Сряда, 24 Април 2024

Г. Ганев: Мораториумът върху цените на горивата не е решение

Публикация   17:02     25 Март, 2011 /     actualno.com   /     450

 

Незабележим от макроикономическа гледна точка и мимолетен ще бъде ефектът от едномесечния мораториум върху цените на горивата, който кабинетът прие. Това каза Георги Ганев, програмен директор в Центъра за либерални стратегии, цитиран от агенция Фокус.

"Възможно е да се случи някакъв бум поради опити за презапасяване, но от друга страна е ясно, че продавачите на бензин нямат голям интерес да продават при тези цени, след като след това ще могат да продават на по-високи", посочи той. Според него е възможно след като мине този един месец, цените рязко да се повишат, ако световните цени на петрола се повишат значително в рамките на този месец.

"Този мораториум не е решение на проблема в никаква степен, защото не премахва нито една от причините за движението на цените на горивата в една или друга посока", каза Георги Ганев.

От около месец насам световната цена на петрола не расте, но това може да е временно. "Огромната част от вътрешната за България цена на петролно-базираните горива се дължи на небългарски фактори - световната цена на петрола и акцизните изисквания на ЕС. В частта, която донякъде зависи от домашните фактори, цената е доста по-ниска от страните, с които толкова обичаме да се сравняваме. Поради което и бензините тук и в Румъния са най-евтини за ЕС, макар и не с много. Дали това е адекватно или не, не мога да кажа", посочи Ганев.

Според него увеличаването на цената на горивата няма да повлияе твърде много на цените на хранителните продукти. "Може да повлияе повече, само ако бъде привидяна като добро извинение за опити за вдигане на цени. Но пък през следващите два месеца навлизаме в повтарящия се всяка година период на сезонен спад в цените на храните", обясни икономистът.

Той смята, че кризата в Либия се отразява на цените на петрола временно, докато ОПЕК се организира да преразпредели квотите за производство. Според Ганев, либийската криза няма да се отрази на българската икономика в дългосрочен план.

"Интересен е стадият на възстановяването на световната икономика - видимо започнало, но видимо хилаво възстановяване след голямата депресия. В този смисъл събитията в Япония могат да се окажат дестабилизиращи, ако доведат до сериозни размествания в капиталовите потоци и усещане за възвърнала се несигурност", каза Георги Ганев. По думите му, обаче, тези събития могат да засилят възстановяването в по-средносрочен план, ако японците покажат способност да преодолеят шока и започнат компенсаторни действия за преодоляване на последиците от трагедията.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още