обективно и нормално. Друг е въпросът каква подкрепа ще получат десните политически партии оттук нататък.

Другият въпрос е свързан с поведението на БСП. Смятам, че поведението на тройната коалиция, колкото и да е оплювана от сегашното управление, имаше едно достойно управление, имаше полза за обществото. Не само празни приказки- влизането на България в ЕС, запазването на финансовата стабилност, увеличаването доходите на хората, заети в образованието, пенсионерите- това са доста сериозни социални групи, които получиха плюсове от предишното управление. Същевременно с това започна усвояване на европейските фондове. Имаше и грешки…

-                     От гледна точка на колебанията относно изграждане на инфраструктурата- визирам магистрала „Тракия”

-                     Заменките на горите, по които премиерът и сегашен лидер на БСП не се произнесе. Смятам, че след едно управление, което аз определям като успешно, е нормално лидерът на БСП да е в основата на критичния анализ, който да даде отговор „Защо се загубиха парламентарните избори и ГЕРБ дойде на бял кон във властта. Това категорично не беше направено.

Колкото до темата ДПС- тя стои в публичното пространство, както е стояла и през 1992 година за СДС в следния смисъл. Ясно е, че ДПС имаше сериозно участие в това управление, даже беше мандатонодител на правителството на Станишев. Доста безкритично се отнасяше самият премиер към ДПС, поне публично. Най-вече относно първоначалните действия по заменките на гори. Смятам, че продължава да се мълчи в публичното пространство по отношение на състоянието на митниците от оня период от време, визирам контрабандата с горива, която продължава и днес, нерешените проблеми с контрабандата с цигари, която нараства двойно в сравнение с управлението на тройната коалиция… И мълчанието продължава.

Смятам, че сега имаме едно активизиране във връзка с приемане на бюджет 2011 на БСП. Това е добре, но не е достатъчно. Не мисля, че в настоящия момент българските граждани намират отговор на въпроса „Има ли политически субект, който изразява техните интереси?” и смятам, че за това имат ясно съзнание както в БСП, така и в десните политически партии. Точно поради тази причина има страх от коментар дали ще стане политическа партия сдружението, което коментирам аз в момента.

Дали ще стане? Лично аз не смятам, че е полезно на този етап да се коментира създаването на партия. Изразеното от Красимир Райдовски убеждение, че това задължително ще стане, си е лично негова позиция. Всеки има право да разсъждава… Но в момента трябва да се случат две основни неща- създаване на алтернативи за управленски решения и политики и е необходимо да се реализират и извадят в светлината на прожекторите личности, които са в състояние да формулират ясни политики и идеи за развитие на държавата. 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha