Събота, 20 Април 2024

Как България да формира европейска политика спрямо имигрантите

Публикация   18:01     09 Юни, 2011 /     akcent.bg   /     447

 

С новината за готов разработен Пилотен инструмент за подобрено събиране на данни за имиграционните процеси приключва изпълнението на български проект по Интегрираната схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ от ЕС за реализиране на дейности, целящи внедряване в практиката на „Общите основни принципи  на политика за интеграция на имигранти в ЕС”.

При отворени врати днес, на 9 юни от 12 ч. в столичния Бест уестърн сити хотел се представя пилотният инструмент, чрез който да се измерва и да се оценява икономическата и социалната интеграция на имигрантите в българското общество. Проектът се изпълнява от Асоциацията на индустриалния капитал в България, съфинансиран от Европейския фонд за интеграция на граждани на трети страни, Интегрирана схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за реализиране на дейности, целящи внедряване в практиката на „Общите основни принципи  на политика за интеграция на имигранти в ЕС” и постепенно изграждане на капацитет за реализация на тези дейности.

Пилотният инструмент представлява серия от социологически проучвания – дълбочинни интервюта, описания на конкретни случаи, анкети и серия от национално представителни проучвания сред 30 предприятия, 30 държавни институции, 150 имигранта и 1200 представители на населението. Мненията и препоръките са анализирани в Доклад за количествените и качествените параметри на имиграцията и степента на интеграция на икономическите имигранти в българското общество и предизвикателствата за нейното подобряване. Експертите подчертават, че както пилотният инструмент, така и докладът са уникални, защото разглеждат проблемите с имигрантите от всички гледни точки и прецизно очертават предизвикателствата и възможностите за подобряване на интеграцията на наемни работници от трети страни.

Получените данни отчитат динамиката на обективните социално-икономически фактори, въздействащи върху миграционните процеси и върху интегрирането на чужди граждани както на пазара на труда, така и от обществото у нас. Въз основа на констатациите в областта на трудовата заетост са отправени и конкретни препоръки за промяна на нормативни актове, подчертава Добрин Иванов, ръководител на проекта и изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Друг положителен резултат от изпълнението на петмесечния проект е, че се дефинират областите, в които следва да се коригират мерките по прилагането на политиката по миграция и интеграция.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha