Четвъртък, 25 Април 2024

В Северна България плащанията „под масата” са 2 пъти повече от тези в Южна

В Северна България плащанията „под масата” са 2 пъти повече от тези в Южна
Публикация   15:02     17 Ноемв, 2010 /     Румен НИКОЛАЕВ   /     629

И в „белия” сектор се ползват приьоми от сивия, най-вече относно извънреден труд и официално възнаграждение



       Тревога буди фактът, че значителен брой от младежите, които работят, не са запознати с трудовите си задължения. Това е една от констатациите, които бяха отчетени от днес по време на    представяне на анализ на резултатите от проучването на степента на информираност на работодателите и заетите лица на национално и регионално ниво и по отрасли, относно действащата нормативна уредба в областта на трудовоправните осигурителните отношения.

     Резултатите са част от проект „Повишаване на обществената нетърпимост към неформалната икономика при трудовоправните и осигурителните отношения и превантивни действия за ограничаването й”, финансиран от ОП РЧР 2007-2013 на БТПП на стойност 8 млн. лева

Почти 75 на сто от младите познават частично ангажиментите си на работното място. Резултатите от проучването представи Александър Димитров – началник отдел „Икономически анализи”, БТПП-София.

В рамките на проекта се предвижда да бъде създаден Кодекс по бизнес етика, на виртуална социална академия, както и възможност да бъдат получавани на електронната поща всички промени в нормативната база. Проучването е направено през периода ноември 2009- март 2010 година с участието на 6337 работодатели и работници от „белия” сектор на икономиката.

 Мащабното изследване е проведено в шестте района за планиране у нас, в 10 икономически отрасла. Сред тях са хотелиерство и ресторантьорство, производство, строителство, транспорт, образование и др.  Най-нисък е делът на трудовите договори в Североизточен район 83,5%, с почти 10% по-малко от средната за страната стойност – 92,2%. Този дял е най-висок за Северозападния район – 97,8%. Според получените данни повече от една четвърт от анкетираните заявяват, че допълнителния или извънредния труд се заплаща частично или въобще не се заплаща. Най-висок е този дял за 46,8% за Североизточния район. Регистрираната средна стойност за страната е 36,3%.  Делът на непознаващите нивата на минималните осигурителни прагове за съответните длъжности и професии варира от 13,6% за Северен централен район до почти 37% за Югоизточен район. Средната стойност за страната е над 30%.

Географското разпределение на данните показва, че в трите района от Северна България делът на нерегламентираните плащания е почти два пъти по-голям от тези в Южна България.

 На въпрос на www.akcent.bg относно очакванията на хората за това, дали натрупаните им по партидите средства за пенсиониране ще са достатъчни или въобще дали ще ги дочакат бе отговорено, че това не е било обект на проучването. А то всъщност осмисля това дали хората участват солидарно с работодателите при неплащане на осигуровки и др. налози.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha