Четвъртък, 25 Април 2024

И метеорологията в България тръгва от Русе

И метеорологията в България тръгва от Русе
Публикация   14:59     14 Ноемв, 2010 /     akcent.bg   /     841

Началото на първите наблюдения се честват тържествено САМО в столицата

 

 


 

 

От 1860 г. Австро-унгарското консулство в Русе организира първата метеорологична станция в двора си и започва наблюденията по поръчка на Австрийския метеорологичен институт във Виена за обслужване на корабоплаването по р. Дунав. За тях има запазен архив. Тази информация стана актуална по повод честването на 120 години от началото на първите метереологични наблюдения в България, което официално се отбелязва в столицата.

                  Предполага се, че първите инструментални метеорологични наблюдения в България датират от 1850 г., за което има сведения в ръкописа със заглавие “Топлина в село Копривщица в 1850 лето”, намиращ се в архива на Найден Геров. В него са описани данните от систематичните измервания 3 пъти дневно на температурата на въздуха от февруари до юли 1850 г.

Втората метеорологична станция е открита през 1880 г. от същото консулство, но в София, като уредите и упътванията са получени също от Виена. Наблюдения се водят редовно от септември 1880г.

За начало на регулярните метеорологични наблюдения в България се счита 1.ІІ.1887 г. с откриването на метеорологичната станция в София на пл. "В. Левски", основана от тогавашния учител в Първа софийска мъжка гимназия Марин Бъчеваров, който провежда с голяма педантичност тези редовни измервания до април 1989 г. След Марин Бъчеваров наблюденията в Софийската метеорологична станция се поемат от учителя по география Димитър Илков, лаборанта в гимназията Янаки Въжаров.

Централната и най-стара столична градска станция просъществува до 1991 година, когато поради няколко поредни разбивания и финансовите проблеми на прехода, е закрита.

Благодарение на многогодишните данни от климатолозите при НИМХ към БАН е изследван градският климат на София. Така например, е установено, че средногодишната температура на въздуха в центъра на столицата през първите 50 години (до 1936 г.) е била 10,0°С, а през следващите 54 години се е повишила с 0,5°С.

 

Водоснабдяването  е едно от първите нововъведения, които Мидхат паша осъществява в Дунавския вилает. Други начинания, за които Русе е първоизвор за България, са:

·                През 1864 е открива първата съвременна печатница в българските земи.

·                През 1865 за първи път в България улиците получават имена.

·                През 1867 е построена първата ЖП линия (Русе-Варна)

·                През 1870 се провежда първото в страната изложение на местната индустрия и земеделското производство.

·                През 1870 започва да функционира първата Фабрика за алкохолни напитки на Г. Петру.

·                През 1876 е построена първата пивоварна фарбика у нас, „Света Петка“.

·                През 1876 започва работа първата парна бояджийска фабрика „Пенков-Павлов“.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha